Pandemia COVID-19 pogarsza zdrowie psychiczne osób zakażonych i medyków, a nawet całej populacji

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Z powodu pandemii wiele osób odczuwa samotność i lęk społeczny
Z powodu pandemii wiele osób odczuwa samotność i lęk społeczny pixabay
Dokładnie 30 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że choroba koronawirusowa wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o charakterze międzynarodowym. W kolejnych miesiącach wprowadzano surowe środki ochronne, które miały zmniejszyć narastającą liczbę nowych zachorowań, ale też poważnie zmieniły codzienne życie ludzi. Wiele prac naukowców koncentruje się na ocenie wpływu negatywnych skutków pandemii na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Wyniki badań są zatrważające!

Pandemiczne obostrzenia budzą lęk, strach i niepewność

Pandemia koronawirusa istotnie zmieniła schemat życia większości ludzi. Obostrzenia dotyczące przemieszczania się, kwarantanna i związana z nią samotność, trudności w dostaniu się do specjalisty i robieniu zakupów, odroczenie ważnych zabiegów, czy utrata pracy to tylko przykłady sytuacji, z jakimi mierzyło lub mierzy się wiele osób.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Mental Health Centere Copenhagen, Mental Helth Services w regionie Capitol w Danii postanowili ocenić możliwe skutki psychologiczne, jakie spowodowała pandemia nowego koronawirusa. W tym celu przeprowadzili szeroką metaanalizę, do której zakwalifikowano, aż 43 różne badania naukowe oceniające zdrowie psychiczne ludzi podczas pandemii COVID-19.

Nie możesz zasnąć? Poznaj 10 domowych sposobów na bezsenność!

Gorsze zdrowie psychiczne nie tylko wśród medyków

Spośród analizowanych publikacji, aż 20 dotyczyło zdrowia psychicznego pracowników służb zdrowia, którzy na co dzień zmagali się z problemami wynikającymi z pandemii. W większości prac wykazano, że medycy odczuwali wysoki poziom lęku i stresu psychicznego oraz wykazywali cechy depresji. Wielu z nich doświadczało problemów ze snem, a gdy ten już nadchodził, jego jakość nie była satysfakcjonująca.

Badania przeprowadzone wśród pracowników służb zdrowia, którzy mierzyli się z epidemią SARS w 2002 i 2003 roku także wykazały, że stan psychiczny medyków nie był dobry. Podczas epidemii oraz nawet rok po niej odczuwali wyższy poziom stresu niż inni obywatele. Co więcej 12-miesięcy później wielu z nich zmagało się z depresją, poczuciem lęku i wykazywało cechy zespołu stresu pourazowego. W innym badaniu wykazano, że z powodu stygmatyzacji odczuwali większy lęk i gorsze samopoczucie, ponadto zgłaszali większe straty materialne i czuli się gorzej podczas kwarantanny, niż pozostali obywatele jej poddawani. W długoterminowym badaniu trwającym 3 lata wykazano, że wielu medyków poddanych kwarantannie częściej sięgało po alkohol.

Kolejne trzy badania analizowane przez Duńskich naukowców dotyczyły stanu psychicznego osób, które przebyły COVID-19. Jak wykazano, aż 96 procent pacjentów poddanych hospitalizacji zmagało się ze stresem pourazowym, a także miało wysokie ryzyko rozwoju depresji.

Zioła na depresję i poprawę nastroju – 6 ziół o udowodnionym...

Pozostałe badania dotyczyły ogółu populacji, której stan psychiczny również nie okazał się być w dobrej formie. Uczestnicy badań czuli lęk, strach, bali się o swoje rodziny, mieli trudności zasypianiem, a niektórzy czuli gniew i oburzenie. Stwierdzono, że silniejsze negatywne konsekwencje psychologiczne odczuwały kobiety i osoby w wieku 18-40 lat.

Potwierdzają to doniesienia naukowe związane z oceną zdrowia psychicznego podczas poprzednich pandemii. Przykładowo w badaniu przeprowadzonym w 2008 roku oceniającym wpływ kwarantanny na zdrowie psychiczne osób, które były jej poddawane zaobserwowano, że odczuwały one strach, nerwowość, smutek, splątanie, poczucie winy, gniew oraz miały trudności w zasypianiu z powodu odczuwanego lęku.

Potrzeba więcej dobrej jakości badań

Autorzy metaanalizy podkreślają, że wykorzystane do porównania badania miały różną jakość. Wiele z nich przeprowadzono za pomocą internetowych ankiet, dlatego nie mają one porównywalnej jakości jak szczegółowe badania kliniczne. Ponadto większość prac to badania przeprowadzane wśród mieszkańców kontynentu azjatyckiego, a więc nie można jednoznacznie przenosić wyników na populacje europejskie.

Źródło:
Skutki zdrowia psychicznego pandemii COVID-19

Wideo

Materiał oryginalny: Pandemia COVID-19 pogarsza zdrowie psychiczne osób zakażonych i medyków, a nawet całej populacji - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie