Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kije najlepsze w powiecie, dwa wyróżnienia dla Działoszyc w Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego

Michał Kolera
Michał Kolera
Od lewej: Tomasz Socha, wójt gminy Kije, Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc.
Od lewej: Tomasz Socha, wójt gminy Kije, Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc. Kamil Bielaszewski
Dwie gminy z powiatu pińczowskiego, Kije oraz Działoszyce, osiągnęły sukces w prestiżowym Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego.

Zobaczcie zdjęcia z gali

Po raz drugi w naszym województwie ogłoszono Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Został on przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej imienia Jerzego Regulskiego oraz Urząd Statystyczny w Kielcach. Ranking miał charakter kompleksowy, pod uwagę brano aż szesnaście różnych wskaźników. W powiecie pińczowskim najlepsza okazała się gmina Kije. Wyróżnienie aż w dwóch kategoriach otrzymała gmina Działoszyce.

Galę relacjonowaliśmy na bieżąco

Tomasz Socha, wójt Kij: To zasługa całego zespołu

- Bardzo cieszę się z naszego wyniku. Każda nagroda powoduje radość. To zasługa całego zespołu, wszystkich pracowników z Urzędu Gminy oraz naszych jednostek organizacyjnych - mówi Tomasz Socha, wójt Kij.

- Na wysoki wynik w rankingu na pewno wpłynęły inwestycje, które rozpoczęliśmy we wcześniejszych latach i oddaliśmy do użytkowania. Zaczęliśmy także kilka nowych, które są już na dość zaawansowanym etapie. Wystarczy wymienić oddanie kanalizacji w czterech gminnych miejscowościach - Kliszynie, Borczynie, Rębowie i Woli Żydowskiej. Rozbudowaliśmy sieć wodociągową we Włoszczowicach. W trakcie realizacji jest termomodernizacja budynku ośrodka zdrowia w Kijach. Ważna jest także wymiana pokryć dachowych oraz budowa instalacji fotowoltaicznych na 26 budynkach użyteczności publicznej oraz budowa boisk wielofunkcyjnych - dodaje Tomasz Socha.

W tym roku, twórcy rankingu przyznali też pięć wyróżnień w sześciu oddzielnych dziedzinach. Wśród wyróżnionych podwójnie została doceniona gmina Działoszyce. Odebrała nagrody za kategorie "Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu" oraz "Największy wzrost w Rankingu Gmin rok do roku - 57 pozycji w górę ".

Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc: Pompę ciepła założyłem już w 2008 roku

Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce, Stanisław Porada nie krył zaskoczenia z przyznanych laurów.

- Szczerze się przyznam, że nie byłem w ogóle przygotowany na dzisiejsze spotkanie. Nie wiedziałem, że będziemy docenieni jako tak mała gmina - że nas dostrzegają - podkreśla burmistrz Stanisław Porada.

- Sukces jest dla mnie tym cenniejszy, że na co dzień muszę mierzyć się z nieprzychylną postawą radnych. Tylko zeszłym roku Rada Miejska w Działoszycach nie wpisała do budżetu 15 milionów środków zewnętrznych - straciliśmy pieniądze, które leżały na stole. Ubolewam na tym, nasz awans mógł być jeszcze większy - opisuje.

Jakie inwestycje przyczyniły się do sukcesu gminy Działoszyce?

- Zaczęliśmy od remontów szkół. Później została wyremontowana szkoła na potrzeby przedszkola, utworzyliśmy też nowe przedszkole ze żłobkiem. Wykonaliśmy oświetlenie dróg, dużo działo się też, jeśli chodzi o remonty na drogach gminnych. Tylko w 2021 roku pozyskaliśmy 42 miliony z funduszów zewnętrznych. Warto wspomnieć, że w 2018 roku miałem budżet na poziomie 21 milionów. Teraz mamy prawie 60 milionów. Została wykonana ogromna praca całego zespołu Urzędu Miasta i Gminy. Mamy dobrą współpracę z władzami na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Spotkałem też dużo życzliwych ludzi - tłumaczy burmistrz Stanisław Porada.

Jak mówi, zawsze był zwolennikiem nowinek technologicznych, które stara się wprowadzać jako pierwszy.

- Założyłem pompę ciepła i fotowoltaikę w swoim domu już w 2008 roku. Nie testuję nowości na mieniu gminnym tylko na sobie. Zanim kupiliśmy do gminy autobus elektryczny, sam zacząłem używać samochodu z tym napędem, zrobiłem nim już 68 tysięcy kilometrów - uzupełnia.

Jak wypadły pozostałe gminy z powiatu pińczowskiego? Pińczów zajął 41. miejsce, Michałów - 92., natomiast Złota - 94.

Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego

Dyrektor Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, Agnieszka Migoń przyznała, że ten Ranking powstał po to, by promować gminy, które wyróżniają się pod względem społecznym i gospodarczym.

- W praktyce oznacza to, że chcemy pokazywać te gminy, dla których jakość życia mieszkańców jest największą wartością. Wskaźniki, które wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym przygotowaliśmy i które w regionie świętokrzyskim po raz drugi są analizowane pokazują w bardzo zrównoważony sposób wyniki, osiągi wszystkich gmin w naszym regionie, za wyjątkiem miasta Kielce, ponieważ to jedyne miasto na prawach powiatu, które nie jest brane pod uwagę w rankingu. Z jednej strony analizujemy wszystkie twarde składniki, z drugiej strony patrzymy na wszystkie kwestie związane z infrastrukturą, ale również z demografią. Dalej idziemy przez plany zagospodarowania przestrzennego, przez ochronę środowiska naturalnego, a następnie w stronę tych wszystkich miękkich kwestii, na przykład na kulturę czy ochronę dziedzictwa naturalnego. Myślę, że jest to ogromna wartość, bo ten ranking jest bardzo społeczny i bardzo gospodarczy. I to co jest absolutnie niepodważalne to są właśnie liczby - wyjaśniała dyrektor Agnieszka Migoń.

Ranking "Rzeczpospolitej"

Jeśli już o rankingach mowa, to warto też dodać, że niedawno po raz 18. dziennik Rzeczpospolita przeprowadził swój Ranking Samorządów - liderów zrównoważonego rozwoju. Na podstawie danych finansowych oraz według strategicznych kategorii: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania wyłoniono najlepiej działające samorządy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Autorzy rankingu w zestawieniu pod uwagę wzięli wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy), źródłem danych jest Główny Urząd Statystycznym oraz informacje podawane przez same samorządy w e-ankiecie. Kryteria rankingu ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem profesora Jerzego Buzka, byłego premiera, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych. Te kryteria to łącznie ponad 50 wskaźników w czterech głównych obszarach - finanse i rozwój (gdzie można było uzyskać maksymalnie 30 punktów). dbałość o mieszkańców (do 38 punktów), czyste środowisko (do 29 punktów) i obszar wspierający - jakość zarządzania (10 punktów).

Oto wyniki gmin powiatu pińczowskiego w rankingu "Rzeczpospolitej".

  • Działoszyce 46,51 punktów - 141. miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce
  • Kije 44,27 punktów - 356. miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce
  • Pińczów 34,67 punktów - 519. miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce
  • Złota 32,11 - 1142. miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce
  • Michałów 30,32 punkty - 1291. miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie