Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe eksponaty w Skarżysku. Jest karabin z Call of Duty!

Michał Kolera
Kustosz Albert Gajewski pokazuje wojenny egzemlarz brytyjskiego Lee-Enfielda. Czy właśnie ta broń występowała obok Mariana Kociniaka w znanym  filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”?
Kustosz Albert Gajewski pokazuje wojenny egzemlarz brytyjskiego Lee-Enfielda. Czy właśnie ta broń występowała obok Mariana Kociniaka w znanym filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”? Michał Kolera
O niezwykłe eksponaty wzbogaciło się niedawno Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, największa w regionie placówka poświęcona historii oręża polskiego. Jedne z nich znalazły się tam pośrednio dzięki... reformie edukacji, likwidującej gimnazja. Inne trafiły do muzeum ze szkoły filmowej.

Wzięli eksponaty z gimnazjów

- Niedawno inwentaryzowaliśmy zbiory zgromadzone w izbach tradycji dwóch starachowickich gimnazjów - numer 2 i numer 3. W tym pierwszym znaleźliśmy prawdziwy rarytas związany z historią oręża na ziemi kieleckiej - mówi Albert Gajewski, kustosz i główny inwentaryzator zbiorów w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Jaki to eksponat? Jest to kurtka mundurowa podporucznika Wojska Polskiego, wzoru sprzed 1939 roku. Oznaczenia na pagonach i barwy patek na kołnierzu wskazują, że może to być oryginalna część umundurowania, jaką nosili oficerowie 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. To bardzo ważna jednostka wojskowa w historii naszego regionu. Jej początki sięgają 1918 roku. Brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Stacjonowała u nas w latach 1922-1939, najpierw w Dyminach, później w Kielcach. Artylerzyści odgrywali dużą rolę w życiu miasta. Za ich sprawą odbywały się zawody jeździeckie, propagowano narciarstwo. To dla żołnierzy zbudowano w dzielnicy Stadion wielki kompleks sportowo-wypoczynkowy, który służy do dzisiaj.

- Kurtka jest bardzo zniszczona i wytarta. Najprawdopodobniej to oryginał. Widzimy na niej zielone patki z czarnymi wypustkami, oznaczające artylerię lekką. Na pagonach znajdują się oznaczenia stopnia oraz cyfra dwa, która może wskazywać właśnie na 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Jeszcze jeden istotny szczegół - kurtka jest nieregulaminowa. Z przodu widzimy tylko sześć guzików, a powinno ich być siedem - mówi kustosz Albert Gajewski.

Warto wspomnieć, że podczas inwentaryzacji zasobów izb tradycji dwóch starachowickich gimnazjów pozostały także inne pamiątki. Są to menażki, guziki i k hełmy. One również trafią do zbiorów skarżyskiego muzeum.

Strzelaliśmy z niego w grze komputerowej

Kolejnymi eksponatami, o które wzbogaciło się skarżyskie muzeum, są dwa oryginalne karabiny Lee-Enfield, pochodzące z czasów wojny. Placówka pozyskała je z... Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Być może to właśnie jeden z nich występował w słynnym filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, w scenie, gdy Marian Kociniak, jako Franciszek Dolas, przebywał w brytyjskim obozie. Młodsi czytelnicy pamiętają tę broń choćby ze znanej serii gier komputerowych Call of Duty, gdzie był jednym z celniejszych karabinów powtarzalnych.

- Są to Lee-Enfield model Mark 4 number 1. Zakupiliśmy je z łódzkiej szkoły filmowej. To z pewnością bardzo ciekawe eksponaty. Różne wersje tego karabinu były podstawową bronią armii brytyjskiej jeszcze po wojnie - mówi Albert Gajewski.
Będzie wystawa

Nowe eksponaty, o jakie wzbogaciło się skarżyskie muzeum są na tyle interesujące, że kierownictwo postanowiło stworzyć specjalną wystawę. - Otworzymy ją już w pod koniec tego roku. Będzie obejmować rzeczy, które trafiły do nas w 2016 i 2017 roku - mówi Albert Gajewski, kustosz i główny inwentaryzator zbiorów w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie