MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podziemna trasa w Wiślicy gotowa na przyjęcie turystów. Kiedy będziemy mogli zwiedzać? Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
Słynna trasa w Wiślicy już czeka po remoncie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Słynna trasa w Wiślicy już czeka po remoncie. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Lada dzień Muzeum Archeologiczne w Wiślicy w powiecie buskim, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach otworzy się dla zwiedzających – dobiega końca trwający 4 lata projekt modernizacji trasy łączącej najcenniejsze miejsca w miasteczku. Zobaczcie zdjęcia.

Podziemna trasa w Wiślicy na finiszu. Kiedy będzie można zwiedzać?

Wiślica z jej zabytkami jest skarbem nie tylko regionu świętokrzyskiego, ale całej Polski. To wyjątkowo cenne i atrakcyjne turystycznie miejsce, wyróżnione prestiżowym tytułem Pomnika Historii. Zasługiwało na zdecydowanie lepszą oprawę i temu służył realizowany w ostatnim czasie projekt.

Dzięki modernizacji ścieżka turystyczna połączyła pawilon archeologiczny z reliktami kościółka świętego Mikołaja z rezerwatem archeologicznym w podziemiach bazyliki mniejszej. Powstała całkowicie nowa wystawa, na którą składają się najważniejsze zabytki Wiślicy, dotychczas nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy.

Zobaczcie zdjęcia

Turyści mogą podziwiać pozostałości kościółka świętego Mikołaja – jednej z najwcześniejszych świątyń z tak zwanej serii kupieckiej, niegdyś ulokowanej bezpośrednio przy ważnym szlaku handlowym, biegnącym z Pragi aż na Ruś Kijowską. Podziemia bazyliki mniejszej skrywają natomiast relikty dwóch świątyń romańskich. Pierwszy z kościołów został ufundowany przez księcia Henryka Sandomierskiego około połowy XII wieku. W jego krypcie znajduje się jeden z najcenniejszych na świecie przykładów sztuki romańskiej – ornamentowana posadzka, tzw. płyta orantów fundacji Kazimierza Sprawiedliwego.

Druga kolegiata romańska fundacji biskupów krakowskich powstała w XIII wieku. Z tej potężnej, trójnawowej świątyni przetrwały do naszych czasów jedynie posadzka wykonana z emaliowanych bogato zdobionych płytek ceramicznych i fragmentarycznie zachowane mury.

Dzięki pracom modernizacyjnym wyodrębniono miejsce dla zabytków specjalnie sprowadzonych do Wiślicy, a przede wszystkim wydobytych podczas prac archeologicznych. Pokazano historyczne poziomy budowlane, wątki kamienne i relikty odsłoniętych obiektów, zaprezentowano to, co znaleziono w czasie prac badawczych wokół kolegiaty: ceramikę, sprzęty i narzędzia metalowe, monety.

Zwiedzający wizualizacje obiektów, cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy, mapping oraz ruchome lunety z aplikacją VR. Dzięki tym nowoczesnym technologiom będzie można zobaczyć m.in. animację budowy bazyliki romańskiej i jej przekształcenie w kolegiatę oraz trójwymiarowe modele budowli i przedmiotów używanych przez naszych przodków od IX do XVI wieku. Ekspozycja jest nowoczesna i robi wrażenie tak jak transparentny 19-metrowy ekran z wizualizacją poszczególnych części kompleksu wiślickiego.

Przeprowadzone w ramach modernizacji prace konserwatorskie i budowlane pozwoliły zabezpieczyć nowo powstały kompleks. Zamontowano nowoczesny system zabezpieczający przed kradzieżą i zniszczeniem. Wartość wykonanych prac to blisko 28 mln zł. 85 procent tej kwoty pochodzi z Funduszy Europejskich, a po 7,5 proc. z Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego.

Uroczyste otwarcie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy nastąpi 26 czerwca o godzinie 11. Muzeum zaprasza na dni otwarte 2 i 3 lipca oraz w każdy wtorek–piątek w godzinach 10-18, sobota–niedziela 11–19, w poniedziałek – nieczynne, niedziela – wstęp wolny.

Zobaczcie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie