MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Razem ratujemy cmentarze - zobacz gdzie odbędą się kwesty w Kielcach i powiecie kieleckim

Lidia CICHOCKA Luiza BURAS Beata KWIECZKO Paweł WIĘCEK
Najpiękniejszy secesyjny pomnik na kieleckim cmentarzu Róży Mayzlowej został uratowany - mówi Stanisław Szrek.
Najpiękniejszy secesyjny pomnik na kieleckim cmentarzu Róży Mayzlowej został uratowany - mówi Stanisław Szrek. Dawid Łukasik
W tym roku uratowano najpiękniejszy secesyjny pomnik na kieleckim cmentarzu Starym. W tym roku kwesty odbędą się na cmentarzach w Kielcach oraz w wielu gminach powiatu kieleckiego.

- Zawsze podkreślam, że to my wszyscy ratujemy cmentarze od zapomnienia - mówi Stanisław Szrek od lat działający, ostatnio jako prezes, w Stowarzyszeniu Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które już po raz 20 organizuje coroczną zbiórkę na kieleckich nekropoliach.

- Kwesty przeprowadzone w ostatnich latach, dzięki hojności Kielczan były coraz bogatsze: w 2008 roku zebrano ponad 49 tysięcy złotych, w 2009 - ponad 54 tysiące, w 2010 - ponad 75 tysięcy, w 2011 - ponad 76 tysięcy . A ponieważ władze dzięki uchwale rady dokładają nam drugie tyle mogliśmy ratować cenne, zabytkowe pomniki i rzeźby cmentarne. W sumie ponad kilkadziesiąt.

KIELCE

W 2011 roku w kieleckich kwestach uczestniczyło około 250 dorosłych osób i ponad 600 uczniów z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. To bardzo cenna i niezbędna pomoc. - Przed nami tegoroczna, 4 dniowa kwesta, dlatego też wciąż potrzeba nam osób dorosłych i młodzieży, którzy staną na 1.5 godziny w ponad 20 punktach kieleckich cmentarzy: na Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym, na Piaskach, Białogonie i w Cedzynie - apeluje Stanisław Szrek. - Osoby chętne do kwestowania w tym roku, w godzinach 9.00 10.30, 10.30 12.00, 12.00 13.30, 13.30 15.00, 15.00 16.30 oraz 16,30 - 18,00 (tylko osoby pełnoletnie) prosimy o kontakt telefoniczny: Edward Kaleciński kierownik komisji ochrony cmentarzy kieleckich Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, telefon 41 342 84 39, 694 380 986,Andrzej Kubera wiceprezes Stowarzyszenia, telefon 664 898 925, [email protected], Dorota Nowak - skarbnik Stowarzyszenia, [email protected], Stanisław Szrek prezes Stowarzyszenia, telefon 41 34 620 67, 500 49 29 40.Sztab organizacyjny tegorocznej kwesty, jak co roku, mieści się w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego.

BODZENTYN

Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna oraz władz gminy w porozumieniu z księdzem proboszczem Leszkiem Sikorskim w dniach 1-2 listopada, czwartek i piątek, przeprowadzona zostanie trzynasta kwesta w rejonie cmentarza parafialnego. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na renowację i ratowanie zabytkowych pomników i nagrobków. - Zwracamy się z gorącym apelem do odwiedzających cmentarz, by dobrowolnymi datkami pieniężnymi poparli tę inicjatywę składając datki do puszek, które będą mieli kwestujący - zachęca Stefan Rachtan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna. Za zebrane pieniądze w tym roku dokonano renowacji sześciu pomników i nagrobków.

BIELINY

1 listopada Towarzystwo Przyjaciół Bielin po raz siódmy organizuje kwestę na rzecz odnowy najstarszych pomników nagrobnych na cmentarzu parafialnym w Bielinach. Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 5769 złotych. Niestety nie udało się zdobyć dodatkowych środków na odnowę cmentarnych pomników więc odnowiono jedynie dwa nagrobki. Prace renowacyjne przeprowadziła firma konserwatora zabytków - Grzegorza Wiatra. Pierwszy z odnowionych nagrobków znajduje się na grobie Józefy Porębskiej i rodziny Bębnów z Belna - wsi należącej niegdyś do parafii Bieliny. Drugi został ufundowany przez Ignacego Nowakowskiego w 1925 roku, by upamiętnić wszystkich zmarłych z tej rodziny. Po usunięciu kilku warstw wapna i farby na drugim z nagrobków odsłonięto piękną figurkę Najświętszej Marii Panny - warto ją zobaczyć. Nowakowscy w XVIII i XIX wieku byli organistami w kościele świętego Józefa w Bielinach, a w 1848 roku otrzymali osadę młynarską na rzece Nidziance w Belnie od Kapituły Krakowskiej za kilkudziesięcioletnią pracę w bielińskiej parafii i zasługi dla kościoła. Młyn ten działał nieprzerwanie do lat sześćdziesiątych XX wieku.

Inicjatorem akcji na rzecz ratowania pamiątek przeszłości był pierwszy prezes stowarzyszenia, nauczyciel historii. nieżyjący już Sławomir Jóźwik. Przez sześć lat prowadzenia akcji Towarzystwo Przyjaciół Bielin przeprowadziło renowację czternastu najcenniejszych obiektów na cmentarzu. Stowarzyszenie zaprasza chętnych do kwestowania. Zgłaszać się można do Andrzeja Drogosza, e-mail: [email protected].

MORAWICA

W gminie Morawica, na cmentarzu w Brzezinach kwesta prowadzona będzie trzy dni - 30 października po południu, 1 listopada oraz 2 listopada do godziny 14. Będzie to już czwarta tego typu akcja, w ramach której przewidziano zbiórkę pieniędzy do puszek i sprzedaż zniczy-cegiełek. Organizatorami akcji są Schola Parafialna imienia świętego Stanisława Kostki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola. Do akcji włączyły się także uczniowie ze szkół w Brzezinach, Kowali, Morawicy i Bilczy, władze samorządowe gminy Morawica i Sitkówki-Nowiny oraz pismo "Sanctus". Zebrane pieniądze zostaną w całości przekazane na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Brzezinach.

Jak co roku kwesta odbędzie się także w Lisowie. - Datki zbierane będą w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych oraz 1 listopada. Tradycją jest, że kwestują mieszkańcy parafii zrzeszeni w Komitecie Cmentarza. Z puszkami będzie stała także młodzież szkolna - wyjaśnia ksiądz Czesław Krzyszkowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Lisowie.

DALESZYCE

W czwartek, 1 listopada trwać będzie kwesta na cmentarzu w Daleszycach organizowana przez władze gminne i Towarzystwo Przyjaciół Daleszyc. Kwestować będą działacze towarzystwa, radni, dyrektorzy gminnych instytucji, młodzież szkolna, nie zabraknie też burmistrza Wojciecha Furmanka. Za zebrane środki co roku odnawiany jest jeden z kilkunastu zabytkowych pomników, jakie znajdują się na daleszyckiej nekropolii.

CHMIELNIK

Na odrestaurowanie zniszczonych nagrobków zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas kwest, które odbywać się będą w dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach w Chmielniku i Piotrkowicach. W zbiórkę zaangażowane będą władze gminy Chmielnik oraz parafianie.

Kwesta na cmentarzu w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chmielniku odbywać się będzie w czwartek, 1 listopada, w godzinach odprawianych tam nabożeństw. Rozpocznie się o godzinie 9, a zakończy popołudniem. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odrestaurowanie niewielkiego nagrobka rodziny Humnickich i zniszczonej rzeźby anioła. Pozostałe pieniądze będą wykorzystane na utrzymanie cmentarza i inne drobne remonty.

Tego samego dnia przeprowadzone zostanie również zbiórka pieniędzy na cmentarzu przy Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Odbędzie się ona przy bramie wejściowej w godzinach od 8 do 17. Za zebrane środki zostaną odnowione pomniki księży pochodzących z tej parafii, którzy są pochowani na tutejszym cmentarzu. Prace renowacyjne ruszą na wiosnę.

Apelujemy o pomoc w kwestowaniu i w datkach do puszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie