Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staś Walkiewicz znalazł przyjaciół wśród morsów z Pińczowa! Dostał słodycze i prezent. Ty też możesz pomóc chłopcu choremu na mukowiscydozę

Michał Kolera
Michał Kolera
Staś Walkiewicz to dzielny 7-latek z Pińczowa, chorujący na mukowiscydozę. Mimo uciążliwych dolegliwości nie poddaje się, jest ciekawy życia, chodzi do przedszkola, a od września wybiera się do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ostatnio Staś znalazł niezwykłych towarzyszy - to pińczowskie morsy z grupy ZALEW-ajkowe Świry. Oni już wspomagają Stasia. Chcesz przyłączyć się do grupy przyjaciół chłopca? Nic trudnego! Poniżej wszystkie informacje.

Staś Walkiewicz mieszka w Pińczowie. Ma siedem lat, kiedy miał zaledwie dwa miesiące, lekarze zdiagnozowali u niego mukowiscydozę. To ciężka choroba genetyczna, wywołuje problemy z układem oddechowym oraz układem pokarmowym. W dużym skrócie, w tej przypadłości chodzi o to, że dotknięci nią wydzielają dużo więcej śluzu, niż zdrowi. Powoduje szereg kłopotów w całym organizmie.

Chłopiec ma siedem lat. Chodzi do przedszkola, oczywiście w miarę swoich możliwości, bo czasami, kiedy infekcji jest więcej, nie może uczęszczać na zajęcia. Od września pójdzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Od kilku miesięcy Staś Walkiewicz ma nowe hobby. Wraz z mamą uczestniczy w spotkaniach ZALEW-ajkowych Świrów z Pińczowa, grupy morsów, którzy działają w powiecie pińczowskim. Staś wiernie kibicuje swojej mamie i jej znajomym, kiedy Ci zażywają lodowych kąpieli. Pińczowskie morsy zaprzyjaźniły się ze Stasiem i podczas ostatniej kąpieli, w niedzielę, 21 marca, postanowili sprezentować mu paczkę słodyczy.

- Nasza grupa z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zrobiła paczkę ze słodkościami, i nie tylko, dla naszego wojownika Stasia, który zmaga się z mukowiscydozą, ale i tak wiernie przychodzi kibicować mamie i nam podczas morsowania, oczywiście gdy stan zdrowia mu na to pozwoli. Mamy nadzieję, że ten upominek złożony na ręce mamy Stasia sprawi mu radość. Pozdrawiamy i pamiętajmy, bądźmy dobrymi ludźmi, róbmy to co kochamy i nie oglądajmy się na innych - mówią morsy z Pińczowa.

- ZALEW-ajkowe Świry z Pińczowa zakończyły sezon zimowy, przy okazji sprawiając Stasiowi niespodziankę! Niesamowici ludzie, nie tylko z pasją, ale pięknymi sercami. Przepraszam za moje wzruszenie, troszkę w szoku byłam. Bardzo Wam dziękujemy, że zawsze pamiętacie o Stasiu i potraficie wywołać taki szeroki uśmiech! Staś mówi, że w tym roku przyszły do niego Wielkanocne morsy, zamiast zająca i bardzo mu się to podoba! Jeszcze raz dziękujemy za prezenty i każde dobre słowo oraz życzymy każdemu z Was dużo zdrówka - napisała Karolina Walkiewicz, mama chłopca, na swoim internetowym profilu.

Mimo, że Pani Karolinie jest bardzo ciężko, to niezwykle pogodna osoba.

- Cieszę się z każdego dnia spędzonego z synem - mówi pani Karolina. - Kiedy dowiedziałam się o chorobie, poczułam się strasznie. Nie wiadomo było, czy Staś przeżyje. Miał trzykrotnie przetaczaną krew, osocze. Był duży stres o to, co będzie działo się w przyszłości. W tej chwili udało się ustabilizować stan mojego syna. Niestety, w Polsce leczenie mukowiscydozy za pomocą najnowocześniejszych terapii nie jest refundowane. Pewną pomoc znalazłam dopiero za granicą. Musimy tam co jakiś czas wyjeżdżać. Koszty opieki nad dzieckiem dotkniętym mukowiscydozą są bardzo wysokie, a im jest starsze, tym potrzeba więcej pieniędzy. Na same antybiotyki wydałam kiedyś dziesięć tysięcy złotych - opisuje.

Jak jeszcze można pomóc Stasiowi?

Nadal możecie pomagać Stasiowi w walce z chorobą, przekazując swój 1 procent podatku KRS 0000097900 dla Stasia Walkiewicza lub poprzez darowizny na numer konta 55249000050000453072619403 z dopiskiem dla Stanisława Walkiewicza. Staś jest podopiecznym Fundacji Matio.

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza to genetyczna choroba. Nie można się nią zarazić czy nabyć od innej osoby. Wadliwe geny otrzymuje się od rodziców, po jednym od mamy i taty (w takim przypadku rodzice są jedynie bezobjawowymi nosicielami i nie wiedzą o tym fakcie, w Polsce żyje ponad 2 miliony bezobjawowych nosicieli). W wyniku mutacji genetycznych u osoby chorującej na mukowiscydozę dochodzi do zaburzenia funkcjonowania kanałów chlorkowych i w konsekwencji do powstawania gęstej wydzieliny, głównie w płucach i trzustce. Z wiekiem pacjenta dochodzi do spadku czynności płuc (problemów z oddychaniem), częstych infekcji płuc, niewydolności trzustki, rozwoju cukrzycy i różnych innych chorób towarzyszących. Nie potrafimy zatrzymać rozwoju tej choroby, która u niektórych pacjentów bardzo szybko wyniszcza organizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie