MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Pelagii Borowskiej w bibliotece w Fałkowie (zdjęcia)

KaS
Najserdeczniejsze życzenia dla jubilatki przypieczętowano kwiatami.
Najserdeczniejsze życzenia dla jubilatki przypieczętowano kwiatami. Katarzyna Sorn
Pisze o wyborze pomiędzy dobrem i złem, opowiada o tęsknocie i poszukiwaniu miłości w sposób naturalny i bezpośredni. We wtorek w bibliotece w Fałkowie odbyło się spotkanie z obchodzącą 60-lecie urodzin pisarką Pelagią Borowską.

[galeria_glowna]

Pelagia Borowska

Pelagia Borowska

Urodziła się 8 października 1952 r. w Mniowie na Kielecczyźnie. Ukończyła filologię polską w kieleckiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pierwszą pracę podjęła w Cierchach. Następnie pracowała ne etacie bibliotekarza w Końskich. Obecnie mieszka w Wiośnie. Debiutowała w 1980 roku na łamach "Głosu Nauczycielskiego" opowiadaniem Głupi Krysiu, po czym publikowała m.in. w almanachach nauczycielskiego ruchu literackiego (Weryfikacje, Penetracje, Bazar 3, Bazar 4), Ikarze, Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim. Jest laureatką kilkunastu konkursów literackich. Wydała następujące pozycje: "Modliszka" (1992), "Historie sprzed pogrzebów" (1995), "Samosiejka" (1997), powieść nagrodzona w konkursie pn. "Świętokrzyska Premiera Literacka" oraz nagrodą "Głosu Nauczycielskiego", "Trzynasty księżyc" (2007). Publikowała też felietony w "Gazecie Koneckiej" (1993-94) i wydaniu kieleckim "Gazety Wyborczej" (1995-96). Od 1980 r. należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Kielcach, od 1997 r. - do Związku Literatów Polskich.

W naszym oddziale jesteś gwiazdą i nie tylko w rozumieniu regionalnym kieleckim ale również ogólnopolskim - mówił o autorce obecny na spotkaniu Bogdan Pasternak zastępca prezesa kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich przekazując życzenia od Stanisława Nyczaja.

Prowadzący spotkanie Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Końskich, który, jak zdradził zaczynał swoją przygodę z pisaniem w tym samym okresie co jubilatka podkreślił, że Pelagia Borowska jest zarówno wspaniałym pisarzem jak i człowiekiem. - Pela nigdy nie udawała, że jest kimś innym i być może przy bardziej sprzyjających okolicznościach jej talent mógłby rozwinąć się bardziej. Potrafi pisać dla młodzieży i obserwować zmiany gospodarcze.

O twórczości literackiej jubilatki opowiadał prof. dr hab. Jan Pacławski: Pisanie jest darem bożym, jednocześnie w poloniście drzemie połowa pisarza - mówił profesor.

W spotkaniu uczestniczyli również: Zdzisław Skiba zastępca wójta gminy Fałków, Halina Panek kierownik działu metodyki szkoleń Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, Euzebiusz Barański kustosz fałkowskiego muzeum, bibliotekarze z powiatu koneckiego oraz młodzież z Gimnazjum w Fałkowie.

Nie zabrakło kwiatów, życzeń i tradycyjnego odśpiewania "sto lat". Pelagia Borowska Aktualnie przygotowuje kolejną książkę "Źródło Biruty". Na którą z utęsknieniem czekają rzesze czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie