Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszkolektor z koneckiego "mechanika" z pierwszą nagrodą

Marzena Kądziela
Aleksandra Swat i Luiza Karbownik oraz nauczyciele Magdalena Wiaderna i Michał Józefowicz prezentują kolektor z puszek po napojach
Aleksandra Swat i Luiza Karbownik oraz nauczyciele Magdalena Wiaderna i Michał Józefowicz prezentują kolektor z puszek po napojach Marzena Kądziela
Metalowe puszki po napojach zbierała dla nich cała szkoła. Potem Aleksandra Swat i Luiza Karbownik z klasy pierwszej technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z tych puszek budowały specjalne kanały. Puszkowe kanały posłużyły do konstrukcji kolektora słonecznego.
Grupa uczniów z ZSP nr 1 odbyła płatne praktyki w Austrii
Grupa uczniów z ZSP nr 1 odbyła płatne praktyki w Austrii Marzena Kądziela

Grupa uczniów z ZSP nr 1 odbyła płatne praktyki w Austrii
(fot. Marzena Kądziela)

Projekt z unijnym dofinansowaniem

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich brał udział w projekcie "Mój nowy zawód w zielonej gospodarce" finansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z elementów projektu ogłoszonego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach był konkurs "EKO Szkoła".
- Należało w nim wykonać pracę z zastosowaniem racjonalnego wykorzystania zielonej energii, na przykład wiatrowej, wodnej czy słonecznej - wyjaśnia dyrektor placówki Beata Jakubowska. - Wyzwanie podjęły uczennice klasy pierwszej pod opieką nauczycieli: Magdaleny Wiadernej, Michała Józefowicza i Sławomira Kołodziejczyka. Ich praca nie poszła na marne. Aleksandra Swat i Luiza Karbownik zdobyły pierwsze miejsce w województwie.

Kilkutygodniowa praca

Całe przedsięwzięcie trwało kilka tygodni. Po zebraniu 150 puszek uczennice wybrały 100 i z nauczycielami przystąpiły do realizacji projektu. Po kolejnych trzech tygodniach puszkolektor powietrzny był gotowy. Teraz należało sprawdzić, jak działa. Okazało się, że bateria słoneczna z puszek jest w stanie ogrzać domek letniskowy, warsztat czy inne pomieszczenia. - Potem musieliśmy puszkolektor obfotografować, opisać i zaprosić przynajmniej sto osób na prezentację - dodaje nauczycielka Magdalena Wiaderna. - Całą prezentację nagrywaliśmy, a film posłużył jako dodatkowy element do konkursu. Całość wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego i czekaliśmy na wyniki.

Wielka radość i nagrody
Wyniki ukazały się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w miniony piątek. - Z wielką radością odczytałyśmy informację, że nasza praca zdobyła pierwsze miejsce w województwie - relacjonują zadowolone uczennice. - Odczuwałyśmy ogromną satysfakcję. To także niezwykła mobilizacja do nauki i eksperymentowania.
W nagrodę szkoła otrzyma zestaw edukacyjny “Fotowoltaika", a dziewczęta tablety. Podsumowanie odbędzie się na Seminarium Dobrych Praktyk 18 czerwca w Kielcach.
Uczniowie klasy pierwszej technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - nowego szkolnego kierunku w ramach projektu brali też udział w płatnych praktykach w austriackim mieście Gussing. Brali udział w wykładach na temat odnawialnych źródeł energii, zwiedzali centrum technologiczne, biogazownię, wykonywali ćwiczenia. Mieli też czas na poznawanie okolicy malowniczej ziemi austriackiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie