Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca słono zapłacimy za podróż "siódemką"

Paweł WIĘCEK
Bramownice takie jak ta staną nad krajową "siódemką".
Bramownice takie jak ta staną nad krajową "siódemką".
Tradycyjne winiety dla samochodów ciężarowych odchodzą do lamusa. 1 lipca zastąpi je Elektroniczny System Poboru Opłat Drogowych. W Świętokrzyskiem na początek objęte nim będą trzy odcinki krajowej "siódemki". Drogowe e-myto uderzy w firmy transportowe.

Elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL zacznie obowiązywać w Polsce od 1 lipca 2011 roku na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Podobny działa już w Niemczech czy Austrii.

W pierwszym etapie wdrażania system obejmie około 630 kilometrów autostrad, około 570 kilometrów dróg ekspresowych oraz okokoło 400 kilometrów dróg krajowych dwujezdniowych, będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak działa viaTOLL? Nad drogami płatnymi pojawią się tak zwane bramownice wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd przejedzie pod bramownicą automatycznie naliczona zostanie opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Myto pobierane będzie tylko od pojazdów powyżej 3,5 tony. Opłatę nalicza się za każdy kilometr przejechany płatną trasą.

Przy biegnącej przez województwo świętokrzyskie trasie S7 zainstalowanych będzie 10 bramownic. Urządzenia staną na trzech odcinkach: Węzeł Północ, Skarżysko-Występa oraz obwodnica Jędrzejowa. - Jeszcze nie wiadomo, kiedy zacznie się montaż. Stanie się to na pewno przez 1 lipca - informuje Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wprowadzenie e-myta uderzy w przewoźników, dla których system winiet był korzystniejszy. Ich właściciele już wiedzą, że viaTOLL drastycznie podniesie stałe koszty funkcjonowania firm. - Dotychczas płaciłem rocznie 3,5 tysiąca od ciągnika. Teraz będę płacił stawkę od przejechanego kilometra. Opłaty pójdą w górę kilka razy. To zwiększenie i tak wysokich już obciążeń - mówi właściciel firmy transportowej z powiatu kieleckiego.

Docelowo elektronicznny system poboru opłat viaTOLL obejmie około 4400 kilometrów autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Stawki za kilometr:
Samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a mniej niż 12 ton będą musiały zapłacić za przejazd autostradami lub drogami ekspresowymi (oznaczonymi literą S) od 20 do 40 groszy za 1 kilometr odcinka, a pojazdy powyżej 12 ton od 27 do 53 groszy. Analogicznie, na drogach krajowych mają obowiązywać stawki od 16 do 32 i od 21 do 42 groszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie