MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków laureatem konkursu "Czuwamy! Pamiętamy!" Fundacji ORLEN

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków znalazło się wśród 28 laureatów V edycji konkursu "Czuwamy! Pamiętamy!" Fundacji ORLEN.

Szanse na zwycięstwo wynosiły 1:3, ponieważ na konkurs wpłynęło 88 wniosków od organizacji z całej Polski. Dzięki pozyskanej darowiźnie Stowarzyszenie zrealizuje projekt "Włoszczowa - dwie kultury - jedna pamięć". Przyznana kwota grantu to 10 tysięcy złotych. Program "Czuwamy! Pamiętamy" Patronatem Honorowym objął Instytut Pamięci Narodowej.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków otrzymało of Fundacji ORLEN informację, w której czytamy między innymi: "Otrzymaliśmy od Fundacji taką informację:
"Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło poinformować o otrzymaniu przez Państwa grantu na prace związane z przywróceniem Pamięci Miejscom, które zostały opisane we wniosku, w ramach programu Czuwamy! Pamiętamy! 5/2022.
Serdecznie gratulujemy wygranej i dziękujemy za udział w piątej edycji naszego Programu. Państwa historie i chęć działania są niezwykłe. Cieszymy się, że możemy być partnerami w realizacji zamierzonych inicjatyw".

Zadanie prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków rozpoczęło się już w czerwcu 2022 roku od wolontaryjnej akcji porządkowej na Cmentarzu Żydowskim we Włoszczowie. Dwie kolejne takie akcje zostaną przeprowadzone wkrótce - jesienią 2022 roku oraz wiosna 2023 roku. W ramach projekt na terenie Cmentarza zostanie zamontowany kamień z tablica pamiątkową, którego uroczyste odsłonięcie planowane jest w przyszłym roku.

Cmentarz Żydowski we Włoszczowie to jedyny zachowany cmentarz żydowski na terenie powiatu włoszczowskiego. Przed II wojną światową polscy obywatele wyznania mojżeszowego stanowili połowę mieszkańców Włoszczowy, a w latach 90. XIX wieku nawet 71 procent. W czasie wojny okupanci utworzyli we Włoszczowie getto, do którego trafiali nie tylko Żydzi włoszczowscy, ale również pochodzący z okolicznych miejscowości, od Szczekocin po Przedbórz. Getto zostało zlikwidowane w 1942 roku, a na terenie Cmentarza Żydowskiego we Włoszczowie Niemcy dokonywali egzekucji ludności żydowskiej. Zgodnie z informacją zawartą w książce Edyty Gawron pod tytułem "Vlotsheve. Żydzi we Włoszczowie w latach 1867-1942" (wydawnictwo Włoszczowskie Towarzystwo Krzewienia Kultury, 2000), na włoszczowskim kirkucie pozostało sześć grobów (grób Samuela i Jakuba Landau, 2 groby rodziny Apelsztajn wybudowane po wojnie w 1947 roku, na których widnieją napisy o zamordowaniu przez katów hitlerowskich w 1942 roku, kompletna płyta z rodziny Gotlieb, na pozostałych płytach nie przetrwały żadne napisy). W niektórych miejscach można jeszcze znaleźć fragmenty XIX-wiecznych macew. Wiele im podobnych zostało wykorzystanych, głównie w czasie wojny, do budowania dróg i budynków lub też zostały zdewastowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie