Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy Powstania Styczniowego w Szczeglicach (ZDJĘCIA)

Jan Mazanka
Kwiaty pod tablicą powstańców składają: ksiądz Krzysztof Rusiecki, Ksiądz Stanisław Wiktor, poseł Marek Kwitek, posłanka Anna Krupka, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, staszowski starosta Jan Żółciak i wiceprzewodniczący Rady Powiatu staszowskiego Stanisław Batóg.
Kwiaty pod tablicą powstańców składają: ksiądz Krzysztof Rusiecki, Ksiądz Stanisław Wiktor, poseł Marek Kwitek, posłanka Anna Krupka, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, staszowski starosta Jan Żółciak i wiceprzewodniczący Rady Powiatu staszowskiego Stanisław Batóg. Jan Mazanka
W niedzielę, 26 stycznia w Szczeglicach, przypomniano tragiczne wydarzenia Powstania Styczniowego i oddano hołd poległym w bitwie, jaka rozegrała się w tej miejscowości, w dniu 25 stycznia 1864 roku.

Tradycyjnie obchody rocznicy Powstaniu Styczniowego, rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele. Odprawił ją Krajowy Duszpasterz Rzemiosła, ksiądz kanonik Krzysztof Rusiecki. Następnie, po odmówieniu modlitwy za poległych powstańców, złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą, jaką 25 stycznia 2004 roku, w 140. rocznicę bitwy, wmurowano w ścianę kościoła.

We mszy świętej oraz w ceremonii złożenia kwiatów, oprócz licznie zgromadzonych wiernych, uczestniczyli także zaproszeni goście. Przybyli między innymi posłanka Anna Krupka, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, poseł Marek Kwitek, starosta powiatu staszowskiego Józef Żółciak, wójt gminy Bogoria Marcin Adamczyk oraz przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele. Po mszy świętej wszyscy udali się do miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uczniowie, wraz z gronem pedagogicznym zaprezentowali przygotowany program artystyczny, nawiązujący do walk powstańczych, a zaproszeni goście podzielili się swoimi refleksjami z tegorocznych obchodów 156. rocznicy bitwy powstańczej pod Szczeglicami.

- Czcijmy pamięć po poległych powstańcach, za przykładem których kolejne pokolenia Polaków podejmowały walkę z okupantem, dzięki czemu żyjemy teraz w wolnej Polsce - powiedział starosta Józef Żółciak.

Powstanie styczniowe w Staszowie

Mieszkańcy ziemi staszowskiej, wszystkich warstw społecznych, nie pozostawali bierni w czasie walk powstańczych. Wielu wstąpiło do oddziału generała Mariana Langiewicza, który zaraz po wybuchu powstania, bo już w połowie lutego 1863 roku, przybył ze swoim oddziałem do Staszowa. Inni zaciągnęli się w szeregi oddziału generała Zygmunta Jordana, żeby później wziąć udział w krwawej bitwie 20 czerwca 1863 roku pod Komorowem i Słupią Pacanowską, a jeszcze inni wstępowali do oddziałów generałów: Dionizego Czachowskiego i Józefa Hauke-Bosaka, żeby po blisko rocznym okresie walk i przemieszczeń się oddziałów, wziąć udział w bitwie pod Szczeglicami, gdzie powstańcy dowodzeni przez rotmistrzów: Józefa Wysockiego i Wojciecha Turskiego, w dniu 25 stycznia 1864 roku, zostali zaskoczeni przez kozaków. Zginęło ponad 40 powstańców, wielu zostało wziętych do niewoli i zesłanych na Sybir.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie