MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierzanin poszukiwany przez Interpol w 190 krajach! Walczy w szeregach ISIS

Marcin Radzimowski, Małgorzata Płaza
Interpol poszukuje Jakuba Jakusa z Sandomierza! 24-letni mężczyzna pochodzący z Sandomierza jest poszukiwany przez międzynarodową policję za działalność w szeregach ISIS, organizacji, która stworzyła Państwo Islamskie. Szuka go teraz policja ze 190 krajów. Interpol ujawnił jego imię , nazwisko , opublikował też zdjęcia. U nas wspominają go dyrektor sandomierskiego liceum, które ukończył, nauczyciele i koledzy.

ZOBACZ TEŻ: Wojsko udaremniło atak nieletniego dżihadysty w Iraku

Dostawca: Dostawca: x-news

Za Sandomierzaninem wystawiono tak zwaną czerwoną notę , którą otrzymują najbardziej poszukiwane osoby na świecie. Interpol poinformował też , że Jakub Jakus jest podejrzany o nielegalne posiadanie broni oraz kradzież dokumentów i podawanie fałszywych danych osobowych.

O 24-latku z Sandomierza napisał portal Na Temat w artykule "Mamo, zostałem dżihadystą". Ukryto wtedy dane osobowe. Teraz Interpol podał pełne dane , miejsce zamieszkania i opublikował zdjęcia - prawdopodobnie już z okresu kiedy Jakub walczy w szeregach ISIS. Dane osobowe mężczyzny przestały być już tajemnicą. Na temat podaje,że Jakus przeszedł na islam już w liceum. Dziennikarze portalu informowali także, że zradykalizował się po wyjeździe do Norwegii. Następnie poinformował swoją rodzinę, że chce mieszkać w muzułmańskim kraju i że wyjeżdża do Turcji. Trafił jednak do Syrii, gdzie założył rodzinę. To tam według Na temat ma walczyć w szeregach ISIS.

Więcej o młodości Jakuba ustaliliśmy w Sandomierzu. 24-letni obecnie mężczyzna ukończył prestiżowe I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Szkołę ukończył w 2011 roku, chodził do klasy F.

Dyrektor Collegium Gostomianum Krzysztof Zieliński tak wspomina Jakusa: - Zwyczajny uczeń, długo niczym się nie wyróżniał. Nie sprawiał kłopotów wychowawczych. W III klasie, kiedy skończył 18 lat przyszedł do mnie i oświadczył , że nie będzie chodził na religię bo przechodzi na islam. Zapytał czy mogę wyznaczyć w szkole miejsce gdzie mógłby się modlić. Nie zgodziłem się bo nie ma u nas w szkole takiego miejsca. Zapytałem go wtedy co go skłoniło do takiej decyzji. Powiedział ,że dużo czytał o islamie i uważa ,że to najlepsza dla niego religia. Maturę zdał dość dobrze, uczestniczył też w olimpiadzie okręgowej z historii. Po szkole wyjechał na studia do Warszawy.

Dyrektor sandomierskiego liceum dodaje też, że jeszcze przez dwa, trzy lata szkoła miała kontakt ze swoim absolwentem. - Studiował w Warszawie , ale po dwóch latach rzucił studia i wyjechał do Norwegii. Tam pracował, ożenił się i założył rodzinę. Miał dziecko. Potem kontakt się urwał, nie wiedzieliśmy gdzie wyjechał, co stało się z jego rodziną - mówi dyrektor sandomierskiego liceum.

W Sandomierzu nauczyciele i koledzy Jakuba podejrzewają ,że do Norwegii został on ściągnięty przez środowiska islamistyczne. Tam zetknął się z ludźmi związanymi z Państwem Islamskim.

Do niedawna Jakus informował o walkach w jakich brał udział w Syrii na jednym z portali społecznościowych. Teraz informacje zniknęły.

Co wiadomo o Sandomierzaninie walczącym w szeregach ISIS? Michał Gąsior z portalu "Na temat" tak o nim pisze: "Kuba przeszedł na islam już w liceum. Po krótkiej przygodzie ze studiami wyjechał do Norwegii. Najprawdopodobniej to właśnie tam się zradykalizował. Rodzinie miał powiedzieć, że chce mieszkać w muzułmańskim kraju i jedzie do Turcji. Znalazł się jednak w Syrii, gdzie założył rodzinę i walczy .Opowiadał o patrolach, o tym, jak został postrzelony.

ISIS w szeregach , której walczy Sandomierzanin to salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat zwany Państwem Islamskim ogłoszony w 2014 roku na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Państwo Islamskie to nie tylko ugrupowanie, ale również dżihadystyczne quasi-państwo. Jego nazwa i idea jest szeroko krytykowana i potępiana, Organizacja Narodów Zjednoczonych, rządy i główne grupy muzułmanów odmawiają jego uznania.

Interpol to międzynarodowa organizacja policji pomagająca organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Działa w 190 krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie