Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci w wodzie, "bobrze" przeszkody i wartki nurt, czyli kajakiem po Koprzywiance. Zobaczcie zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Płynąc kajakiem po Koprzywiance można napotkać ciekawe przeszkody stworzone przez bobry, ale też niekiedy śmieci
Płynąc kajakiem po Koprzywiance można napotkać ciekawe przeszkody stworzone przez bobry, ale też niekiedy śmieci Jacek Zelik
Grupa Survival Adventure Extreme, czyli miłośnicy kajakarstwa z powiatu sandomierskiego, powalczyli w ostatnich dniach na środkowym odcinku rzeki Koprzywianki, lewostronnym dopływie Wisły. Co ciekawego zaobserwowali?

Kajakiem po Koprzywiance

Na rozpoczęcie wiosny kajakarze z Survival Adventure Extreme pokonali środkowy odcinek Sanu liczący ponad 30 kilometrów, o czym pisaliśmy niedawno: 30-kilometrowy rekonesans rzeki San.

Tym razem, w ostatnich dniach kajakarze postanowili aktywnie wypoczywać płynąc Koprzywianką.

- Jej środkowy bieg cechuje się zróżnicowaną głębokością, maksymalnie do 2,5 metra, z wartkim nurtem meandrując przez lessowe doliny porośnięte w większości wierzbami i olszynami. Rzeka na tym odcinku nie jest szeroka, w wielu miejscach występują żwirowo-piaszczyste wypłacenia, w większości brzegi zamieszkują bobry, które regularnie tworzą na rzece zwałki. Rozmiary drzew położonych przez bobry potrafią być imponujące, co czasami przysparza sporych problemów z przepłynięciem. Ogólnie rzeka jest bardzo ciekawa, a liczne przeszkody wymagają sporo wysiłku i współpracy - przekazuje Jacek Zelik z Survival Adventure Extreme..

Oto najważniejsze informacje o Koprzywiance:

  • Koprzywianka to rzeka o długości około 72 km, stanowiąca lewy dopływ Wisły na wysokości Sandomierza (dawniej na wysokości Tarnobrzega).
  • Źródła rzeki znajdują się na południowym stoku Szczytniaka (Pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich), na wysokości 380 m n.p.m.
  • Koprzywianka jest najdłuższą z rzek płynących przez Wyżynę Sandomierską i jednocześnie mająca największe dorzecze. Środkowy i górny odcinek rzeki mają charakter wyżynny, natomiast ujściowy długości około 14 km - nizinny.
  • Dolina Koprzywianki wraz z dolinami dopływów (m.in. Kacanka) w środkowym odcinku objęta jest obszarem Natura 2000 pod nazwą Ostoja Żyznów.
  • Od źródeł jest nieuregulowana, miejscami znajdują się spiętrzenia na potrzeby zalewów i stawów hodowlanych, dawniej na potrzeby młynów. Od Koprzywnicy rzeka płynie sztucznym korytem, wykorzystując dolny bieg Gorzyczanki i Wisełki. Od Sośniczan do ujścia jest obwałowana. 
  • Przepływa m.in. przez Baćkowice, Iwaniska, Klimontów, Koprzywnica, Samborzec, Złota i Andruszkowice.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Śmieci w wodzie, "bobrze" przeszkody i wartki nurt, czyli kajakiem po Koprzywiance. Zobaczcie zdjęcia - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie