Oświadczenie części radnych rady powiatu w Końskich. Mówią o... zakulisowych działaniach

sem
Przedstawiamy treść oświadczenia wydanego przez część radnych tworzących skład rady powiatu koneckiego dotyczącego skargi złożonej do wojewody o złamanie statutu rady. W przypadku przychylenia się wojewody do tej skargi powiat konecki czeka bezprecedensowa sytuacja skutkująca ponownymi wyborami.

Poniżej znajduje się treść oświadczenia:

"W wyniku demokratycznych wyborów samorządowych do Rady Powiatu w Końskich, które odbyły się w dniu 21 października 2018 roku, uzyskaliśmy mandaty radnych Rady Powiatu na kadencję 2018-2023.

Wyborcy obdarzyli nas zaufaniem społecznym, dając legitymację do reprezentowania ich w sprawach Powiatu. 21 radnych uzyskało kompetencje wyboru organu wykonawczego powiatu, to jest zarządu powiatu.

Tuż po wyborach zawiązała się koalicja, która nie przetrwała próby czasu. Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu, zwołanej przez Komisarza Wyborczego w Kielcach III na dzień 23 listopada 2018 roku, podjęto uchwały o wyborze zarządu: Starosty –
Przewodniczącego Zarządu w osobie Andrzeja Marka Lenarta, Wicestarosty – Bogdana Sobonia oraz Członka Zarządu – Damiana Rozmusa.

Niniejszym, potwierdzone zostało funkcjonowanie nowej koalicji, co wzbudziło od początku szereg negatywnych emocji niezadowolonych radnych opozycyjnych.

Uchwały Rady Powiatu Nr I/3/2018, I/4/2018 i I/5/2018 o powołaniu trzyosobowego zarządu powiatu zostały przesłane do kontroli ich legalności Wojewodzie Świętokrzyskiemu w dniu 3 grudnia 2018 roku, zaś Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach o składzie zarządu powiatu w Końskich została powiadomiona w dniu 12 grudnia 2018 roku.

Sfrustrowani radni zaskarżyli powyższe uchwały do Wojewody Świętokrzyskiego jako organu nadzoru merytorycznego nad jednostkami samorządu terytorialnego. Jednak dokonana szczegółowa analiza formalnoprawna nie dała jakichkolwiek podstaw prawnych do stwierdzenia nieważności uchwał.

Zarząd od chwili wyboru działał prawidłowo w ilości 3 osób, co jest zgodne z treścią artykułu 27 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym. Podczas każdego posiedzenia zarząd podejmował jednogłośnie uchwały w obecności co najmniej połowy ustawowego składu, co oznacza, że wymagany skład zarządu na posiedzeniu to minimum 2 członków.

Stosownie do treści artykułu 29 ustęp 1 ustawy o samorządzie powiatowym, jeżeli Rada Powiatu nie dokona wyboru zarządu w terminie określonym w artykułu 27 ustęp 1, ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Czysto literalne brzmienie tego przepisu mogłoby prowadzić do uproszczonego i nietrafnego wniosku, iż sam fakt niepowołania zarządu powiatu w składzie czteroosobowym, jeśli tak stanowi statut, powoduje rozwiązanie rady powiatu.

Wniosek jest jednak nieuprawniony, bowiem dla właściwej interpretacji każdej normy prawnej trzeba dokonać w praktyce jej
stosowania wnikliwej wykładni tej normy. Przepis artykułu 29 ustęp 1 omawianej ustawy odnosi się
jedynie do takiej sytuacji faktycznej, w której rada powiatu nie dokonała wyboru zarządu w przepisanym terminie, bowiem nie wybrała jakiegokolwiek zarządu, innymi słowy powiat nie ma zarządu, bowiem rada powiatu na skutek wewnętrznych podziałów nie ma zdolności do wyboru zarządu.

Podobny tok myślenia przyjął Wojewoda Świętokrzyski, który już w dniu 3 grudnia 2018 roku. miał pełną wiedzę o tym, iż Rada Powiatu w Końskich wybrała zarząd trzyosobowy, bowiem Wojewoda jako strażnik legalności działania samorządu terytorialnego, stwierdzając naruszenie prawa przez Radę Powiatu w Końskich, winien interweniować zgodnie z artykułem 76 ustęp 1 wyżej wymienionej ustawy, tak samo jak Regionalna Izba Obrachunkowa w zakresie spraw finansowych.

Podczas sesji w dniu 26 lutego 2019 roku Rada Powiatu w Końskich podjęła uchwałę o zmianie Statutu Powiatu Koneckiego w zakresie składu Zarządu Powiatu, ustalając w § 42 ustęp 2 tego Statutu, iż w skład Zarządu Powiatu wchodzą : Starosta jako przewodniczący, Wicestarosta i jeden członek Zarządu. Uchwałę o zmianie Statutu Rada może podjąć w każdym czasie w zależności od potrzeb.

Uchwała o zmianie Statutu została opublikowana w dniu 1 marca 2019 roku i weszła w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.

Już w trakcie sesji w dniu 26 lutego 2019 roku radni opozycyjni kwestionowali ważność niektórych uchwał Zarządu. Dążąc do destrukcji stworzonej koalicji, trzech radnych opozycyjnych wniosło skargę do Wojewody, której celem było wyciągnięcie wobec Rady Powiatu w Końskich konsekwencji, włącznie z rozwiązaniem Rady Powiatu. Niestety pozostali radni Rady Powiatu w Końskich wiedzę o powyższej skardze pozyskali z mediów.

Oficjalnie, żadna informacja od Wojewody nie została przekazana radnym Rady Powiatu w Końskich. Temat był na tyle nośny, że Mieszkańcy zaczęli snuć spekulacje co do losów radnych wybranych przez nich w demokratycznych wyborach. Zaistniała sytuacja
podważa zaufanie obywateli do organów władzy publicznej.

Zarząd Powiatu poczynił starania w celu zasięgnięcia opinii prawnych z niezależnych źródeł, które potwierdziły legalność wyboru zarządu i ważność podjętych uchwał, jak również legalność działania samej Rady.

Jesteśmy oburzeni postawą radnych, który wprowadzają chaos i sugerują rozwiązanie rady. Skarżący radni nie mogą pogodzić się z faktem, że znaleźli się w opozycji. W wyniku tego, wolą pozbawić mandatu pozostałych radnych i siebie za wszelką cenę. Nie zdają sobie sprawy jak poważne negatywne skutki dla powiatu przyniosłoby rozwiązanie rady. Jest to zdecydowany przejaw braku pokory i lekceważenia Mieszkańców Powiatu Koneckiego.

Rada Powiatu podejmuje realne działania na rzecz poprawy warunków życia społeczności lokalnej. Ponadto, należy podkreślić, że kolejne wybory naraziłyby podatników na dodatkowe koszty.

„Pocztą pantoflową” dowiedzieć się można o działaniach zakulisowych podejmowanych w pewnych kręgach politycznych. Ten stan wpływa na powstawanie kolejnych podziałów, budzi niezadowolenie społeczne i liczne kontrowersje.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie