MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śladami górników wokół Karczówki. Otwarcie ścieżki edukacyjnej (zdjęcia)

Lidia Cichocka
Jeden z punktów geologicznej ścieżki kapliczka upamiętniająca miejsce wydobycia brył ołowiu przez Hilarego Malę w XVII wieku.
Jeden z punktów geologicznej ścieżki kapliczka upamiętniająca miejsce wydobycia brył ołowiu przez Hilarego Malę w XVII wieku. Zdjęcia Łukasz Zarzycki
Od legendarnego górnika Hilarego Mali przez ciekawe ślady robót górniczych i najgłębszy w Górach Świętokrzyskich szyb wiedzie ścieżkę geologiczno-kruszcowo-górniczą, którą właśnie uroczyście otwarto.

[galeria_glowna]

Przebieg ścieżki

Przebieg ścieżki

Ścieżka geologiczno-kruszcowo-górnicza, o długości 2,8 km, rozpoczyna się od stanowiska geologicznego przy ul. Podklasztornej, prowadzi przez dawne pola górnicze rezerwatu Karczówka, do podnóża Dalni a potem na jej szczyt. Po zejściu z Dalni przez przełęcz prowadzi odcinkiem widokowym - trawersem Grabiny Małej, gdzie znajdują się dość czytelne ślady wielu szybów. Następnie obniża się do nadszybia kopalni "Barbara", skąd południowym zboczem Grabiny Wielkiej doprowadza do kamieniołomu. Z góry widać południowo-zachodnie pasma świętokrzyskie zaś wewnątrz wyrobiska - duże odsłonięcie skał.

Pomysłodawcą utworzenia w okolicach Karczówki ścieżki edukacyjnej wiodącej przez najciekawsze miejsca jest geolog Tymoteusz Wróblewski. Składa ona z dziewięciu punktów edukacyjnych od ul. Podklasztornej, gdzie jest bardzo ciekawe odsłonięcie skał, przez Dalnię do kamieniołomu na Grabinie. - Prace górnicze w rejonie Karczówki prowadzone były ze zmiennym szczęściem w okresie 600 lat już od XIII wieku - wyjaśnia Wróblewski.- Wydobywaną tu rudę ołowiu i miedzi przetapiano w hutach w Białogonie, Niestachowie, Kostomłotach.

Ostatnia kopalnia działała w czasie I wojny światowej a najgłębszy szyb liczył 118 metrów głębokości. Jego udostępnienie turystom jest ciągle rozważane. W poprzednich latach oczyszczono jego otoczenie, ale to, co widać na powierzchni to sporych rozmiarów lej. Dwa lata temu na Karczówce odsłonięto tzw. szpary górnicze, czyli miejsca gdzie górnicy kopali rudę. - Pozostałości prac górniczych jest w tym rejonie bardzo dużo - mówi Wróblewski.- To, co ludzie biorą za leje po bombach czy okopy to tak naprawdę ślady pracy górników.

We wszystkich interesujących punktach ścieżki stanęły tablice informacyjne. U zbiegu ulic Grabinów i Bernardyńskiej wzniesiono kapliczkę z czerwonego piaskowca. - Nawiązaliśmy do miejsca znanego z literatury - wyjaśnia Wróblewski. - Tutaj od 1871 stała kapliczka poświęcona Hilaremu Mali. Miała wskazywać miejsce skąd wydobył on potężne bryły galeny z których wykonano figury świętych. Znajdują się one w kościołach na Karczówce i w Bodzentynie oraz w kieleckiej katedrze.

Cała ścieżka została oznakowana: na żółtym tle umieszczono skrzyżowane symbole górniczej pracy: młotek i perlik założymy oznakowanie szlaku i poinformujemy o kolejnych stanowiskach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie