Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca rozstrzygnięty. Jedna nagroda i jedno wyróżnienie trafiły do naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej!

Dorota Klusek
Iga Jasińska – współautorka nagrodzonego wynalazku z Politechniki Świętokrzyskiej z rektorem tej uczelni, profesorem Stanisławem Adamczakiem.
Iga Jasińska – współautorka nagrodzonego wynalazku z Politechniki Świętokrzyskiej z rektorem tej uczelni, profesorem Stanisławem Adamczakiem. Łukasz Zarzycki
56 wynalazków z 21 uczelni zostało zgłoszonych do piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Nagrodzono pięć rozwiązań, a pięć wyróżniono. Jedną z nagród zdobył pomysł, którego współautorką była studentka Politechniki Świętokrzyskiej, Iga Jasińska.
Współtwórcy wyróżnionego wynalazku z Politechniki Świętokrzyskiej: Krzysztof Sokołowski i Szymon Kowalski z rektorem, profesorem Stanisławem Adamcza
Współtwórcy wyróżnionego wynalazku z Politechniki Świętokrzyskiej: Krzysztof Sokołowski i Szymon Kowalski z rektorem, profesorem Stanisławem Adamczakiem. Łukasz Zarzycki

Współtwórcy wyróżnionego wynalazku z Politechniki Świętokrzyskiej: Krzysztof Sokołowski i Szymon Kowalski z rektorem, profesorem Stanisławem Adamczakiem.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Organizatorem konkursu jest Politechnika Świętokrzyska. Odbywa się on pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Gospodarki i Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- To nasza inicjatywa, nasz pomysł, żeby uaktywnić studentów w zakresie działalności wynalazczej, której efektem będą zgłoszenia tych wynalazków w odpowiednich, powołanych do tego urzędów - mówił rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Adamczak.

14 WYNALAZKÓW Z POLITECHNIKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Konkurs jest adresowany do studentów i doktorantów, będących studentami studiów dziennych. W tym roku zgłoszonych zostało 56 wynalazków, z 21 uczelni. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa, jeśli chodzi o liczbę prac z Politechniki Świętokrzyskiej, bo było ich aż 14.

Zgodnie z regulaminem przyznano pięć równorzędnych nagród. Jedna z nich trafiła do Politechniki Świętokrzyskiej, do zespołu, w skład którego wchodziła Iga Jasińska, studentka czwartego roku studiów doktoranckich na wydziale budownictwa i architektury, za wynalazek: "zastosowanie granulatu szkła spienionego oraz polikrzemianu litu jako dodatków w wyrobach z masy silikatowej".

- Naszym celem było stworzenie takiego materiału budowlanego, którego charakteryzować będzie niska gęstość objętościowa, czyli mała masa. Będzie on mógł mieć zastosowanie w budownictwie, szczególnie w małej architekturze. To innowacyjny materiał, z którego można robić cegły, bloczki. Nie jest bardziej wytrzymały, niż te dostępne w sprzedaży, ale lepiej będzie bardziej trzymał ciepło w budynku - tłumaczyła Iga Jasińska.

W NAGRODĘ UDZIAŁ W WYSTAWIE WYNALAZKÓW W GENEWIE

Wśród nagrodzonych prac były też między innymi "orteza dynamiczno-pomiarowa stawu biodrowego z bezprzewodowym modułem diagnostyczno-pomiarowym, oraz sposób pomiaru parametrów diagnostycznych stawu biodrowego" - wynalazek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, czy "wykorzystanie panelu 14 autoprzeciwciał, jako klasyfikatora w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej aberracji chromosomowej Zespołu Downa, oparte o analizę we krwi" Z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Twórcy nagrodzonych rozwiązań w nagrodę będą mieli sfinansowany pobyt i udział w 43. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Komisja konkursowa przyznała także pięć wyróżnień. Dwa z nich trafiły do naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej. Studenci Szymon Kowalski i Krzysztof Sokołowski, wspólnie z doktorem inżynierem Arturem Szmidtem byli współautorami "filamentu do druku w technologii FDM i FFF", zaś Milena Nowek (razem z profesorem Ryszardem Dachowskim) "zastosowania regranulatu polistyrenu wysokoudarowego jako dodatku w wyrobach z masy silikatowej".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie