Rada Powiatu Koneckiego rozwiązana - tego w Polsce jeszcze nie było. Ostre komentarze starosty i lidera opozycji

pawie
To pierwszy taki przypadek w historii polskiego samorządu. Rada Powiatu Koneckiego została rozwiązana z mocy prawa. Opozycja triumfuje, a starosta wynajmuje znanego prawnika.

KLIKNIJ TU I PRZEJDŹ DO ZAPISU NADZWYCZAJNEJ SESJI RADY POWIATU KONECKIEGO

W środę wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek (Prawo i Sprawiedliwość) podjęła decyzję o ogłoszeniu w dzienniku urzędowym informacji o rozwiązaniu Rady Powiatu Koneckiego z mocy prawa. To efekt wniosku złożonego kilkanaście dni wcześniej przez grupę radnych opozycyjnych związanych z Robertem Plechem. Dowodzili oni, że Rada Powiatu Koneckiego naruszyła prawo nie wybierając czwartego członka Zarządu Powiatu w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów. Jak mówi ustawa o samorządzie powiatowym, w takiej sytuacji rada powiatu ulega rozwiązaniu z mocy prawa.

Przypomnijmy. Większość w Radzie Powiatu Koneckiego tworzy pięciu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, dwóch z czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości, dwóch radnych Samorządnych Ziemi Koneckiej oraz... dwóch z trzech radnych Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego. Koalicja powstała w wyniku złamania zawartych wcześniej ustaleń między częścią radnych PiS, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego, którzy chcieli odsunąć PSL od władzy.

W środę rano odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Koneckiego. Przegłosowano uchwałę o udzieleniu pełnomocnictwa profesorowi Markowi Chmajowi do reprezentowania Rady przed sądami w sprawie decyzji wojewody. - Wybrano najbardziej proste rozwiązanie, bo decyzji z mocy prawa nie trzeba uzasadniać. To wygodna formuła. Bałaganu narobiono w całym powiecie, nie wyobrażam sobie tego. To będzie sprawa precedensowa - mówi starosta konecki Andrzej Lenart (Prawo i Sprawiedliwość).

- Przesądziła ignorancja, buta, drwienie z wyborców przez panów Lenarta, Sobonia i Rozmusa. Oni czwarte stanowisko, które miało być uzupełnione, traktowali jako element gry politycznej. Chcieli kupić jednego z radnych opozycyjnych, by zwiększyć swoją przewagę. Zajmując się korupcją polityczną są odpowiedzialni za całe zamieszanie, wybory i koszty z tym związane - mówi Robert Plech.
Jeśli trzymać się ustawy, przeprowadzone zostaną wybory przedterminowe do Rady Powiatu Koneckiego. Zarządzi je premier po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Do tego czasu także prezes Rady Ministrów wyznaczy osobę do pełnienia funkcji organów powiatu. Możliwe, że będzie to radny Grzegorz Piec z Prawa i Sprawiedliwości, który pierwotnie miał objąć stanowisko starosty.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 20.03.2019 o 22:47, Wiktor napisał:

 Jak obecny Radny może pełnić funkcję pełnienia obowiązków szefa Powiatu skoro jest Radnym Powiatu. To przekroczenie uprawnień i domniemanie politycznego układu, należałoby postawićzarzuty dla prezesa Rady Ministrów który wyznaczy osobę do pełnienia funkcji organów powiatu. Możliwe, że będzie to radny Grzegorz Piec z Prawa i Sprawiedliwości, - czytamy w artykule.  

Nie ma obecnych radnych, są tylko byli. Rada powiatu została rozwiązana z dniem 26 stycznia. W związku z tym od tego dnia wszyscy radni stali się zwykłymi obywatelami. Więc Piec może być pełniącym obowiązki.

I tyle w temacie.

G
Gość

Były zarząd i była przewodnicząca rady już nigdy więcej nie powinni zostać dopuszczeni do jakiejkolwiek funkcji samorządowej.

Brak znajomości podstawowego dokumentu jakim jest statut, a zwłaszcza zrozumienie zawartych w nim przepisów dyskredytuje zwłaszcza polonistów.

 

A tych co chcą uczynić odpowiedzialnych za ten bałagan w powiecie byłych radnych opozycji, wcale ich nie broniąc, proszę o chwilę zastanowienia co by było gdyby komuś za 2, 3 lata przypomniało się, że zarząd i rada funkcjonują bezprawnie. Odkręcanie tego wszystkiego wstecz przyniosłoby jeszcze większe szkody.

 

Mam tylko nadzieję, że były radny Skowron faktycznie zgłosi sprawę do prokuratury aby pensje i diety wypłacone byłemu zarządowi i byłym radnym zostały zwrócone za luty i marzec.

 

A umowy po przetargu były podpisane przez "prywatne" osoby więc ewentualne roszczenia wykonawcy, mogą być składane wobec tych osób.

Zarządu ani rady nie było gdyż uległa rozwiązaniu z dniem 26 stycznia.

S
Synek

Pan sobie najmuje adwokatów za swoje pieniądze a nie NASZE!!! Z cudzego łatwo czerpać!!!

K
Końskie

Idąc na głosowanie, nie takiej władzy powiatu się spodziewałem! Teraz oddam głos na kogoś, kto się nie sprzeda jak panienka spod latarni. Wstyd mi było gdy z koalicji włamał się ten któremu zaufałem, czekam na wybory i nie zmarnuj głosu jak poprzednio!

K
Końskie

Idąc na głosowanie, nie takiej władzy powiatu się spodziewałem! Teraz oddam głos na kogoś, kto się nie sprzeda jak panienka spod latarni. Wstyd mi było gdy z koalicji włamał się ten któremu zaufałem, czekam na wybory i nie zmarnuj głosu jak poprzednio!

G
Gość

Prawo to jest kawałek makulatury, którym się można podetrz...

Takie wnioski się nasuwają.

G
Gość

JAKIM PRAWEM ŁAMIE SIĘ MOJE PRAWA WYBORCZE PRZEZ PAŃSTWO W OSOBIE PANI WOJEWODY ?  TO ZNACZY , ŻE JAK WYGRA PO TO TAKŻE POD BYLE PRETEKSTEM MOŻNA TO ZMIENIĆ ? 

G
Gość

Jak właściwy PiSowiec nie wygrał, to się od du...  strony do obsadzenia swojego biorą. Oby się nie przejechali. Kiedyś takie manipulacje prawne przy obsadzaniu swojego doprowadziły do ośmieszenia Kielc w całym kraju, gdy się B. Borkowski i J. Jędrzejkiewicz dochodzili o władzę i siedzieli jednocześnie w rauszu. Wtedy wygrał ten, którego chciała władza...

G
Gość

Karma wróciła .Chcemy zmian i zmiany będą ,dość już tego dziadostwa powiatowego.Najlepiej będzie rozwiązać starostwo ,będą duże oszczędności.

W
Wiktor

Jak obecny Radny może pełnić funkcję pełnienia obowiązków szefa Powiatu skoro jest Radnym Powiatu. To przekroczenie uprawnień i domniemanie politycznego układu, należałoby postawić

zarzuty dla prezesa Rady Ministrów który wyznaczy osobę do pełnienia funkcji organów powiatu. Możliwe, że będzie to radny Grzegorz Piec z Prawa i Sprawiedliwości, - czytamy w artykule.
 
A
Adam

Brawo pogonić PSL dość już narozrabiali

K
Konecczanin

Karma wraca, to już koniec ery peslu w powiecie

G
Gość

Czy Pan Plech jest świadomy, że wszystkie dokumenty wydane przez starostwo po 26 stycznia będą nieważne?

Dodaj ogłoszenie