Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nową estakadą węzła Żytnia w Kielcach w tym roku nie pojedziemy

Agata KOWALCZYK
Na estakadzie węzła Żytnia brakuje oświetlenia, barier ochronnych, ekranów akustycznych, ale przede wszystkim wszystkich warstw asfaltu. Od strony Armii Krajowej dopiero zaczęło się jego układanie.
Na estakadzie węzła Żytnia brakuje oświetlenia, barier ochronnych, ekranów akustycznych, ale przede wszystkim wszystkich warstw asfaltu. Od strony Armii Krajowej dopiero zaczęło się jego układanie. Łukasz Zarzycki
Ale może puszczą ruch przez skrzyżowanie Żelaznej, Żytniej, Grunwaldzkiej i Armii Krajowej pod estakadą

W tym roku nie pojedziemy nową estakadą węzła Żytnia w Kielcach, ale prawdopodobnie jeszcze przed świętami ruch zostanie puszczony wszystkimi jezdniami ulic prowadzącymi do skrzyżowania, czyli Żelazną, Żytnią, Grunwaldzką i Armii Krajowej.

- Na razie realne jest wywiązanie się z zapowiedzi, że w tym roku zostanie puszczony ruch przez skrzyżowanie Żelaznej, Żytniej, Grunwaldzkiej i Armii Krajowej, mimo że inwestycja nie zostanie zakończona. Na pewno nie będzie możliwości przejechania estakadą. W prawdzie leży na niej asfalt, ale zostało jeszcze dużo pracy do wykonania. Poza tym obiekt musi przejść odbiory techniczne i próby wytrzymałościowe, które przeprowadza się po zakończeniu budowy. Bez nich nikt nie odważy się na puszczenie samochodów na wiadukt - przyznaje rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Jarosław Skrzydło. - Ale mamy deklarację wykonawcy, iż zrobi wszystko, aby jeszcze w tym roku puści ruch bez ograniczeń pod estakadą. Między jej podporami zostanie wybudowane tymczasowe rondo, które umożliwi płynne korzystanie ze skrzyżowania po otwarciu wszystkich wjazdów i zjazdów.

Przebudowa wszystkich jezdni jest na ukończeniu. Asfaltu brakuje tylko na zjeździe z ulicy Żelaznej w Grunwaldzką i dalej przy wjeździe na ślimak w ulicę Mielczarskiego.

Na estakadzie trwa układanie nawierzchni. Na wjeździe od strony ulicy Żelaznej brakuje ostatniej warstwy ścieralnej, ale od strony Armii Krajowej dopiero zaczęto wylewanie masy bitumicznej. - Jest mało prawdopodobne, aby w tym roku pogoda umożliwiła ułożenie warstwy ścieralnej. A na wiadukcie brakuje jeszcze oświetlenia, barier ochronnych i ekranów akustycznych oraz warstwy żywicy na nawierzchni w pobliżu barier. To dużo - wyjaśnia.

Budowa węzła Żytnia miała się zakończyć 10 grudnia, ale wykonawca wystąpił o przedłużenie umowy do maja 2013 roku, ponieważ opóźnienie przejął od firmy Radko, która z przyczyn finansowych wycofała się z prowadzenie inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie