Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne zwiedzanie Krzemionek w ramach Nocy Muzeów

Redakcja
archiwum
W ramach Nocy Muzeów, w piątek, 18 maja rezerwat neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego Krzemionki, przygotował dla odwiedzających spotkanie - slajdowisko z podróżnikiem Dariuszem Czerniakiem, zdobywcą Świętej Góry Kalias. Będzie to też okazja do niezwykłego, bo nocnego zwiedzania trasy podziemnej.

Dariusz Czerniak, od czterdziestu lat związany jest z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach, w Himalajach wszedł między innymi na Mera Peak Meadle. Dokonał narciarskich przejść w rumuńskich i ukraińskich Karpatach Wschodnich, na Słowacji oraz w bułgarskim Pirynie.

Prowadził studenckie obozy wędrowne w Alpach, Karpatach rumuńskich. To z tymi górami związany jest do dziś najmocniej. Opisywał je szczegółowo i wielokrotnie, jako współautor przewodnika “Rumunia" wydawnictwa Pascal oraz w licznych opracowaniach publikowanych w Almanachu Karpackim "Płaj".

Jego ulubionym regionem Polski jest Pomorze Zachodnie, na którym do chwili obecnej przepłynął kajakiem 120 rzek. Natomiast wśród dalekich kierunków podróży znalazły się Indie, Nepal, Chiny i Tybet, w którym niedawno dokonał obejścia świętej góry Kajlas.

Prelekcja Dariusza Czerniaka jest okazją, aby każdy mógł odczuć magię Świętej Góry Kajlas. Góra Kajlas jest siedzibą boga Śiwy oraz jego małżonki, bogini Parwati. Jako wielki jogin, Śiwa siedzi na szczycie góry na tygrysiej skórze, półnagi, posmarowany popiołem, pogrążony w błogiej medytacji.

Z tej pozycji, swoim trzecim okiem obserwuje radości i smutki, zwycięstwa i tragedie, czyli grę iluzji, która ogarnęła całe doczesne życie na dole. Potęga jego medytacji niszczy świat iluzji. Autor przedstawi slajdową relację z fascynującej podróży do Tybetu. Opowie, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad pięć tysięcy kilometrów, przez niezwykły i barwny kraj na Dachu Świata.

Po spotkaniu z podróżnikiem odbędzie się podróż przez niezwykły świat neolitycznych górników. Trasa turystyczna w Krzemionkach „przenosi” turystów do świata sprzed 5 tysięcy lat. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 metrów długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 metrów. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Zarówno spotkanie, jak i zwiedzanie dostępne będą dla odwiedzających bezpłatnie! Zgłoszenia chętnych przyjmowane są pod adresem: [email protected]. Uwaga! Ilość wejść jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. Aguilera. Celine. Lewis. Zobacz WOLNE nowości

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie