Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchodziliśmy 31. rocznicę Porozumień Sierpniowych (zdjęcia)

Piotr BURDA [email protected]
Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej „Solidarności” składa wieniec pod pomnikiem Księdza Jerzego Popiełuszki.
Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej „Solidarności” składa wieniec pod pomnikiem Księdza Jerzego Popiełuszki. Aleksander Piekarski
W Kielcach odbyły się obchody 31 rocznicy powstania "Solidarności". Z tej okazji profesor Stanisław Żak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

[galeria_glowna]
Nie obyło się bez zgrzytu, bo w tym samym czasie, o godzinie 18, rozpoczęła się msza święta w katedrze w intencji Ojczyzny i "Solidarności" i spotkanie okolicznościowe w Domu Środowisk Twórczych. Dla zwykłych Kielczan to i tak nie miało większego znaczenia. Poza politykami, władzami i związkowcami nie było innych osób.

Jedynie do Domu Środowisk Twórczych przyszli przyjaciele profesora Stanisława Żaka żeby pogratulować mu jednego z najwyższych państwowych odznaczeń, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Wniosek w tej sprawie złożył europoseł Bogusław Sonik i wojewoda Bożentyna Pałka - Koruba. Order przyznał Bronisław Komorowski, prezydent RP.

Zanim jednak odznaczono profesora Stanisława Żaka wróciły wspomnienia ze smutnego początku lat osiemdziesiątych za sprawą krótkiego koncertu złożonego z piosenek Jacka Karczmarskiego i wspomnień internowanych działaczy "Solidarności". Laudacje przed wręczeniem orderu wygłosił europoseł Bogusław Sonik. Profesor Stanisław Żak swoje wystąpienie ubarwił zabawnymi komentarzami.

- Przyjaciel zadzwonił do mnie i powiedział, że takie ordery dają tylko po śmierci. A ja przecież żyję! - mówił profesor Żak. Skromnie przyznał, że order komandorski przewyższa jego zasługi. Mówił o swoich fascynacjach filozofią i literaturą. - Od poetów nauczyłem się co to znaczy być człowiekiem. Dzięki literaturze nie mogę zapomnieć, że moim obowiązkiem jest myślenie - mówił profesor Żak. Aplauz wzbudziło zakończenie jego przemowy. - Pod koniec ósmej dekady życia niewiele już da się zrobić. Coż mi zostało? Zrobić rachunek sumienia i liczyć na Miłosierdzie Boskie - zakończył profesor Stanisław Żak.

Stanisław Żak ma 79 lat. Jest znawcą literatury, którą wiele lat wykładał na Wyższej Szkole Pedagogicznej i późniejszej Akademii Świętokrzyskiej. Był twórcą "Solidarności" na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W stanie wojennym internowany przez 10 miesięcy. Po 1989 roku dwa razy uzyskał mandat senatora. Związany z Unią Demokratyczną i Unią Wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie