Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ostrowieckim targowisku obcokrajowcy pozostawiali towar i uciekali przed kontrolerami

Mirosław ROLAK
Obcokrajowcy pozostawiali towar, uciekając przed kontrolerami.
Obcokrajowcy pozostawiali towar, uciekając przed kontrolerami. Mirosław Rolak
31 mandatów na łączna kwotę 6400 złotych nałożyli funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej i Straży Granicznej podczas kontroli na ostrowieckim bazarze.

Sprawdzano przede wszystkim handlujących u nas obcokrajowców, ale mandaty dostali też polscy kupcy. To już druga w ostatnim czasie kontrolna na ostrowieckim bazarze. Takie prewencyjne kontrole są, jak się okazuje, bardzo skuteczną metodą walki z tak zwaną szarą strefą.

NIEUCZCIWA KONKURENCJA

Handlujący na bazarach obcokrajowcy, głównie Rumuni i Bułgarzy, jako obywatele państw Unii Europejskiej, przebywają u nas legalnie. Sprzedają towary po znacznie niższych cenach, gdyż nie płacą podatków. Często nie mają też dokumentów, potwierdzających legalność zakupu towaru. Kontrole prowadzone są więc nie tylko w interesie skarbu państwa, ale też uczciwych handlowców, opłacających składki i podatki oraz rejestrujących wszystkich transakcje.

- Na targowiskach w całym województwie przeprowadzamy kontrole pod kątem zgodności prowadzonej działalności handlowej z przepisami prawa - mówi Jolanta Strojna, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach. - Otrzymujemy wiele sygnałów o nieuczciwej konkurencji i w każdym takim przypadku staramy się interweniować.

Na Targowisku Miejskim w Ostrowcu inspektorzy i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i ostrowieckiej policji skontrolowali w sumie 70 punktów handlowych. W 31 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości i nałożyli mandaty karne o łącznej wartości 6400 złotych, w tym na obcokrajowców - 28 mandatów. W 39 punktach nie stwierdzono nieprawidłowości. Minimalny mandat, jaki nałożono, wynosił 150 złotych, natomiast maksymalny 500 złotych. Warto dodać, że w myśl nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2010 roku przepisów, minimalna kwota mandatu wynosi 131,70 złotego, a maksymalna 2634 złote.

PORZUCALI TOWAR

Kilkunastu funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej, Straży Granicznej i policji wkroczyło na bazar w ostatni czwartek około godziny 10. Podzieleni na dwuosobowe zespoły funkcjonariusze zaczęli kontrole w "sektorze" obcokrajowców i od razu posypały się mandaty. Kilku głośno reklamujących swój towar i ceny śniadych handlarzy w pośpiechu pozostawiło swoje stragany, znikając w tłumie sprzedających i kupujących. Pozostawiony towar zabezpieczyli kontrolerzy. Jednak większość handlujących próbowała przekonywać, że sprzedają towar legalnie. Na potwierdzenie okazywali nawet najróżniejsze, najczęściej już nieważne dokumenty. Informowani o konieczności zapłacenia mandatu, bez sprzeciwu, aczkolwiek z ociąganiem się, płacili wyznaczone kwoty. A potem handlowali dalej.

Bardzo ciekawe były komentarze obserwujących cały proces naszych kupców oraz klientów. Większość handlowców pozytywnie oceniała działania kontrolerów. - Nie płacą podatków, kupują towar nielegalnie, więc mogą sprzedawać za grosze - mówili polscy sprzedawcy. - Można u nich kupić ładne i bardzo tanie rzeczy. Niech lepiej kontrolują prawdziwych przestępców, a nie tych, co ciężką pracą zarabiają parę groszy - argumentowali kupujący.
Urząd Kontroli Skarbowej w Kielcach zapowiada, że w okresie letnim podobne kontrole na świętokrzyskich targowiskach będą prowadzone bardzo często.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie