Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miody i nalewki z nagrodami (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Laureaci i organizatorzy konkursu
Laureaci i organizatorzy konkursu Marzena Kądziela
Wytwórcy - amatorzy najlepszych miodów pitnych i nalewek miodowych zostali nagrodzeni pucharami i statuetkami. W Modliszewicach odbył się finał II Świętokrzyskiego Konkursu na Nalewkę Miodową i Miód Pitny.
ŚODR Modliszewice. Konkurs na miodowe trunki

II Świętokrzyski Konkurs na Nalewkę i Miód Pitny

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach gościł w czwartek najlepszych wytwórców trunków opartych na miodzie. Po raz drugi bowiem tu odbywał się finał świętokrzyskiego konkursu, którego organizatorami były Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach i Regionalny Związek Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim. Patronatem zaś objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

W tym roku do konkursu pszczelarze zgłosili 34 produkty - 12 miodów pitnych i 22 nalewki. A oceniało je kilka tygodni temu jury, któremu przewodniczył Marcin Jaros, znany polski producent miodów pitnych, laureat wielu nagród. Wraz z nim nad klarownością, kolorem, aromatem, bukietem, mocą, cukrem, równowagą i wrażeniem głębokości debatowali miedzy innymi Stanisław Pustuła, prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, dyrektor ŚODR Dariusz Okła, wicestarosta konecki Bogdan Soboń czy przewodniczący rady gminy w Fałkowie Mieczysław Szymczyk.

Zanim pomysłodawca i główny organizator konkursu Józef Kołaczek, prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Fałkowie odczytał werdykt jurorów, o tradycji produkcji miodowych trunków, o ich zaletach zdrowotnych oraz kulturze ich spożywania mówili prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy Tadeusz Sabat i zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Sławomir Neugebauer. O potrzebie większej promocji konkursu i propagowania miodowych trunków przekonywał starosta konecki Andrzej Lenart, który przyznał się, iż jest synem pszczelarza i problemy tego środowiska doskonale zna.

Prezes Józef Kołaczek najpierw ogłosił laureatów konkursu w kategorii "prezentacje". - Tu chodzi o nagrodzenie tych, którzy najpiękniej pokazali swoje trunki - tłumaczył. - Pierwsze miejsce przypadło Janowi Świerepo, wicewojewodzie lubuskiemu, drugie - Lechowi Gospodarczykowi z Lubiaszowa w powiecie piotrkowskim, trzecie - konecczaninowi Stanisławowi Janiszewskiemu.

Puchary za najlepsze miody pitne otrzymali: Mieczysław Janik z Lublina (I miejsce), Barbara Justyna z Gazomii Starej z powiatu piotrkowskiego (II miejsce), Michał Kiziński z Kielc. Kolejne miejsca zajęli: Mirosław Krzysztofik z Kielc, Małgorzata Bartnik - Ból z Kolonii Plucie z powiatu piotrkowskiego, Ryszard Justyna z Gazomii Starej.

Pierwsze miejsce za nalewki miodowe przyznano Stanisławowi Bólowi z Kolonii Plucie, drugie - Eugeniuszowi Gromadzie z Kielc i Ryszardowi Siwosze z Ręczna w powiecie piotrkowskim, trzecie - Bogusławowi Wenclowi z Bełchatowa. Czwarte miejsce zdobył mieszkaniec Fałkowa - Ryszard Tutak, piąte - konecczanin Waldemar Janiszewski, szóste - Edward Budzeń Ból z Bełchatowa.

- Konkurs na nalewkę i miód pitny to impreza promocyjno - towarzyska mającą na celu promocję polskich tradycji nalewkarskich na bazie miodu pszczelego, odkrywanie receptur na najlepsze nalewki i nagradzanie ich twórców - powiedział Józef Kołaczek. - Cieszę się, że w tym roku zgłoszono więcej trunków niż rok temu. Liczę, że impreza na stałe zagości w kalendarzu producentów nie tylko z województw świętokrzyskiego i łódzkiego, ale także mieszkańców innych regionów Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie