Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont "siódemki". Ekipy budowlane przenoszą pomniki i krzyże

Mateusz Bolechowski [email protected]
W poniedziałek robotnicy przenosili drobniejsze elementy pomnika. Dziś zostaną przeniesione miecze.
W poniedziałek robotnicy przenosili drobniejsze elementy pomnika. Dziś zostaną przeniesione miecze. M. Bolechowski
We wtorek pracownicy budujący drogę ekspresową nr 7 przeniosą pomnik poległych w obronie Ojczyzny, stojący od 36 lat na górze oddzielającej Suchedniów od Skarżyska. Wkrótce przeniesione będą także krzyże upamiętniające ofiary wypadków drogowych.

Budowa drogi ekspresowej na terenie gmin Suchedniów, Łączna i Skarżysko idzie pełną parą. Zmiany widać niemal każdego dnia. Niedawno w Skarżysku robotnicy wyburzyli dom przy ulicy Słonecznej, stojący w pasie nowej drogi.

Mieszkańcy zastanawiali się, czy podobny los spotka stojący na dzielącej Skarżysko i Suchedniów Górze Baranowskiej pomnik. Okazuje się, że nie. Od kilku dni drogowcy pracowicie rozbierają obiekt, który, szczerze mówiąc, po części sam się już rozsypywał. Jak się dowiedzieliśmy, stanie on tylko kawałek dalej, ale nadal będzie dobrze widoczny przez przejeżdżających krajową "Siódemką" kierowców. Podobny los spotka znajdujące się przy obecnej trasie krzyże, postawione przez krewnych ofiar licznych na tym odcinku drogi nr7 wypadków.
Góra zasadzek

Pomnik stanowią cokół i dwa potężne, sterczące w niebo grunwaldzkie miecze. Obelisk stanął na szczycie Góry Baranowskiej nieprzypadkowo, w tym miejscu, idealnie nadającym się na wojskowe zasadzki, wiele razy walczyli polscy żołnierze. To tu w czasie Powstania Styczniowego powstańcy zaatakowali rosyjski konwój. W czasie wojny góra była miejscem potyczek między partyzantami i wojskami niemieckimi.

Pomnik postawiono w 1973 roku. Widnieje na nim napis "Poległym w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe i społeczne w XXX rocznicę Ludowego Wojska Polskiego - społeczeństwo Suchedniowa i Skarżyska. Niestety, leżącym na terenie gminy Sucehdniów pomnikiem przez lata mało kto się interesował. Kilka lat temu skradziono z niego metalową tablicę, obiekt niszczeje i jest zaniedbany.

Wszystko po staremu

Kierownik ekipy przenoszącej pomnik poinformował nas, że stanie on tylko nieco dalej, ale też na górze, po jej wschodniej stronie. Budowlańcy murowali nowy cokół, inni ostrożnie przenosili kolejne elementy rozbieranej budowli. Dziś dźwig przeniesie kilkumetrowe, żelbetowe miecze. Pytaliśmy, czy w związku z przenosinami zostanie coś zmienione w pomniku.

Burmistrz Suchedniowa Tadeusz Bałchanowski mówi, ze zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wszystko zostanie po staremu. Prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek zaznacza, że obiekt leży na terenie Suchedniowa, ale on interesował się jego losem, bo pomnik świadczy tez o historii Skarżyska.

- Zmiany tablicy z obecnym napisem tez nie będzie, ale i nie jest ona potrzebna. Mniejsza o to, że pomnik postawiono w rocznicę Ludowego wojska Polskiego. Ważne, że czci pamięć poległych polskich żołnierzy - uważa prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie