MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły w powiecie włoszczowskim zmieniły się nie do poznania po termomodernizacji. Zobaczcie, jak pięknie wyglądają

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Tak prezentuje się Szkoła Podstawowa imienia Stefana Czarnieckiego w Czarncy, która została zrobiona jako pierwsza w gminie Włoszczowa.
Tak prezentuje się Szkoła Podstawowa imienia Stefana Czarnieckiego w Czarncy, która została zrobiona jako pierwsza w gminie Włoszczowa. Rafał Banaszek
Nie do poznania są budynki samorządowe, w tym szkoły po termomodernizacji, która realizowana jest w trzech naszych gminach i stolicy powiatu włoszczowskiego. Prace w większości są już na finiszu.

Po powrocie z wakacji uczniowie i nauczyciele zastaną odnowione placówki między innymi w kolorach zieleni, czerwieni, ecrue i grafitu.

W powiecie włoszczowskim remontowane są dwie szkoły średnie, to jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz numer 3 imienia Stanisława Staszica.

O ile „Staszic” jest już praktycznie na ukończeniu, o tyle „Czarniecki” jest daleko w tyle. Prace mają tutaj potrwać prawdopodobnie do końca października.

Dyrektor szkoły Marek Ledwoch ma nadzieję, że wykonawca zdąży chociaż wykonać roboty wewnętrzne do 3 września, kiedy uczniowie i nauczyciele wrócą po wakacjach do szkoły.

Do zrobienia jest między innymi kotłownia przy internacie i część elewacji, a także izolacja zewnętrzna fundamentów, o którą się upominał kilkakrotnie radny powiatowy i kierownik internatu tej szkoły Rafał Pacanowski.

Cała inwestycja powiatu pochłonie około 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowi ponad 3,5 miliona.
Kolejny nasz samorząd - gmina Włoszczowa pozyskała pieniądze na modernizację czterech szkół i przedszkola, to jest włoszczowskiej „jedynki” i „dwójki”, Czarncy i Kurzelowa.

Czarnca oraz dwa budynki oświatowe w Kurzelowie są już zrobione. Kończy się remont „dwójki” i trwa w „jedynce”. Szkoły w nowoczesnej odsłonie mają być gotowe na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Całe zadanie będzie kosztować gminę Włoszczowa mniej, niż zakładano, bo 3,3 miliona złotych (pierwotnie planowano 4 miliony, jednak przetargi wyszły korzystniej). Wartości dotacji to 2,8 miliona.

Następna nasza gmina - Krasocin otrzymała prawie 1,8 miliona dofinansowania na termomodernizację szkoły w Cieślach, budynków Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i obiektu administracyjnego po byłej poczcie w Krasocinie.

Jak informuje wójt Ireneusz Gliściński, zakończono już GOPS i budynek poczty. Do końca miesiąca będzie gotowa ciesielska szkoła, a we wrześniu krasociński magistrat. Cała inwestycja będzie kosztować około 2,3 miliona złotych.

Gmina Kluczewsko pozyskała największe dofinansowanie w naszym powiecie w wysokości ponad 4,3 miliona złotych na docieplenie trzech szkół podstawowych: w Kluczewsku, Dobromierzu i Komornikach (cały projekt pochłonie przeszło 5,1 miliona).

Jednak prace jeszcze się tutaj nie rozpoczęły. W pierwszym przetargu, jak się dowiedzieliśmy, najniższa oferta opiewała na kwotę 7,5 miliona złotych, a do drugiego nikt nie przystąpił. - W związku z sytuacją na rynku i nie rozstrzygniętymi dwoma przetargami, wnioskowaliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego o wydłużenie terminu projektu do końca przyszłego roku - informuje wójt gminy Rafał Pałka.

Ostatnia nasza gmina - Secemin dostała 2 miliony wsparcia na odnowienie szkół w Seceminie i Żelisławicach, Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia.

Szkoła w Żelisławicach jest już na finiszu, w Seceminie ma być zrobiona do końca miesiąca, prace w magistracie zakończą się we wrześniu, natomiast w Ośrodku Zdrowia rozpoczną się w tym roku i zakończą we wrześniu przyszłego.

Cała inwestycja pochłonie więcej niż planowano, bo około 4,3 miliona złotych (pierwotnie zakładano 3,5 miliona). Wzrost kosztów, jak mówi wójt Tadeusz Piekarski, spowodowany był wyższym przetargiem na wykonanie zadania oraz dodatkowymi robotami, które wynikły w toku prac i na które gmina nie była przygotowana, to jest między innymi naprawą dachów i schodów, czy malowaniem dachów (pochłonęły one dodatkowe 300 tysięcy).

Termomodernizacja, jak podkreślają nasi włodarze, to nie tylko estetyka, ale również uzyskanie efektu ekologicznego i ekonomicznego. Przede wszystkim niższe będą koszty utrzymania budynków, ponoszone przez samorządy.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, oświetlenie ledowe i inne) zmniejszy się zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Szacuje się, że w samej gminie Włoszczowa oszczędności wyniosą rocznie około 80 tysięcy złotych.

Warto też wspomnieć, że termomodernizacja budynków gminnych i powiatowych we Włoszczowie możliwa była dzięki opracowaniu przez gminę tak zwanego planu gospodarki emisyjnej, który był strategicznym dokumentem do pozyskania funduszy unijnych na ten cel.

Łącznie, na kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej nasze samorządy pozyskały z Unii Europejskiej około 15 milionów złotych (85 procent dotacji).

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - IDĄ PODWYŻKI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie