Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne pieczęcie na ważnych dokumentach w Sandomierzu

Michał LESZCZYŃSKI
Sandomierski artysta Cezary Łutowicz przedstawia repliki pieczęci miejskich używanych w średniowieczu.
Sandomierski artysta Cezary Łutowicz przedstawia repliki pieczęci miejskich używanych w średniowieczu. Michał Leszczyński
Sandomierz doczekał się repliki średniowiecznych pieczęci miejskich. - To nawiązanie do historycznych korzeni - mówi artysta Cezary Łutowicz, twórca kopii stempli.

W Sandomierzu średniowieczne pieczęcie miejskie znowu wrócą do łask. Cezary Łutowicz, tutejszy artysta wykonał ich kopie. Teraz burmistrz będzie pieczętował ważniejsze dokumenty, nawiązując w ten sposób do tradycji.

REKONSTRUKCJA Z OPISÓW

Jak mówi Cezary Łutowicz artysta z Sandomierza, miasto zamówiło u niego kopię trzynastowiecznej pieczęci, przedstawiającej Leszka Czarnego klęczącego przed ołtarzem, za którym stoi biskup Stanisław.

- Rekonstruując wizerunek stempla opierałem się na jego opisach, bowiem oryginał nie zachował się - mówi Cezary Łutowicz, znany w Polsce i na świecie z łączenia krzemienia pasiastego ze srebrem, twórca krzemiennej biżuterii.

Artysta zaproponował miastu, aby zrobić drugą pieczęć, do której posiada silikonowy wzorzec.

- Kiedy przed laty przygotowywałem burmistrzowi dekorowany krzemieniem łańcuch, który zakłada przy najważniejszych oficjalnych okazjach, zrobiłem odlew oryginalnej pieczęci. Część jej wizerunku umieściłem właśnie w tym łańcuchu. Pomyślałem, że skoro już mam silikonowy odlew to warto z niego znowu skorzystać. Mnie zabraknie i wzorzec gdzieś się zapodzieje. Czy drugi raz będzie okazja skopiować oryginał? - pyta sandomierski artysta.

SANDOMIERSKA PIECZĘĆ TAK WAŻNA JAK PAŃSTWOWA

Oryginalna pieczęć z 1343 roku przedstawiająca mury obronne Sandomierza przechowywana jest w prywatnym Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Król Kazimierz Wielki podbijał nią najważniejsze dokumenty państwowe. Używał jej zamiennie z pieczęcią państwową.

- Pieczęć z wizerunkiem sandomierskich murów była tak samo ważna jak państwowa. To świadczyło o wielkiej randze miasta - podkreśla Cezary Łutowicz. I dodaje, że to bardzo ważne, aby miasto dbało o takie szczegóły, jak rekonstrukcja pieczęci.

- Sandomierz nie tylko powinien ograniczać się do dbałości o historię odnawiając zabytki. Kopie stempli będą przypominać o czasach, kiedy miasto nad Wisłą było jednym z najważniejszych miast w Polsce, siedzibą królów - zaznacza Łutowicz.

Urząd Miejski będzie pieczętował między innymi dokumenty mające też wartość symboliczną, jak akty honorowego obywatelstwa czy honorowe wyróżnienia "Bene Meritus".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie