Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 150 do 250 tysięcy premii na działalność pozarolniczą. Nabór wniosków od 30 września

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
pixabay.com
Od 30 września do 29 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Biznes na wsi będzie mógł z tą pomocą założyć rolnik, małżonek, domownik ubezpieczony w KRUSie od 12 miesięcy, a także osoba, która już działalność prowadzi, pod warunkiem, że rozpocznie nowe przedsięwzięcie.

Rolnicy i domownicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą szykować się do złożenia wniosku o premię na rozpoczęcie biznesu na wsi. Lista działalności, które można założyć, jest bardzo długa i różnorodna. Dla przykładu są to działalności usługowe, jak budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne, warsztaty samochodowe, wynajem maszyn i sprzętu, wynajem krótkoterminowy pokoi, handel, gabinety weterynaryjne, a nawet sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
ZOBACZ listę działalności jakie można otworzyć z pomocą premii - kliknij i pobierz

Kto więc może sięgnąć po pieniądze? - O premię na działalność pozarolniczą mogą ubiegać osoby ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy - mówi Karolina Szałas, specjalista w firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne. - Premia również przeznaczona jest dla osób, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku nie prowadziły w ogóle działalności pozarolniczej działalności gospodarczej, ale również dla osób które taką działalność prowadzą i chcą ją rozszerzyć o nowy rodzaj biznesu zgodnie z kodem PKD.

W tym naborze zwiększa się kwota premii i jest ona uzależniona od liczby zatrudnianych osób, wliczając samozatrudnienie. Do 150 tysięcy złotych premii otrzyma ten, kto utworzy co najmniej jedno miejsce pracy, w tym samozatrudnienie. Do 200 tysięcy złotych przewidziano dla tych, którzy utworzą takie dwa miejsca, a 250 tysięcy złotych otrzyma beneficjent, jeżeli jego biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej trzech miejsc pracy, w tym samozatrudnienie. Utworzenie tych miejsc pracy powinno nastąpić w okresie od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy.

- W każdym przypadku premia wypłacana będzie w dwóch ratach. Pierwsza część wynosi 80 procent, druga, czyli pozostałe 20 procent, jest wypłacana po zrealizowaniu założeń biznesplanu. Na złożenie wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy przewidziano maksymalnie dwa lata liczone od dnia wypłaty pierwszej części premii - wyjaśnia Karolina Szałas.

70 procent kwoty premii musi być przeznaczone na inwestycje w środki trwałe, czyli w grę wchodzi wyłącznie zakup nowych maszyn urządzeń, środków transportu oraz wyposażenia. Pozostałe 30 procent można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z ARiMR, beneficjent musi zarejestrować działalność gospodarczą, dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i zacząć realizować biznesplan. - Dotychczas wymogiem, który najbardziej zniechęcał potencjalnych wnioskodawców do korzystania z tej pomocy było ubezpieczenie w ZUS. Teraz taki obowiązek powstaje z chwilą dokonania nie później niż od dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy. Najprościej mówiąc rejestrujemy działalność gospodarczą i pozostajemy na podwójnym KRUSie do momentu wnioskowania o drugą ratę wypłaty pomocy, nie później niż od upływu dwóch lata od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy - wyjaśnia specjalista.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat i kluczowe działania PROW po 2021



II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Potrzebna pomoc dla grup, wejście na półki marketów


II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. KRUS przestrzegał rolników [zasady bezpiecznej pracy]



Z unii na świętokrzyską wieś. Tyle pieniędzy poszło



Chłop Roku i jego niespotykana uprawa warzywna [zdjęcia]



Najbardziej fotogeniczne zjawiska atmosferyczne. Zobaczcie zdjęcia i filmy



Rolnik szuka żony... A może ty szukasz kogoś jak on?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie