Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniono sytuację szkół i przedszkoli gminy Brody

Kazimierz CUCH [email protected]
Więcej kosztownych obowiązków, mniej pieniędzy - tak w skrócie oceniono sytuację szkół i przedszkoli na sesji Rady Gminy Brody

Wydatki na oświatę blokują rozwój gminy Brody, ale na razie nie będzie zmian w oświacie.
Zmiany związane z funkcjonowaniem oświaty ograniczyły się jedynie do decyzji mających przynieść oszczędności i usprawnić zarządzanie oświatą. W związku z tym zlikwidowano stołówkę w Brodach, zmniejszono liczbę oddziałów w Rudzie, nie zatrudniono nowych nauczycieli po odejściu emerytów, nie zawierano nowych umów z osobami zatrudnionymi na czas określony, ograniczono liczbę etatów w jednostce obsługującej szkoły.
W niektórych placówkach działania oszczędnościowe podejmowane są także przez samych dyrektorów szkół. Oszczędności z tego tytułu są bardzo cenne, ale nie rozwiązują zasadniczego problemu.

WIĘCEJ OBOWIĄZKÓW, MNIEJ PIENIĘDZY

Zmniejszająca się wciąż liczba uczniów powoduje, że spada subwencja oświatowa dla gmin. Samorządy coraz więcej muszą dopłacać do oświaty. Dodatkowo, rząd dodaje gminom wydatków finansowych na podwyższane wynagrodzenia nauczycieli, nie dając na to pieniędzy.
- Co roku jesteśmy zmuszeni przeznaczać na oświatę coraz więcej własnych pieniędzy z budżetu gminy. W 2009 roku była to kwota ponad 1,9 miliona złotych, w 2010 - prawie 2,4 miliona, a w 2011 - ponad 2,5 miliona złotych. Prognozowane wydatki na ten cel w 2012 roku wynoszą dużo ponad 2,9 miliona złotych - informował na ostatniej sesji wójt Andrzej Przygoda. Wszystkie wydatki oświatowe pochłaniają około 43 procent budżetu gminy
Gmina może się poszczycić pięknymi, dobrze wyposażonymi obiektami szkolnymi, ale - jak określił to jeden z radnych w poprzedniej kadencji - są to pałace bez dzieci.

DORAŹNE PRZEKAZYWANIE

Obecnie, zgodnie z ustawą oświatową, szkołę można przekazać stowarzyszeniu, gdy placówka liczy mniej niż 70 dzieci. W gminie Brody nie ma takiej placówki. Mniejsze szkoły w Rudniku, Stawie Kunowskim, Lipiu i Rudzie już zostały przekazane.
- Rozmawiamy o sprawie już drugi rok. Problem nie zniknie sam. Obecnie nie widać innych, sensownych rozwiązań. Problem wróci, chyba, że zmieni się prawo, zasady finansowania oświaty. Obecne przepisy nie przystają do rzeczywistości zmniejszającej się liczby dzieci. Samorządy otrzymują więcej obowiązków, a mniej pieniędzy - skomentował informację wójta Jerzy Stąporek, przewodniczący Rady Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie