MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Świętym Krzyżu odsłonięto tablicę pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem (zdjęcia, WIDEO)

Lid
Na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przybyła wdowa Beata Gosiewska z teściową i dziećmi i to syn dokonał odsłonięcia.
Na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przybyła wdowa Beata Gosiewska z teściową i dziećmi i to syn dokonał odsłonięcia. A. Piekarski
Uroczysta msza święta poprzedziła odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej związane ze Świętym Krzyżem. Przewodniczył jej ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru.
Odsłonięcie tablicy na Świętym Krzyżu

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleń...

Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, nie ukrywała wzruszenia tą chwilą. Święty Krzyż był miejscem, w którym całą rodziną często bywali.

Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, nie ukrywała wzruszenia tą chwilą. Święty Krzyż był miejscem, w którym całą rodziną często bywali. A. Piekarski

Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, nie ukrywała wzruszenia tą chwilą. Święty Krzyż był miejscem, w którym całą rodziną często bywali.
(fot. A. Piekarski )

Odsłonięta w kruchcie bazyliki mniejszej tablica upamiętnia świętej pamięci Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera Rządu RP i posła na sejm, świętej pamięci Tomasza Mertę, wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków oraz świętej pamięci Teresę Walewską - Przyjałkowską, wiceprezesa Golgoty Wschodu. Jako uczestnicy polskiej delegacji zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

- Te, tak różne osoby łączyła myśl i umiłowanie ojczyzny oraz tego miejsca - podkreślał w laudacji prof. Adam Massalski. - Premier Gosiewski starał się rozwiązać trudny problem koegzystencji parku narodowego i ojców oblatów, Tomasz Merta pomagał w ratowaniu zabytków na Świętym Krzyżu, Teresa Walewska-Przyjałkowska upamiętniała miejsca związane z Katyniem i jej zasługą jest wzniesienie Krzyży Katyńskich u wejścia na Święty Krzyż. Oni byli wielkimi Polakami, gorącymi patriotami, ludźmi oddanymi ojczyźnie. Cześć ich pamięci.

Mszy towarzyszyły poczty sztandarowe, udział w niej wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz a także członkowie rodzin osób upamiętnianych. Beata Gosiewska, wdowa po Przemysławie dziękowała za pamięć i wyraziła nadzieję, że uda się doprowadzić do poznania prawdziwych przyczyn katastrofy, w której zginął mąż. - Ostatnie wydarzenia na Ukrainie rzucają nowe światło - mówiła - Po katastrofie mówiono, że nie ma powodu, by nie ufać Rosji. Teraz widzimy, że jest wiele powodów by Rosji nie ufać.

Do podziękowań dołączyła się wdowa po Tomaszu Mercie podkreślając, że Święty Krzyż był dla niego miejscem szczególnym. - Bywaliśmy tu często, przywoziliśmy nasze dzieci - mówiła wzruszona taką formą upamiętnienia.

Fundatorami tablicy były rodziny i przyjaciele tragicznie zmarłych. Zaprojektował ją i wykonał kielecki plastyk Sławomir Micek. Uroczystości odsłonięcia towarzyszyła wystawa zdjęć pokazująca ostatni pobyt na Świętym Krzyżu tragicznie zmarłych. Przemysław Gosiewski i Tomasz Merta byli tu 29 marca 2010 roku, zaś pani Teresa rok wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie