Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od rana gromadzimy się przed pomnikiem Jana Pawła II. Wzruszenie ogarnęło kielczan (wideo)

Iza BEDNARZ [email protected] Dorota KUŁAGA [email protected] Danuta PAROL [email protected]
M. Ślusarz
W czwartą rocznicę śmierci spotykamy się, by razem wspominać Jana Pawła II, dziękować za to, co zrobił dla świata i każdego z nas. Od rana przed pomnikiem Jana Pawła II w Kielcach modlimy się i wspominamy.

O godzinie 21.37 wszyscy zaśpiewamy Jego ulubioną "Barkę", a po niej zabrzmią nasze wspólne oklaski dla Jana Pawła II - jak cztery lata temu na placu Świętego Piotra w Rzymie, kiedy nasz Papież odchodził do domu Ojca.

Zabierzmy z sobą znicz, lampion, nasz płomień pamięci i razem rozpalmy pamięć o Janie Pawle II. Uroczystości rocznicowe, przebiegające w tym roku pod hasłem "Rozpalmy pamięć", będą odbywały się we wszystkich większych i mniejszych miejscowościach naszego regionu. Organizatorami są wszystkie media, instytucje kościelne, samorządowe i kulturalne. To wyraz naszego hołdu dla Jana Pawła II, wciąż żywej pamięci i wdzięczności.

O UROCZYSTOŚCIACH OBCHODÓW ROCZNICY ŚMIERCI JANA PAWŁA II W CAŁYM REGIONIE CZYTAJ W SERWISIE WWW.ECHODNIA.EU/ROZPALMYPAMIEC

GODZINA 15.30 - KINO MOSKWA

Zaprasza na godzinę 15.30 na projekcję filmu dokumentalnego "Ojciec Święty Jan Paweł II w Polsce". Reżyseria: Mirosław Chrzanowski, Janusz Kędzierzawski, scenariusz: Mirosław Chrzanowski, Janusz Kędzierzawski. Czas trwania 78 minut. 2 czerwca 1979 roku. Międzynarodowy Port Lotniczy Okęcie, kilka minut po godz. 10 ląduje specjalny samolot ALITALIA z papieżem Janem Pawłem II na pokładzie.

Po zejściu ze schodów Ojciec Święty klęka i całuje rodzinną ziemię. Prześledzimy w reportażu wszystkie dni pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, mszę świętą i homilię na placu Zwycięstwa w Warszawie, spotkanie z młodzieżą przed kościołem Świętej Anny, Gniezno, Częstochowa, Wadowice i Oświęcim, a także pamiętna msza św. na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Brzezince z udziałem duchownych, dawnych więźniów obozów koncentracyjnych, wstrząsająca homilia: "Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież... Przybywam, ażeby razem z wami, bez względu na to, jaka jest wasza wiara, raz jeszcze popatrzeć w oczy sprawie człowieka".

Potem Nowy Targ, Kraków i groby rodziców na Cmentarzu Rakowickim, wreszcie pożegnalny przelot nad Tatrami. Po projekcji nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Pokaż, jak pamiętasz Jana Pawła II".
GODZINA 18 - BAZYLIKA KATEDRALNA

O godzinie 18 - msza święta pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej. W godzinach 19.15-20.15 - występ Chóru Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz, fragmenty życiorysu Jana Pawła II i prezentacja multimedialna.

GODZINA 20.15 - PLAC JANA PAWŁA II

Różaniec z rozważaniami na podstawie nauk Jana Pawła II, oprawa muzyczna zespołu kleryków Kerygmat. Po różańcu występ Chóru Seminaryjnego, po nim chór z Leszczyn. Godzina 21.37 - wspólne odśpiewanie "Barki", z towarzyszeniem trębaczy. Po "Barce" oklaski dla Jana Pawła II, modlitwa o Jego beatyfikację, błogosławieństwo.

GODZINA 19 - PLAC ARTYSTÓW

Wystąpi zespół ludowy Górnianecki z wiązanką pieśni papieskich i wielkopostnych, 19.15 - powitanie, po nim zespół Kerygmat, Józefowe Kwiatki, Kielecki Teatr Tańca, zespół Ad Hoc. O godzinie 21 Bogdan Gumowski będzie czytał fragmenty nauk Jana Pawła II i książki "Śladami Jana Pawła II. Regionalne ścieżki", napisanej przez reporterów "Echa Dnia", którzy odwiedzili osoby i miejsca bliskie Janowi Pawłowi II oraz książki "Byliśmy z Nim" - wspomnienia czytelników wydane przez "Gazetę Wyborczą". Zostanie również odtworzony głos Jana Pawła II.
O godzinie 21.10 wystąpi Marek Tercz z impresjami wielkopostnymi. - Nie można w pełni żyć bez doświadczenia cierpienia, a najdoskonalszym przykładem na to, jak wielkie cierpienie przyszło znosić jest męka krzyża, której doświadczył Jezus Chrystus - mówi Marek Tercz o swoim przedstawieniu.

Godzina 21.37 - "Barka", oklaski dla Jana Pawła II, modlitwa o Jego rychłą beatyfikację i błogosławieństwo. W czasie trwania koncertu przy placu Artystów będzie działać papieskie studio Polskiego Radia Kielce, w którym znani i nieznani kielczanie będą opowiadali o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II.

GODZINA 19 - TEATR IMIENIA STEFANA ŻEROMSKIEGO

W teatrze odbędzie się przedstawienie "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Premiera sztuki miała miejsce w ubiegły piątek.

GODZINA 19 - FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA

Sala koncertowa Kieleckiego Centrum Kultury. Koncert "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Renata Drozd - sopran, Mariusz Bednarz - bas, Vincent de Pol - organy, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przygotowanie chóru - Ewa Robak, Teresa Romańska, współpraca - Monika Kozak. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyryguje Jacek Rogala. W programie III Symfonia c-moll op. 78 Organowa Camille Saint-Saensa, Requiem op. 48 Gabriela Urbana Faulé.

GODZINY 22-24 - PAPIESKA NOC W MUZEACH

Muzeum Historii Kielc (film o Janie Pawle II).
Muzeum Zabawek i Zabawy - koncert Małgorzaty Biesagi i wystawa prac plastycznych po konkursie "Pokaż, jak pamiętasz Jana Pawła II" - na dziedzińcu muzeum.

Muzeum Narodowe wystawa fotograficzna "Śladami Jana Pawła II" - przygotowana przez reporterów "Echa Dnia", którzy po śmierci naszego Papieża odwiedzili osoby i miejsca w Polsce i we Włoszech, które były bliskie Janowi Pawłowi II. Projekt powstawał przez rok, zawiera między innymi fotografie przyjaciół szkolnych Jana Pawła II, Jego przyjaciół i współpracowników z Krakowa, Lublina, Watykanu, osób z naszego regionu, które pozostawały w prywatnych relacjach z naszym Papieżem.

Są też zdjęcia miejsc, w których żył i wypoczywał, zaczynając od Wadowic do Watykanu. To sentymentalny przewodnik po świecie, w którym dorastał i żył Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Oprócz tego będzie można zobaczyć zdjęcia wykonane 3 czerwca 1991 roku, kiedy Jan Paweł II odwiedził Kielce i był gościem w pałacu biskupów krakowskich, pamiątkowe medale wybite z okazji XIII rocznicy jego pontyfikatu, będzie eksponowany również obraz Krzysztofa Jackowskiego "Ojciec Święty Jan Paweł". Wystawę będzie można zwiedzać od godziny 21 w sieni górnej obok sali portretowej.

Wojewódzki Dom Kultury - wystawa podsumowująca Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Pokolenie JP II - pamięci Karola Wojtyły" oraz wystawa "Jan Paweł II znany i nieznany", zawierająca niepublikowane dotychczas zdjęcia Jana Pawła II, wykonane przez Arturo Mari i wybrane z Archiwum Watykańskiego przez Sebastiana Karczewskiego. Będzie można zobaczyć Jana Pawła II świętującego urodziny, zwiedzającego... oborę, odpoczywającego po podróży.
Na wszystkie imprezy i do wszystkich muzeów wstęp wolny.

GODZINA 21.37 - ZAPAL PŁOMIEŃ PAMIĘCI

Apelujemy o zapalenie świeczek w domach, bicie dzwonów kościelnych, wspólne odśpiewanie "Barki" i modlitwę o beatyfikację Ojca Świętego, po odśpiewaniu "Barki" wspólne oklaski.

Układamy napis JP II ze zniczy - skarpa przy wzgórzu zamkowym oraz tradycyjnie przed pomnikiem Jana Pawła II na placu Jego imienia. Już od godziny 10 przy skarpie na wzgórzu zamkowym (od strony placu Artystów) będą dyżurowali harcerze chorągwi kieleckiej i układali napis ze zniczy przynoszonych przez kielczan. Uwaga! Nie wchodzimy na wzgórze zamkowe, podajemy znicze i lampiony harcerzom, którzy umieszczają je we właściwym miejscu.

GODZINA 19.30 - MASŁÓW

Uroczystości w Masłowie rozpoczną się o godzinie 19.30 mszą świętą w kościele Przemienienia Pańskiego. Będzie jej przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Po zakończeniu mszy Droga Krzyżowa na lotnisko, z rozważaniami na podstawie tekstów Jana Pawła II. - Razem przejdziemy na lotnisko, tam o godzinie 21.37 zaśpiewamy "Barkę" i ułożymy krzyż ze zniczy, upamiętniający tamto wydarzenie - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie