Rada Powiatu Koneckiego rozwiązana - tego w Polsce jeszcze...

  Rada Powiatu Koneckiego rozwiązana - tego w Polsce jeszcze nie było. Ostre komentarze starosty i lidera opozycji

  pawie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rada Powiatu Koneckiego rozwiązana - tego w Polsce jeszcze nie było. Ostre komentarze starosty i lidera opozycji
  To pierwszy taki przypadek w historii polskiego samorządu. Rada Powiatu Koneckiego została rozwiązana z mocy prawa. Opozycja triumfuje, a starosta wynajmuje znanego prawnika.
  Rada Powiatu Koneckiego rozwiązana - tego w Polsce jeszcze nie było. Ostre komentarze starosty i lidera opozycji
  KLIKNIJ TU I PRZEJDŹ DO ZAPISU NADZWYCZAJNEJ SESJI RADY POWIATU KONECKIEGO

  W środę wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek (Prawo i Sprawiedliwość) podjęła decyzję o ogłoszeniu w dzienniku urzędowym informacji o rozwiązaniu Rady Powiatu Koneckiego z mocy prawa. To efekt wniosku złożonego kilkanaście dni wcześniej przez grupę radnych opozycyjnych związanych z Robertem Plechem.
  Dowodzili oni, że Rada Powiatu Koneckiego naruszyła prawo nie wybierając czwartego członka Zarządu Powiatu w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów. Jak mówi ustawa o samorządzie powiatowym, w takiej sytuacji rada powiatu ulega rozwiązaniu z mocy prawa.

  Przypomnijmy. Większość w Radzie Powiatu Koneckiego tworzy pięciu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, dwóch z czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości, dwóch radnych Samorządnych Ziemi Koneckiej oraz... dwóch z trzech radnych Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego. Koalicja powstała w wyniku złamania zawartych wcześniej ustaleń między częścią radnych PiS, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego, którzy chcieli odsunąć PSL od władzy.

  W środę rano odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Koneckiego. Przegłosowano uchwałę o udzieleniu pełnomocnictwa profesorowi Markowi Chmajowi do reprezentowania Rady przed sądami w sprawie decyzji wojewody. - Wybrano najbardziej proste rozwiązanie, bo decyzji z mocy prawa nie trzeba uzasadniać. To wygodna formuła. Bałaganu narobiono w całym powiecie, nie wyobrażam sobie tego. To będzie sprawa precedensowa - mówi starosta konecki Andrzej Lenart (Prawo i Sprawiedliwość).

  - Przesądziła ignorancja, buta, drwienie z wyborców przez panów Lenarta, Sobonia i Rozmusa. Oni czwarte stanowisko, które miało być uzupełnione, traktowali jako element gry politycznej. Chcieli kupić jednego z radnych opozycyjnych, by zwiększyć swoją przewagę. Zajmując się korupcją polityczną są odpowiedzialni za całe zamieszanie, wybory i koszty z tym związane - mówi Robert Plech.
  Jeśli trzymać się ustawy, przeprowadzone zostaną wybory przedterminowe do Rady Powiatu Koneckiego. Zarządzi je premier po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Do tego czasu także prezes Rady Ministrów wyznaczy osobę do pełnienia funkcji organów powiatu. Możliwe, że będzie to radny Grzegorz Piec z Prawa i Sprawiedliwości, który pierwotnie miał objąć stanowisko starosty.

  - Rozmawiałem z profesorem Chmajem i on mówi, że to nie jest tak. On przystępuje do działania - podkreśla Andrzej Lenart


  CZYTAJ WIĘCEJ:
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


  ZOBACZ TAKŻE: Flesz. PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce