Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Mirosław Domińczyk, legenda świętokrzyskiej Solidarność, jej były szef, ojciec znanych aktorek

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Mirosław Domińczyk był legendą Solidarności. Zmarł w wieku 69 lat
Mirosław Domińczyk był legendą Solidarności. Zmarł w wieku 69 lat archiwum
Nie żyje Mirosław Domińczyk, legenda świętokrzyskiej Solidarność, jej były szef w katach 1980-1981. Miał zaledwie 69 lat. O jego śmierci poinformował w środę 7 lutego, obecny szef świętokrzyskiej Solidarności Waldemar Bartosz.

Nie żyje Mirosław Domińczyk, szef świętokrzyskie Solidarność i jej szef w latach 1980-1981

Mirosław Domińczyk to jeden z najbardziej znanych opozycjonistów z naszego regonu, szefem świętokrzyskiej Solidarności był w latach 1980-1981. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zmuszony do emigracji. Przez większość życia mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Tam wychowały się jego córki. Jedna z nich, Dagmara Domińczyk, jest znaną aktorką. Swoich sił próbował też młodsze: Marika i Weronika.

Wiele lat życia Mirosław Domińczyk spędził na emigracji ale po 2000 roku wrócił do rodzinnych Kielc, gdzie ostatnio mieszkał.

Mirosław Domińczyk , słynny opozycjonista z Kielc. Kim jest, co robił?

Mirosław Domińczyk urodził się 6 grudnia 1953 roku. W 1970 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Metalową w Kielcach. W latach 1970-1981 pracował w Kieleckim Przedsiębiorstwie Instalacji Budownictwa.

Od 1980 Mirosław Domińczyk zaangażowany w działalność opozycyjną. W lipcu i sierpniu 1980 uczestniczył w strajkach w kieleckich zakładach pracy. Był współorganizatorem Wolnych Związków Zawodowych w Kieleckim Przedsiębiorstwie Instalacji Budownictwa, „Transbudzie” oraz Kombinacie Budownictwa Miejskiego i Fabryce Łożysk Tocznych Iskra w Kielcach. W sierpniu 1980 brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. We wrześniu 1980 został wybrany przewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Związkowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego. Od 1981 był redaktorem gazety „Robotnik Kielecki”.

13 grudnia 1981 został internowany i uwięziony w następujących zakładach karnych: Kielce-Piaski, Rzeszów Załęże, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Kielce. Częściowo zwolniony w październiku 1982.

W lutym 1983 wraz z rodziną udał się na emigrację. Najpierw do Republiki Federalnej Niemiec, a później do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie w latach 1983-1985 brał udział w pracach Komitetu Pomocy „Solidarność”, organizował pomoc materialną dla podziemia w Polsce, a także – w latach 1983-1993 – był konsultantem do spraw Europy Wschodniej w AFL-CIO w Waszyngtonie. Następnie do 2002 pracował jako inspektor nadzoru budynków mieszkalnych Lawrence Proporties w Nowym Jorku. Ponadto od 1989 do 1993 pomagał w organizowaniu wolnych związków zawodowych w Związku Radzieckim, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i Ukrainie.

W 2003 powrócił na stałe do Polski. W 2006 brał udział w wyborach samorządowych do sejmiku świętokrzyskiego z listy Ligi Polskich Rodzin.

Jego córkami są aktorki: Dagmara Domińczyk, Marika Domińczyk i Weronika Domińczyk

O Dagmarze i jej karierze robionej w Stanach Zjednoczonych, pisaliśmy kilkukrotnie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie