MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpalmy Pamięć w piątą rocznicę śmierci Papieża Polaka (video, zdjęcia)

Iza BEDNARZ
Wystawy "Ślady Jana Pawła II” na placu Artystów w Kielcach to dziewięć rzeźb przedstawiających najważniejsze momenty z pontyfikatu Papieża Polaka.
Wystawy "Ślady Jana Pawła II” na placu Artystów w Kielcach to dziewięć rzeźb przedstawiających najważniejsze momenty z pontyfikatu Papieża Polaka. Fot. Aleksander Piekarski
Na placu Artystów w Kielcach stanęło dziewięć brązowych postaci Jana Pawła II, wykonanych w pracowni profesora Czesława Dźwigaja, artysty rzeźbiarza, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Ślady Jana Pawla II na Placu Artystów

Ślady Jana Pawła II na Placu Artystów

RAZEM ROZPALMY PAMIĘĆ

RAZEM ROZPALMY PAMIĘĆ

Środa, 7 kwietnia - Pokaz filmu J.K. Harrisona "Jan Paweł II" z Jonem Voightem w roli głównej ze specjalnym udziałem Roberta Gonery, odtwórcy roli Tadeusza. WDK, godzina 18.
Czwartek, 8 kwietnia - Spektakl "Barabasz" na podstawie dramatu Paara Lagerkvista w wykonaniu teatru Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, aula WSD, godzina 19.
Piątek, 9 kwietnia - Koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu zespołu "Hagada" z krotoszyńskiej Gminy Mesjańskiej, kościół Św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, godzina 19. Koncert będzie transmitowany w Radiu Kielce.
Sobota, 10 kwietnia - Główne obchody
Godzina 19 - Msza świeta w kościele Św. Wojciecha pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy. Godzina 20 - 21 - Droga światła "Via lucis" - procesja z lampionami z kościoła Św. Wojciecha na Plac Jana Pawła II. Via lucis będzie transmitowana na żywo w Radiu Kielce. Godzina 21 - Koncert Zespołu Duszpasterstwa Akademickiego Francesco. Godzina 21.30 - Wprowadzenie do modlitwy o beatyfikację, które poprowadzi ksiądz prałat Stanisław Kowalski. Godzina 21.37 - "Barka".
Niedziela, 11 kwietnia
Misjonarze Oblaci z klasztory na Świętym Krzyżu zapraszają na mszę świętą w intencji o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Początek Eucharystii o godzinie 11. Po nabożeństwie, o godzinie 12 w sanktuarium rozpocznie się koncert organowy, poświęcony piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wystąpią: Bartosz Patryk Przyman - organista, wokalista i poeta z Wro-cławia i Maria Ewa Syska - poetka i literatka. Zaprezentują po-ezję ze zbiorów "Esquisse" Bartosza Patryka Rzymana i "Dove Vai" Marii Ewy Syski

Profesor Czesław Dźwigaj jest artystą rzeźbiarzem, prowadzi pracownię rzeźby ceramicznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zasłynął jako twórca pomników Jana Pawła II, wykonał blisko 69 projektów, które znajdują się w Polsce, wielu krajach Europy, w Ameryce Północnej i Południowej.

SZUKAĆ SZCZĘŚCIA

- Ta wystawa jest dla nas przesłaniem, dzięki któremu możemy Ojca Świętego bardziej poznać, pokochać i naśladować. Wystawa jest w centrum Kielc, przy bardzo ruchliwej ulicy, tak wiele osób przechodzi tu każdego dnia, to dobra okazja, żeby się zatrzymać w codziennym biegu. Dziś tak wiele osób jest zmęczonych, tak bardzo jest zapatrzonych w ziemię, że nie widzi nad sobą nieba. Jest okazja, żeby popatrzeć, pomyśleć i zrozumieć to największe przesłanie naszego Ojca Świętego, że szczęścia nie należy szukać w kapitalizmie, ale w Jezusie Chrystusie.

NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY PONTYFIKATU

Profesor Czesław Dźwigaj wyjaśnił, że cykl tych rzeźb został zainspirowany w 2005 roku. - W pierwszy dzień świąt jestem w Jerozolimie, papież jeszcze żyje, ale wiem, jaki jest jego stan. Wieczorem wracając do hotelu, włączyłem telewizor i trafiłem od razu na pierwszy kadr, kiedy Ojciec Święty pojawia się w oknie, chce do nas przemówić, ale już nie może, błogosławi i wycofuje się w głąb. Ten kadr był pierwszą inspiracją - tłumaczył profesor Dźwigaj. W następnych latach cykl zaczął się rozwijać, aż urósł do dziewięciu rzeźb przedstawiających najważniejsze momenty z pontyfikatu Jana Pawła II.

Pierwsza rzeźba to początek pontyfikatu Ex cathedra, potem był Papież - Polak, wpisany w historię Polski, Eklesia - kościół, Papież podtrzymujący świat, pozostawiający po sobie olbrzymią spuściznę literacką, aż do dwóch ostatnich przedstawień, nawiązujących do ostatnich dni życia, na których Ojciec Święty jest odwrócony, w których wyznaje swoje credo - wierzę. - Dziewięć kadrów, 9 wezwań z całego pontyfikatu. Mam nadzieję, że będą dla oglądających tę wystawę inspiracją - powiedział artysta dziękując jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy w centrum Kielc - mediom, kurii diecezji kieleckiej, władzom miasta i państwu Tworkom. Wystawę "Ślady Jana Pawła II" można oglądać do 16 kwietnia.

Organizatorami tegorocznych spotkań poświęconych pamięci o Janie Pawle II są Radio Kielce, Echo Dnia, TVP Kielce i Kuria Diecezji Kieleckiej.

ODBIERZ ZAPROSZENIA

Rozdajemy zaproszenia na dzisiejszy pokaz filmu J.K. Harrisona "Jan Paweł II" w Wojewódzkim Domu Kultury i jutrzejszy spektakl "Barabasz" według Paara Lagerkvista w auli Seminarium Duchownego. Prosimy zgłaszać się dziś do redakcji "Echa Dnia", ulica Targowa 18, VIII piętro w godzinach 8-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie