Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe pomysły i inicjatywy mieszkańców gminy Koprzywnica. Kultywują regionalne zwyczaje i tradycje

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Grupa nieformalna z Koprzywnicy realizowała projekt "Pod SOSnami dla tradycji i KULTury". Więcej na kolejnych zdjęciach.
Grupa nieformalna z Koprzywnicy realizowała projekt "Pod SOSnami dla tradycji i KULTury". Więcej na kolejnych zdjęciach. Klaudia Tajs/MGOK Koprzywnica
Ktoś powie, że mieszkając na wsi nie chcemy zgłębiać wiedzy o dawnych zwyczajach, rękodziełu, czy też historii, która nas otacza, a to nieprawda – mówili mieszkańcy gminy Koprzywnica, uczestnicy pięciu projektów, które realizowali przez trzy miesiące. Dom Kultury w Koprzywnicy wspólnie z mieszkańcami realizował projekt „Mobilna Kultura”, a efekt współpracy i kreatywność mieszkańców można było zobaczyć na wspólnym podsumowaniu,

Niezwykłe pomysły i inicjatywy mieszkańców gminy Koprzywnica

Mieszkańcy miasta i gminy Koprzywnica są bardzo kreatywni. Udowodnili to uczestnicząc i angażując się w projekt „Mobilna Kultura”. W ciągu trzech miesięcy, bo taki był czas na realizacje zadania powstało mnóstwo pięknych prac, jaki i uśmiechu i zadowolenia uczestników.

Zadanie podzielone było na dwie części. W pierwszej części przeprowadzono diagnozę potrzeb kulturalnych przez badaczki z Federacji Mazowia z Warszawy. Następnie został ogłoszony konkurs na oddolne inicjatywy mieszkańców, w wyniku którego wybrano pięć inicjatyw, które realizowano w drugiej części zadania.

Zobaczcie zdjęcia z wyjątkowych projektów realizowanych w gminie Koprzywnica

- Poprzez "Mobilną kulturę" chcieliśmy sprawdzić życie kulturalne poza Koprzywnicą - powiedział Krzysztof Pitra, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy. - Najważniejsze korzyści tych projektów są takie, że ludzie wyszli z domów. W każdym wieku. Podczas spotkań projektowych mnóstwo ludzi przychodziło na te spotkania i to cyklicznie. To nas bardzo cieszy i ten potencjał wykorzystamy w Domu Kultury. Będziemy wzmacniać te organizacje.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzcinie realizowały projekt "Czarowane wstążką". Warsztaty odbywały się cyklicznie w sierpniu i września i zakończyły wernisażem prac.

[/polecane]25421031[/polecane]

"Poznanie tradycji wicia wieńca dożynkowego to z kolei warsztaty międzypokoleniowe", pod takim hasłem odbywały się warsztaty, podczas których mieszkańcy Postronnej, w gminie Koprzywnica utrwalali wiedzę o zbożach i ziołach. Projekt realizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Postronnej. Na spotkaniach powstały piękne wianki, bukiety i inne ziołowe ozdoby. Wykonano także dożynkowy wieniec, który został zaprezentowany podczas Gminnych Dożynek w Koprzywnicy. Tam wieniec z Postronnej zdobył pierwsze miejsce i reprezentował gminę na Dożynkach Powiatowych w Dwikozach.

Jak powiedziała Maria Dorota Lachtara, sołtys wsi Postronna o dawnych zwyczajach związanych z wiciem wieńca i robienia bukietów i wianków z ziół mieszkańcy czerpali wiedzę od starszych mieszkańców wsi. - W naszym kole są starsi mieszkańcy, którzy dzielą się tą wiedzą – powiedziała sołtys Lachtara. - Są także osoby młode, które czerpią tę wiedzę i uczą się. Każdy przekazuje swoją wiedzę wyniesioną z domu. Stąd wiemy, jakie zioła i zboża mają być w wieńcu. Nasz projekt rozpoczął się pierwszego sierpnia, lecz przygotowania trwały już od czerwca. Wtedy zaczęłyśmy zbierać zioła, zboża i kwiaty, które potem suszyłyśmy. Zbierałyśmy owies zboża jare, pszenicę, dziurawiec, lawendę nawłoć, wrotycz, melisę i miętę - dodała.

"Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło" to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju wsi Gnieszowice "Sami Swoi". Z kolei Klub Sportowy Koprzywianka realizował projekt "Zaprzyjaźnij się z lokalnym barankiem", a grupa nieformalna z Koprzywnicy realizowała projekt "Pod SOSnami dla tradycji i KULTury".

Projekty realizowano od sierpnia do października. W listopadzie odbyło się podsumowanie wszystkich projektów. W Domu Kultury w Koprzywnicy autorzy wszystkich inicjatyw mogli na forum opowiedzieć o przebiegu swoich inicjatyw i pochwalić pracami i innym dorobkiem, jaki powstał podczas realizacji projektu.

Zdaniem burmistrz Koprzywnicy Aleksandry Klubińskiej u wielu uczestników projektów przełamały się bariery i zwyciężyła chęć wspólnej pracy twórczej i realizacja własnych pasji i zainteresowań. - Wszyscy się w te projekty bardzo zaangażowali i to było widać – przyznała Aleksandra Klubińska. - To powrót do naszej bardzo bogatej historii i to, żeby tę historię przekazywać młodszemu pokoleniu. To także działania poprzez klub sportowy i promowanie zdrowego trybu życia.

Każda z grup realizujących projekt otrzymała po 6 tysięcy złotych wsparcia, Zadanie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2023. Całkowita kwota dofinansowania II części zadania to 30 tysięcy złotych.

Zobaczcie zdjęcia z wyjątkowych projektów realizowanych w gminie Koprzywnica

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie