Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 osób na wieczorze autorskim Kazimierza Winiarczyka w Wąchocku

Kazimierz Cuch
Kazimierz Winiarczyk podczas wieczoru autorskiego swojej ostatniej książki
Kazimierz Winiarczyk podczas wieczoru autorskiego swojej ostatniej książki Kazimierz Cuch
Wieczór autorski Kazimierza Winiarczyka, autora już dziewiątej książki o Wąchocku i okolicy, odbył się w piątek, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Przyszło ponad 100 osób, w tym wielu mieszkańców Starachowic i okolicy.

Bardzo wielu kupiło książkę i uzyskało autograf autora. Książka jest wciąż do nabycia u autora w Wąchocku przy ul. Starachowickiej, bo nakład nie został jeszcze wyczerpany. Kosztuje 35 zł.

Na wernisażu były władze Wąchocka, wielu byłych i obecnych nauczycieli, uczących w szkołach miasta i gminy Wąchock lub uczęszczających do tych szkół, jako uczniowie, animatorzy kultury w Wąchocku i okolicy. Jak zawsze na wieczorach autorskich Kazimierz Winiarczyka, była kilkuosobowa delegacja Towarzystwa Przyjaciół Starachowic i Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział w Starachowicach.

Prócz części oficjalnej, złożonej z podziękowań, gratulacji i laudacji dla wyjątkowego autora książki, był program artystyczny, przygotowany przez zespół muzyczno-wokalny Marka Samsonowskiego, z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku.
Kazimierz Winiarczyk, znany wąchocki regionalista, historyk, radny, założyciel i członek kilku lokalnych organizacji promujących Wąchock, były, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Wąchocku, wydał już dziewiątą książkę o Wąchocku i regionie. Jest to druga część „Szkiców z dziejów Wąchocka i okolicy”.

Zawartość książki
Tym razem autor skupił się przede wszystkim na historii wąchockiej oświaty, w ujęciu miasta i gminy. Książka „Szkice z dziejów Wąchocka. Część druga, wydana w formacie A4, zawiera tysiące nazwisk, kilkadziesiąt historycznych fotografii, wielkie kompendium wiedzy encyklopedycznej i historycznej o oświacie w Wąchocku i okolicy. Jest to wielki hołd autora dla ludzi wąchockiej oświaty.
-Przychylne przyjęcie przez czytelników wydanej w 2008 roku pierwszej części „Szkiców z dziejów Wąchocka i okolicy”, wpłynęło na podjęcie decyzji o napisaniu drugiej jego części. Dodatkowym argumentem do napisania tej książki było to, że podjęta przeze mnie tematyka była dotychczas mało uwzględniana w opracowaniach historycznych. Prawie ich nie ma, choćby o charakterze przyczynkarskim, dotyczących szkół na terenie gminy Wąchock- ocenia Kazimierz Winiarczyk.

Spis treści
O zawartości książki najlepiej mówi jej spis treści. Prezentujemy go prawie w całości. Rozpoczyna: Zarys dziejów parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Parszowie, potem Szkoła Elementarna w Wąchocku, Szkoła Powszechna w Wąchocku 1918 – 1939, Szkoła w Wąchocku w czasie okupacji hitlerowskiej, Szkoła Podstawowa w Wąchocku 1945 – 2018, Wąchockie szkoły średnie 1802 – 1925, Publiczne Gimnazjum w Wąchocku 1999 – 2017, Szkoła w Parszowie 1837 – 2018, Szkoła w Wielkiej Wsi 1905 – 2018, Szkoła w Marcinkowie 1917 – 2000, Szkoła w Mostkach 1916 – 1968.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - likwidacja zmiany czasu

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie