Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź w Świętokrzyskiem. Raport specjalny (zdjęcia)

Redakcja
fot. Michał Leszczyński
Nienotowana w historii woda w województwie.Na Wiśle stan wody przekracza najwyższy notowany w historii! Ewakuowano setki ludzi z powiatów kazimierskiego, buskiego, staszowskiego, sandomierskiego, ostrowieckiego. Nieprzejezdnych jest kilka odcinków dróg, mostów, zalane są tory, zatopione wiele gospodarstw i pól. Oto nasz raport specjalny minuta po minucie z całego regionu świętokrzyskiego.

Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy

Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy

Zdjęcia i filmy wielkiej wody od Was - przysyłajcie na adres [email protected]

Śledź na bieżąco stan wody w Wiśle

NIEDZIELA, 23 MAJA

23.21 Woda w Wiśle opada średnio 2 centymetry na godzinę. O godzinie 23 wyniosła 689 cm.

23.00 Pomimo, że od pęknięcia wału minęło kilka dni, udaje się jeszcze uratować zwierzęta. Na brzeg strażacy przywożą wystraszone psy i koty.

22.00 Według szacunków straży pożarnej, w domach na terenie zalanej części Sandomierza zaostało dość sporo osób. Nie chcieli się ewakuować, pilnują dobytku. Ratownicy codziennie dowożą im wodę i żywność. Z Sandomierza płynie też pomoc dla mieszkańców zalanej Trześni (Podkarpackie).

21.00 W poniedziałek na terenie gminy Pacanów ruszy szacowanie szkód po powodzi. Te są ogromne. Wstępnie można powiedzieć, że woda zalała około 3 tysięcy hektarów upraw, gruntów ornych.
Wnioski o odszkodowania należy składać w urzędach gmin. Stąd, zgodnie z procedurami, zostaną skierowane do wojewody świętokrzyskiego.

20.44 Droga powiatowa Chroberz - Gacki jest już przejezdna. Woda powoli spływa do koryta Nidy. Jest to proces powolny, jednak widać, że poziom wody się obniżył. Na łąkach z nad lustra wody pokazują się nieskoszone trawy. Droga powiatowa Skowronno - Sobowice nadal zamknięta.

20.27 W Pacanowie Wisła opadła poniżej stanu alarmowego, lecz wały są monitorowane na bieżąco. Dyżury pełnią strażacy ochotnicy z terenu gminy, dyżurują również strażacy zawodowi

19.44 W powiecie sandomierskim wciąż zamknięta jest droga krajowa nr 79 na odcinku Łoniów - Sandomierz, utrudnienia występują także na odcinku Sandomierz - Annopol, gdzie woda zalała trasę Podgórze - Zawichost. Nieczynny jest sandomierski most na węźle Kraków.

19.00 W Sandomierzu przy wjeździe na most Wiślany i w jego okolicy gromadzi się dużo "turystów" chcących oglądać wielką wodę. Okolice mostu są zastawione samochodami. Jedna największą atrakcją dla gapiów są startujące z kruszywem śmigłowce. Służby ratunkowe apelują o nie przyjeżdżanie w miejsce tragedii gdyż zaparkowane samochody utrudniają ruch pojazdom ratunkowym.

18.27 Strażacy wyłowili z wody na zalanej ulicy Trześniowskiej w Sandomierzu zwłoki mężczyzny, który zdaniem policji utonął w pierwszy dzień powodzi. Policjanci podejrzewają, że są to zwłoki mężczyzny, który wraz ze strażakiem spadł do wody ze skutera. Próbowali się ratować, niestety ocalał tylko strażak. Ciało sandomierzanina przywiązał, ale dopiero dziś udało się go odnaleźć.

17.36 Sytuacja stabilizuje się także w innych miejscach powiatu sandomierskiego. Zabezpieczone zostały najbardziej zagrożone miejsca na terenie gminy Samborzec - wał na Koprzywiance na odcinku od Andruszkowic do Złotej i w samej Złotej. Gdyby nie worki z piaskiem i praca setek ludzi, powtórzyłaby się sytuacja z 2001 roku, gdy woda zalała kilka wsi.

17.24 Radni powiatu ostrowieckiego jednogłośnie podjęli uchwałę o przyznaniu na pomoc dla zalanego Sandomierza 100 tysięcy złotych z rezerwy zarządu na pomoc społeczną.

16.43 W pobliżu wałów w prawobrzeżnej części Sandomierza odprawiono mszę świętą w intencji powodzian, ratowników i wolontariuszy, którzy pomagają ludziom poszkodowanym przez powódź. Przewodniczył jej dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bugusław Pitucha, kazanie wygłosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

15.55 W Sandomierzu cały czas na całym zagrożonym wale w okolicach huty układane są ogromne worki wypełnione piachem i żwirem. Jednocześnie prowadzony jest stały intensywny monitoring wału na całej długości. Na miejscu pracują strażacy, żołnierze i pracownicy huty.

15.07 W dalszym ciągu zablokowana jest droga krajowa nr 79 w powiecie buskim na odcinkach Nowy Korczyn - Koszyce i Słupia - Połaniec. Utrudnienia występują też na tej trasie w miejscowości Ławy w powiecie kazimierskim, gdzie powódź zniszczyła most. Zorganizowano również objazdy dróg powiatowych w powiecie pińczowskim: Skowronno - Sobowice i Chroberz - Gacki.

14.32 W Tursku trwa przepompowywanie wody z rozlewiska przy wale wiślanym. Strażaków ochotników wspomagają strażacy z Litwy.

14.00 W ciągu najbliższej doby w wyniku prognozowanych opadów deszczu o charakterze burzowym w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego możliwy ponowny, nagły wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych i alarmowych. Może dojść do wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, uniemożliwienia prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnienia funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej oraz lokalnych podtopień.

13.07 Bezpieczniej mogą czuć się mieszkańcy osiedla przy hucie szkła. Nie rezygnują oni jednak z układania worków, pracują wspólnie ze służbami. Wodę z podtopionych terenów wypompowuje tam wysokowydajna pompa.

12.19 Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan wody w Wiśle wygląda następująco - dane z godziny 5.00. W Karsach - stan alarmowy przekroczony o 91 centymetrów, w Szczucinie - stan alarmowy przekroczony o 70 centymetrów, w Sandomierzu stan alarmowy przekroczony o 105 centymetrów i w Zawichoście o 90 centymetrów.

12.00Do Caritas Diecezji Sandomierskiej napływają dary charytatywne ze wszystkich stron Polski, zarówno od osób prywatnych, jak i instytucji. Ludzie przywożą je często własnymi samochodami.
Do Sandomierza mają dotrzeć transporty z Archidiecezji Białostockiej, Gdańskiej i Poznańskiej. Pomocy udzieliła już Diecezje Kielecka, Radomska i Rzeszowska.

11.27 W miejscowości Sworoń w gminie Osiek trwa wypompowywanie wody z rozlewiska przy przepompowni. Strażaków ochotników wspierają strażacy z Łotwy i Estonii.

11.00 Dary dla powodzian z Sandomierza, zebrane przez "Porozumienie samorządowe", na którego czele stoi prezydent Kielc Wojciech Lubawski, ruszyły dziś rano w trasę. To trzeci transport rzeczy najpotrzebniejszych ludziom, którzy stracili wszystko.

10.30 Dzisiaj we wszystkich kościołach diecezji sandomierskiej prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych podczas powodzi. Pieniądze do puszek zbierać będą wolontariusze.

9.55 Zrzucana w ogromnych ilościach z Brodów woda na tyle podniosła poziom Kamiennej, że ta zaczęła zalewać położony w jej dolinie Bałtów. Dramatyczną walkę o Jura Park stoczyli także pracownicy bałtowskich stowarzyszeń, którzy zabezpieczyli workami dolny zwierzyniec i plac zabaw.

9.20 Przez całą noc na terenie Sandomierza policjanci nie odnotowali przypadków szabrownictwa.

8.55 Sytuacja na Wiśle w rejonie huty szkła zaczyna się stabilizować.
- Po konsultacji z ekspertami postanowiliśmy, że nie będziemy już układać na wale worków z piaskiem. Wał będzie zabezpieczany za pomocą big bagów (ogromnych worków wypełnionych piachem i żwirem), transportowanych przez śmigłowce - informuje Adam Czajka, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej w Sandomierzu.

7.56 Średnio z prędkością centymetra - dwóch opada w Sandomierzu woda w Wiśle. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o godzinie 7 w stan wody w Sandomierzu wyniósł 712 centymetrów - to nadal metr więcej od powyżej stanu alarmowego.

7.15 Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody noc minęła spokojnie. Woda opadała około 1 centymetra na godzinę.

7.07 Cały czas trwa walka o utrzymanie wałów w powiecie sandomierskim, staszowskim i buskim. Sytuacja się stabilizuje, nie zauważono żadnych nowych przecieków.

0.55 Mieszkańcy zalanych terenów w powiecie staszowskim nie opuszczają swoich domów w obawie przed złodziejami i szabrownikami. Policja z pomocą straży pożarnej prowadzi patrole na motorówkach.

0.23 O 2 centymetry w ciągu godziny podniósł się poziom wody w Karsach i Szczucinie. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan wody w Wiśle wygląda następująco - dane z godziny 22. W Karsach - 720 centymetrów, w Szczucinie - 732 centymetry, w Kole - 602 centymetry (spadek o 2 centymetry w ciągu godziny), w Sandomierzu (dane z godziny 22.30) - 720 centymetrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie