MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono znanego dowódcę partyzanckiego z regionu Zbigniewa Kruszlnickiego "Wilka"

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W Miedzianej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka"
W Miedzianej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka" Urząd Gminy Miedziana Góra
80 lat temu podczas akcji został zabity przez Niemców Zbigniew Kruszelnicki "Wilk". W Miedzianej Górze oddano hołd znanemu dowódcy partyzanckiemu.

Pod pomnikiem w Miedzianej Górze złożono kwiaty i zapalono znicze. Podczas uroczystości nastąpiło uroczyste złożenie przysięgi przez zuchów z 55. Drużyny Zuchowej „Dzielni Rycerze” oraz posadzenie przy pomniku czterech cisów pamięci symbolizującej czterech żołnierzy biorących udział w akcji, w której zginął „Wilk” i jego podkomendni.

Samorząd gminy Miedziana Góra nieprzerwanie kultywuje pamięć o lokalnych bohaterach II wojny światowej, to nasze dziedzictwo. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i tę pamięć pielęgnować. Uroczysta przysięga zuchów, pozwala mi wierzyć, że wartości, które wyznawał Zbigniew Kruszelnicki, który jako młody chłopak działał w harcerstwie, są i będą bliskie naszej młodzieży

- mówił wójt gminy Miedziana Góra Damian Sławski.

Organizatorami był Urząd Gminy Miedziana Góra i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła". W tym roku z okazji 80 rocznicy, w organizację uroczystości włączyło się również Wojsko Polskie. Asystę honorową wystawili żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. mjra Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt”.

Źródło: Urząd Gminy Miedziana Góra

Zbigniew Kruszelnicki

Urodził się w 1922 roku w Grudziądzu. Na Kielecczyznę został przesiedlony niedługo po rozpoczęciu II wojny światowej. Początkowo zamieszkał w Ludyni nieopodal Krasocina [obecnie w powiecie włoszczowskim – redakcja], ale już w 1940 roku znalazł się w Kielcach. Następnym jego krokiem było zaangażowanie się w działalność partyzancką. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej i tak rozpoczęła się jego kariera konspiracyjna. Wkrótce otrzymał pseudonim „Wilk”. W lutym 1944 roku został dowódcą oddziału dywersyjnego Okręgu Kielce Armii Krajowej. Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w potyczce z Niemcami nieopodal Miedzianej Góry.

Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W 1945 roku jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Starym w Kielcach. 15 października 2005 roku, szczątki Zbigniewa Kruszelnickiego i jego towarzyszy przeniesiono na Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Został też wybrany patronem kieleckiej Szkoły Podstawowej numer 18 na ulicy Bolesława Chrobrego oraz ulicy w Kielcach. "Wilk" doczekał się filmu, który obejrzało już ponad milion osób.

Zobaczcie film o Zbigniewie Kruszelnickim:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie