Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu w Skalbmierzu. Datki przeznaczone zostaną na renowację grobu zasłużonego kapłana

R
Archiwum
1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, w godzinach od 8 do 17 na cmentarzu parafialnym w Skalbmierzu odbędzie się I. Skalbmierska Kwesta na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków.

Z inicjatywą przeprowadzenia akcji wyszło Stowarzyszenie dla Skalbmierza i Koło Gospodyń Wiejskich w Skalbmierzu Skalbmierskie Babeczki. Organizatorem kwesty jest parafia świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Datki zebrane w czasie kwesty przeznaczone zostaną na renowację grobu księdza Wincentego Gasińskiego – wieloletniego proboszcza skalbmierskiej parafii dla parafialnej i gminnej społeczności

Ksiądz Wincenty Gasiński urodził się 29 marca 1829 roku w Proszowicach, pochodził ze starej rodziny mieszczańskiej. Edukację zdobywał w szkołach kieleckich (1844-1848). Święcenia kapłańskie przyjął dnia 26 czerwca 1853 r. w Sandomierzu. Był wikariuszem w: Książu Wielkim, Sączowej i parafii Irządze.

W czasie powstania styczniowego (1863 r.), zarządzał parafią Pińczów. Lecz został formalnie pozbawiony probostwa, za aktywny udział w patriotycznych manifestacjach. I za współpracę z władzami powstania narodowego. Tak został opisany przez władze zaborcze: [...] pod względem politycznym w stosunku do rządu sprawował się ujemnie. Brał udział w manifestacjach i ujawnił wyraźną niechęć do rządowych władz legalnych [...]. Więziony był wraz z proszowickim proboszczem, księdzem Bronisławem Mieszkowskim. Dzięki wsparciu margrabiego Aleksandra Wielopolskiego ks. Gasiński został proboszczem w Skalbmierzu.

Biskup kielecki pisał o naszym rodaku w dniu 13 sierpnia 1866 r: [...] X. Wincenty Gasiński, były administrator kościoła parafialnego w Pińczowie a obecnie wikariusz przy kościele parafialnym w Chrobrzu na skutek reskryptu JW dyrektora głównego prezydium w administracyi rządowej spraw wewnętrznych 9 listopada 1864 z powodu niekorzystnej o nim opinii pod względem politycznym usuniętym został z administracyi probostwa w Pińczowie i przeniesiony na posadę wikaryusza na której dotąd zostaje [...].
Po czterech latach, w 1867 władze rosyjskie, przydzielają mu stanowisko proboszcza w parafii Chroberz, był nim do 1873 roku. Później osiada na stałe jako proboszcz w Skalbmierzu i jest nim aż do śmierci.

Zmarł w Skalbmierzu 25 listopada 1889 roku i został pochowany na tutejszym cmentarzu parafialnym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie