MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynna śpiewaczka Aleksandra Zamojska: Lubię partie kobiet szalonych

Danuta Parol
Aleksandra Zamojska, śpiewaczka operowa znana i ceniona na muzycznych scenach świata wystąpiła po raz pierwszy w Kielcach. Pięknym głosem o kryształowej barwie, urodą i temperamentem scenicznym podbiła publiczność swego rodzinnego miasta.

17 lat temu wyjechała z Polski do Salzburga , gdzie zrobiła międzynarodową karierę. Obecnie angażuje się w projekty artystyczne realizowane przez teatry europejskie, miedzy innymi grała u boku amerykańskiego aktora Johna Malkovicha w eksperymentalnym spektaklu „Piekielna Komedia: Wyznania Seryjnego Zabójcy”. O swoich sukcesach na festiwalach salzburskich, mocnych związkach z operą paryską , spotkaniach z wybitnymi twórcami opowiada Aleksandra Zamojska w rozmowie z Danutą Parol

Szybko zauważono pani talent - już na studiach śpiewała pani w Warszawskiej Operze Kameralnej . Skąd decyzja wyjazdu do Salzburga , gdzie zaczęła pani występować?

- Z Polski wyjechałam w1998 roku z powodów osobistych. Nie było łatwo. W Austrii wykonywałam swój zawód, wychowywałam dwójkę małych dzieci i równocześnie skończyłam kierunek operowy na Uniwersytecie Mozartem w Salzburgu. Ogromną pracą, samozaparciem i determinacją przekonałam grono pedagogiczne , że jestem w stanie pogodzić rozwój artystyczny z życiem osobistym i rodzinnym – zwłaszcza z rolą matki. W Salzburgu regularnie śpiewam muzykę oratoryjną , jestem solistką katedry, mam także swych muzyków barokowych , z którymi przygotowuję repertuar. W latach 2001- 2002 śpiewałam w teatrze Champs - Elysees w Paryżu

Mocno związała się pani ze sceną Opery Paryskiej?

- Dyplomowe wykonanie roli Królowej Nocy w „Czarodziejskim Flecie „ Mozarta zaowocowało zaproszeniem na przesłuchanie przed dyrektorem festiwali salzburskich , Gerardem Mortierem. Od 2003 roku rozpoczęłam aktywne życie sceniczne. W teatrach operowych Bastille i Garnier , tworzących Opere National de Paris występowałam w takich produkcjach jak: ” Borys Godunow „ Musorgskiego /partia Kseni /”Miłość do trzech pomarańczy” Prokofiewa /partia Ninetty/, Orfeusz i Eurydyka/ partia Amora/

Paryżu, Wiedniu pracowała pani z wybitnymi twórcami?
- Tak i wiele nauczyłam się od nich . To między innymi : Pina Bausch, Francesca Zambello , Marek Minkowski. Fascynacja filmem „Pianistka „ w reżyserii Michaela Haneke, a potem spotkanie z nim samym było dużym przeżyciem. Praca z nim przy przygotowaniu Don Giovanniego Mozarta to wspaniała przygoda. Jego emocjonująca reżyseria sprawia , że Don Giovanni jest grany w Operze Paryskiej przy wypełnionej sali już dziewiąty rok .

Chętnie podejmuje pani sceniczne wyzwania , pani żywiołem jest nowoczesny teatr , którego domeną są trudne , nieszablonowe role.
_- To prawda. Stąd moja decyzja, by zaangażować się w eksperymentalnym spektaklu „Piekielna Komedia: Wyznania Seryjnego Zabójcy” . Ciekawa sztuka, nowe doświadczenia. Grałam u boku amerykańskiego aktora Johna Malkovicha , który okazał się przyjacielski , jego wspaniałe poczucie humoru rozładowało napięcie. Profesjonalizm reżysera, dyrygenta , Johna i śpiewaczki, słowem- przyjemność tworzenia. W Polce spektakl był dwukrotnie wystawiany: w Teatrze Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie i przyjęty owacyjnie .

Kolejne nowatorskie przedstawienie to „Semele walk” z muzyką Haendla, w którym gra pani tytułową rolę , Semele..
- Opera nie jest łatwa w odbiorze stąd moje zainteresowanie przedstawieniami , które łączą kilka gatunków , tak jak ‘Semele walk,” inspirowany barokiem pokaz mody z kostiumami Vivienne Westwood. To opera oratorium , w której rozbrzmiewa muzyka barokowo -punk-rockowa . Reżyser Ludger Engels cały spektakl stworzył dla mnie i specjalizującego się w przedstawieniach eksperymentalnych Kaleidoscop Ensemble z Berlina. Atrakcją są kostiumy słynnej angielskiej królowej mody, Vivienne Westwood, a spektakl grany był na festiwalach w Hannove- Herrenhausen, Sydney i Tongyon w Korei .

Na koncercie w Filharmonii w Kielcach zaśpiewała pani wielką arię koncertową Scena di Berenice. Kunsztem wykonawczym i temperamentem scenicznym zachwyciła pani publiczność. W rodzinnym mieście wystąpiła pani po raz pierwszy , ale w Polsce bywa pani dość często?
To prawda. Po koncercie w Kielcach jadę do Warszawy , gdzie będę rozmawiać o moim udziale w festiwalu oper barokowych w Łazienkach w 2016 roku . Otrzymałam także propozycje wystąpienia z Orkiestrą Beethovenowską w III Symfonii Pieśni Żałosnych Mikołaja Góreckiego w Krakowie w 2016 roku. Otworzyły się nowe przestrzenie w Polce , co bardzo mnie cieszy.

A kiedy zawita pani do Kielc?
- Bardzo bym chciała wystąpić przed publicznością mojego rodzinnego miasta. Są propozycje , ale jeszcze nie ma konkretnych terminów. W 2016 roku wezmę udział w Festiwalu Muzycznym imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Dziękuję za rozmowę

Aleksandra Zamojska
Urodzona w Kielcach, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wokalno-aktorskiej pod kierunkiem Zdzisławy Donat . Od 1998 roku mieszka w Salzburgu , gdzie ukończyła kierunek operowy na Uniwersytecie Mozarteum. Laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych. Brała udział w festiwalach. W 2011 roku otrzymała Złotą Sowę – nagrodę Jupitera, pisma Polonii w Austrii za propagowanie polskiej kultury za granicą. Obecnie uczestniczy w wielu projektach artystycznych realizowanych przez teatry europejskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie