Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Wojciechem Wielopolskim w pałacu w Częstocicach. Będzie o historii dawnych właścicieli wokół publikacji „Nie tylko moje życie”

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W piątek, 12 stycznia w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się spotkanie promocyjne z Wojciechem Wielopolskim.
W piątek, 12 stycznia w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się spotkanie promocyjne z Wojciechem Wielopolskim. archiwum
W piątek, 12 stycznia w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się spotkanie promocyjne z Wojciechem Wielopolskim wokół publikacji „Nie tylko moje życie” Antoniego hrabiego Wielopolskiego. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp wolny.

Spotkanie z Wojciechem Wielopolskim w Pałacu w Częstocicach

W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się spotkanie z Wojciechem Wielopolskim. Skoncentrowane będzie wokół publikacji „Nie tylko moje życie” Antoniego hrabiego Wielopolskiego.

Pałac Wielopolskich w Częstocicach, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, należał do rodziny Wielopolskich przez ponad 40 lat. Nazwisko tego rodu na stałe związane jest z nazwą pałacu i podkreśla znaczenie familii Wielopolskich w dziejach zabytku, otoczonego dziś opieką przez ostrowieckie muzeum. Instytucja od lat bada losy rodziny Wielopolskich, a świadectwo jednego z członków rodu jest nieocenionym źródłem wiedzy.

Nowa, dwutomowa publikacja „Nie tylko moje życie” jest obszernym zapisem wspomnień Antoniego hrabiego Wielopolskiego, również tych związanych z Ostrowcem i Częstocicami. Antoni urodził się w roku 1911 w Warszawie jako przedstawiciel hrabiowskiej linii rodu Wielopolskich i praprawnuk margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Absolwent SGGW w Warszawie (1936), po ukończeniu studiów przez kilka lat przebywał w Ameryce Południowej, skąd powrócił w roku 1940 i wstąpił do polskiej armii we Francji. Wzięty do niewoli trafił do niemieckiego obozu jenieckiego Oflag IIC w Woldenbergu. Po wojnie osiedlił się w Szczecinie, gdzie od roku 1956 był wykładowcą, a z czasem także docentem Wyższej Szkoły Rolniczej. Z wykształcenia rolnik ekonomista, z zamiłowania historyk. Od lat siedemdziesiątych XX wieku poświęcił się gromadzeniu rodzinnego archiwum i spisywaniu wspomnień ze swojego bogatego życia ściśle powiązanego z najważniejszymi, dwudziestowiecznymi wydarzeniami. Był żonaty, zmarł w Poznaniu w roku 1995.

Pomysłodawcą tej inicjatywy wydawniczej jest doktor Wojciech hrabia Wielopolski – emerytowany literaturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, syn Antoniego. Urodził się w Szczecinie jako potomek arystokratycznego rodu Wielopolskich. Absolwent poznańskiej polonistyki (1974), a następnie wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej UAM, przez długie lata naukowo zajmował się historią kultury europejskiej i polską literaturą współczesną, obserwując i opisując jej dramatyczne związki z naszymi powojennymi dziejami. Od wielu lat poświęca się badaniom dziejów swojej rodziny.

Spotkanie w Pałacu Wielopolskich odbędzie się w piątek, 12 stycznia o godzinie 17. Wstęp wolny.

Druk publikacji został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie