Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad dwieście osób na spotkaniu z emerytowanym żołnierzem Gromu we Włoszczowie

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Były żołnierz Gromu Naval był gwiazdą spotkania z młodzieżą we włoszczowskim Domu Kultury.
Były żołnierz Gromu Naval był gwiazdą spotkania z młodzieżą we włoszczowskim Domu Kultury. Dominik Brymerski
Grupa pasjonatów zrzeszona w Klubie Strzeleckim Krasocin, dla upamiętnienia 77 rocznicy pierwszego skoku Cichociemnych do Polski, we współpracy z włoszczowskim Domem Kultury zorganizowała wykład „Cichociemni i współczesność”.

Głównym prelegentem był Naval, emerytowany żołnierz Jednostki Wojskowej Grom. Przedsięwzięcie objęła swoim patronatem wojewoda świętokrzyski. Na wykład przybyło ponad 200 osób – głównie młodzieży gimnazjalnej, ale nie brakowało również dorosłych miłośników historii i militariów.

Słuchacze dowiedzieli się między innymi, że w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku pierwszy skok Cichociemnych do okupowanej Polski miał odbyć się w okolicach Włoszczowy. W wyniku ostrzału wroga i błędów nawigacyjnych nastąpił jednak na ziemi cieszyńskiej. Celem wykładu było upowszechnienie tej wiedzy wśród mieszkańców naszego powiatu.

Publiczność przyciągnęła postać prelegenta – Navala. Służył on w Grom-ie przez 14 lat jako operator w zespole bojowym. Sporą część tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także odznaczony Złotą Odznakę Grom-u, która dla żołnierzy tej elitarnej jednostki jest najwyższym zaszczytem.

W 2012 był jednym z konsultantów gry komputerowej „Medal of Honor. Warfighter”. Naval był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci Grom-owca, w którą może wcielić się gracz. Jest autorem książek: „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy” i „Zatoka”. Wystąpił w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury”, wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska.

Naval przedstawił uczestnikom wydarzenia krótki film ukazujący trudy służby żołnierza jednostki specjalnej, a następnie odpowiadał na pytania publiczności. Pytano go oczywiście o życie na misji, najtrudniejsze zadanie do wykonania a także o proces rekrutacji do jednostki, czyli słynną selekcję. Była też prezentacja wyposażenia bojowego typu: kamizelki taktyczne i kuloodporne, kabury oraz broń używana przez komandosów.

Wspólnym zdjęciom i autografom nie było końca. Po zakończonym wykładzie Naval udał się na strzelnicę Klubu Strzeleckiego Krasocin, gdzie poprowadził trening i pokaz bojowego posługiwania się bronią krótką. Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności i kompetencji żołnierza. Organizatorzy dziękuję Nadleśnictwu Włoszczowa, Domowi Kultury we Włoszczowie, wójtowi Krasocina i radnym powiatowym za pomoc w organizacji tego niezwykłego wydarzenia.


Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie