Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje dwójka kieleckich geologów! Zmarli hydrogeolog Gertruda Herman oraz geolog Jerzy Gągol

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Kieleckie środowisko geologiczne poniosło ogromna stratę, 26 kwietnia zmarła hydrogeolog Gertruda Herman, 27 kwietnia geolog Jerzy Gągol.

Oboje przez całe życie związani byli z Oddziałem Świętokrzyskim Państwowego Instytutu Geologicznego. Wspólnie publikowali teksty popularnonaukowe poświęcone geologii i historii regionu.

Gertruda Herman urodziła się w 1953 roku w Warszawie. Świadectwo maturalne uzyskała w 1972 r, w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W latach 1972 – 1978 studiowała na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała dyplom magistra geologii ze specjalizacją hydrogeologia.

Od 1979 roku pracowała w Oddziale Świętokrzyskim Instytutu Geologicznego w Kielcach, do przejścia na emeryturę w 2014 r. W latach 1981–1982 była jednocześnie nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum Geologicznym w Kielcach. W latach 1984–1990 pełniła obowiązki kierownika Pracowni Hydrogeologii w Zakładzie Geologii Złóż Surowców Mineralnych. Gerta – jak powszechnie nazywali ją współpracownicy otrzymała w 2006 r honorową odznakę Zasłużony dla Polskiej Geologii - przypomina Marcin Kos z PIG-PIB.

Zajmowała się kartografią hydrogeologiczną, rozpoznawaniem zasobów wód podziemnych i określaniem warunków hydrogeologicznych w regionie świętokrzyskim a także problematyką wód mineralnych okolic Buska – Zdroju i Solca Zdroju.

Prywatnie była niestrudzoną opiekunką bezdomnych zwierząt, zapaloną działkowiczką. Zmarła 26 kwietnia 2021 roku.

Jerzy Gągol urodzony w 1947 roku w Busku Zdroju, był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera geologa górniczego o specjalności kopaliny stałe (rudy metali). Pracę w kieleckim oddziale PiG-PIB podjął w 1970 roku, w latach 1975-1982 kierował Pracownią Geologii Złóż Wieku Mezozoicznego i Kenozoicznego w Regionie Świętokrzyskim. Był biegłym w zakresie ochrony przyrody oraz sporządzania ocen oddziaływania na środowisko. W centrum jego zainteresowań znajdowały się: geologia złóż regionu świętokrzyskiego, kartografia geosozologiczna, ochrona przyrody nieożywionej, historia geologii oraz jej popularyzacja.

Jerzy Gągol opracował m.in. projekty ochrony obie rezerwatów „Góra Dobrzeszowska” i „Kamienne Kręgi” (Tumlin-Góra Grodowa). Ma na swoim koncie ponad 100 publikacji naukowych a także wiele popularnonaukowych był bowiem bardzo dociekliwym badaczem przeszłości regionu. Erudyta, pisał bardzo ciekawie i przystępnie. Za swoją pracę otrzymał nagrodę zespołową Prezesa CUG za opracowanie „Atlasu geologiczno-surowcowego Gór Świętokrzyskich w skali 1:50 000 z sozologiczną kwalifikacją kopalin” (1984 r.), odznaki Zasłużony dla Kielecczyzny (1985 r.) i Zasłużony dla Polskiej Geologii (1987 r.).

Działał w Polskim Towarzystwie Geologicznym (m.in. przewodniczący Oddziału Świętokrzyskiego PTG), w Kieleckim Towarzystwie Naukowym (Komisja Rewizyjna). Aktywny, pracujący naukowo do ostatnich dni. Zmarł 27 kwietnia 2021 roku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie