Szkoły w powiecie włoszczowskim zmieniły się nie do poznania po termomodernizacji. Zobaczcie, jak pięknie wyglądają

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Tak prezentuje się Szkoła Podstawowa imienia Stefana Czarnieckiego w Czarncy, która została zrobiona jako pierwsza w gminie Włoszczowa. Rafał Banaszek
Nie do poznania są budynki samorządowe, w tym szkoły po termomodernizacji, która realizowana jest w trzech naszych gminach i stolicy powiatu włoszczowskiego. Prace w większości są już na finiszu.

Po powrocie z wakacji uczniowie i nauczyciele zastaną odnowione placówki między innymi w kolorach zieleni, czerwieni, ecrue i grafitu.

W powiecie włoszczowskim remontowane są dwie szkoły średnie, to jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz numer 3 imienia Stanisława Staszica.

O ile „Staszic” jest już praktycznie na ukończeniu, o tyle „Czarniecki” jest daleko w tyle. Prace mają tutaj potrwać prawdopodobnie do końca października.

Dyrektor szkoły Marek Ledwoch ma nadzieję, że wykonawca zdąży chociaż wykonać roboty wewnętrzne do 3 września, kiedy uczniowie i nauczyciele wrócą po wakacjach do szkoły.

Do zrobienia jest między innymi kotłownia przy internacie i część elewacji, a także izolacja zewnętrzna fundamentów, o którą się upominał kilkakrotnie radny powiatowy i kierownik internatu tej szkoły Rafał Pacanowski.

Cała inwestycja powiatu pochłonie około 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowi ponad 3,5 miliona.
Kolejny nasz samorząd - gmina Włoszczowa pozyskała pieniądze na modernizację czterech szkół i przedszkola, to jest włoszczowskiej „jedynki” i „dwójki”, Czarncy i Kurzelowa.

Czarnca oraz dwa budynki oświatowe w Kurzelowie są już zrobione. Kończy się remont „dwójki” i trwa w „jedynce”. Szkoły w nowoczesnej odsłonie mają być gotowe na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Całe zadanie będzie kosztować gminę Włoszczowa mniej, niż zakładano, bo 3,3 miliona złotych (pierwotnie planowano 4 miliony, jednak przetargi wyszły korzystniej). Wartości dotacji to 2,8 miliona.

Następna nasza gmina - Krasocin otrzymała prawie 1,8 miliona dofinansowania na termomodernizację szkoły w Cieślach, budynków Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i obiektu administracyjnego po byłej poczcie w Krasocinie.

Jak informuje wójt Ireneusz Gliściński, zakończono już GOPS i budynek poczty. Do końca miesiąca będzie gotowa ciesielska szkoła, a we wrześniu krasociński magistrat. Cała inwestycja będzie kosztować około 2,3 miliona złotych.

Gmina Kluczewsko pozyskała największe dofinansowanie w naszym powiecie w wysokości ponad 4,3 miliona złotych na docieplenie trzech szkół podstawowych: w Kluczewsku, Dobromierzu i Komornikach (cały projekt pochłonie przeszło 5,1 miliona).

Jednak prace jeszcze się tutaj nie rozpoczęły. W pierwszym przetargu, jak się dowiedzieliśmy, najniższa oferta opiewała na kwotę 7,5 miliona złotych, a do drugiego nikt nie przystąpił. - W związku z sytuacją na rynku i nie rozstrzygniętymi dwoma przetargami, wnioskowaliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego o wydłużenie terminu projektu do końca przyszłego roku - informuje wójt gminy Rafał Pałka.

Ostatnia nasza gmina - Secemin dostała 2 miliony wsparcia na odnowienie szkół w Seceminie i Żelisławicach, Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia.

Szkoła w Żelisławicach jest już na finiszu, w Seceminie ma być zrobiona do końca miesiąca, prace w magistracie zakończą się we wrześniu, natomiast w Ośrodku Zdrowia rozpoczną się w tym roku i zakończą we wrześniu przyszłego.

Cała inwestycja pochłonie więcej niż planowano, bo około 4,3 miliona złotych (pierwotnie zakładano 3,5 miliona). Wzrost kosztów, jak mówi wójt Tadeusz Piekarski, spowodowany był wyższym przetargiem na wykonanie zadania oraz dodatkowymi robotami, które wynikły w toku prac i na które gmina nie była przygotowana, to jest między innymi naprawą dachów i schodów, czy malowaniem dachów (pochłonęły one dodatkowe 300 tysięcy).

Termomodernizacja, jak podkreślają nasi włodarze, to nie tylko estetyka, ale również uzyskanie efektu ekologicznego i ekonomicznego. Przede wszystkim niższe będą koszty utrzymania budynków, ponoszone przez samorządy.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, oświetlenie ledowe i inne) zmniejszy się zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Szacuje się, że w samej gminie Włoszczowa oszczędności wyniosą rocznie około 80 tysięcy złotych.

Warto też wspomnieć, że termomodernizacja budynków gminnych i powiatowych we Włoszczowie możliwa była dzięki opracowaniu przez gminę tak zwanego planu gospodarki emisyjnej, który był strategicznym dokumentem do pozyskania funduszy unijnych na ten cel.

Łącznie, na kompleksową termomodernizację obiektów użyteczności publicznej nasze samorządy pozyskały z Unii Europejskiej około 15 milionów złotych (85 procent dotacji).

POLECAMY RÓWNIEŻ:
TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnychZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - IDĄ PODWYŻKI

Źródło:vivi24

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 18.08.2018 o 18:40, Gość napisał:

Szkoły i przedszkola masowo zamykano za pierwszych rządów PSL I SLD gdy premierem Pawlak,Oleksy i Cimoszewicz a potem za rządów SLD i PSL gdy premierem Miller.To było w latach 1994-1997 i 2001-2003 .Z prostej przyczyny,rząd nie zapewniał finansowania szkolnictwa podstawowego i władze gmin musiały zamykać i likwidować szkoły,nie było ich stać na utrzymanie.teraz wielkie halo bo ocieplili.Całkiem jak z tym Stalinem,mógł dziecko zabić a pogłaskał po główce.

Nie wracaj ciągle do historii. Jak nie masz pomysłu na dzisiaj i jutro, to idź na grzyby i nie zaśmiecaj forum. Albo opowiadaj swoje żale koniowi.

G
Gość

Szkoły i przedszkola masowo zamykano za pierwszych rządów PSL I SLD gdy premierem Pawlak,Oleksy i Cimoszewicz a potem za rządów SLD i PSL gdy premierem Miller.

To było w latach 1994-1997 i 2001-2003 .

Z prostej przyczyny,rząd nie zapewniał finansowania szkolnictwa podstawowego i władze gmin musiały zamykać i likwidować szkoły,nie było ich stać na utrzymanie.

teraz wielkie halo bo ocieplili.

Całkiem jak z tym Stalinem,mógł dziecko zabić a pogłaskał po główce.

O
Obserwator

W Bebelnie wmawiali, że szkoła nieopłacalna, przez to zamieszanie nawet dodatek emerytom zabrali.

G
Gość

Tego to się nie spodziewałem że w gminie gdy burmistrzem był p.Dorywalski to nie on rządził w gminie Wloszczoea tylko p.Miler i SLD i to oni chcieli zlikwidować szkołę w Czarncy ...

G
Gość
W dniu 17.08.2018 o 22:52, GOść napisał:

WreszcieNie rżnij głupa że nie wiesz kto wtedy rządził w Gmknie Włoszczowa

Wiem ,że gimnazja nie uczą czytać ze zrozumienie,więc napisze wprost rządów SLD i PSL,premier Miller,od 2001 r.

Wcześniej w latach 90 tych,rząd premiera Pawlaka !

Do nauki gamoniu !

G
GOść

Wreszcie

W dniu 17.08.2018 o 09:09, Gość napisał:

No kiedy ?


Nie rżnij głupa że nie wiesz kto wtedy rządził w Gmknie Włoszczowa
G
Gość
W dniu 16.08.2018 o 22:28, Gość napisał:

Nie kłam !!! Ludzie pamiętają kto chciał zamknąć szkołę w Czarncy !!’ Kto był burmistrzem i te trumny co ludzie na sesje w ramach protestu przynieśli . I za czyich rządów zlikwidowano kilka szkół w tym w Woli Wiśniowej . Kto sprzedał szkołę w Dabiu, która teraz niszczeje a ludzie z tej miejscowości nawet zebrania nie mają gdzie zrobić ! I to było dobre gospodarowanie ? Czy PSL SLD PO wtedy rządzili ???? Stuknij się w pusty .... zanim coś napiszesz, albo zmień lekarza bo ten Cię oszukuje .

No kiedy ?

G
Gość
W dniu 16.08.2018 o 22:09, Gość napisał:

kiedyś ?powiem ci kiedyś,za rządów SLD a teraz uwaga,PSL !była taka koalicja co wszystko zamykać chciała i SLD,PSL się nazywała !

Nie kłam !!! Ludzie pamiętają kto chciał zamknąć szkołę w Czarncy !!’ Kto był burmistrzem i te trumny co ludzie na sesje w ramach protestu przynieśli . I za czyich rządów zlikwidowano kilka szkół w tym w Woli Wiśniowej . Kto sprzedał szkołę w Dabiu, która teraz niszczeje a ludzie z tej miejscowości nawet zebrania nie mają gdzie zrobić ! I to było dobre gospodarowanie ? Czy PSL SLD PO wtedy rządzili ???? Stuknij się w pusty .... zanim coś napiszesz, albo zmień lekarza bo ten Cię oszukuje .
G
Gość
W dniu 16.08.2018 o 21:51, gość napisał:

Szkoła w Czarncy zmieniła swoj wygląd nie do poznania ,a kiedyś wmawiano, że jest nieopłacalna, nareszcie znalazł się bardzo dobry gospodarz bo to powinno być zrobione 15 lat do tyłu

kiedyś ?

powiem ci kiedyś,za rządów SLD a teraz uwaga,PSL !

była taka koalicja co wszystko zamykać chciała i SLD,PSL się nazywała !

g
gość

Szkoła w Czarncy zmieniła swoj wygląd nie do poznania ,a kiedyś wmawiano, że jest nieopłacalna, nareszcie znalazł się bardzo dobry gospodarz bo to powinno być zrobione 15 lat do tyłu

G
Gość
W dniu 16.08.2018 o 12:06, Gość napisał:

W szpitalu też wymieniano dobre płytki na nowe i malowano ściany.

No ale obrót był i % od przetargu też !

g
gość
W dniu 16.08.2018 o 12:10, gość napisał:

Ten burmistrz to wyjątkowy CELEBRYTA.Jest na  każdym zdjęciu tak jak by sam ten styropian przyklejał.Czy to już  samouwielbienie czy tylko marketing wyborczy?Jakoś mi ten lans nie odpowiada wolałabym włodarza bardziej stonowanego  i z odpowiednią klasą. Zazdrość 4 litery ściska , bo u Ciebie barak wszystkiego, nie mówiąc o klasie . Przejrzyj sobie fotki z poprzednich kadencji gdzie i ile się fotografowali ....... Ale ja wiem że nie jeden z Was chciałby stac na tych fotkach, ale nie ma się czym chwalić no chyba że przykleić się do jakiejś inwestycji i robić show medialny jak to się pomogło Włoszczowie . , A obecny burmistrz ma wiele zasług dla inwestycji jak żaden i niech pokazuje ludziom.

 

g
gość

Ten burmistrz to wyjątkowy CELEBRYTA.

Jest na  każdym zdjęciu tak jak by sam ten styropian przyklejał.

Czy to już  samouwielbienie czy tylko marketing wyborczy?

Jakoś mi ten lans nie odpowiada wolałabym włodarza bardziej stonowanego  i z odpowiednią klasą.

G
Gość
W dniu 16.08.2018 o 11:46, Gość napisał:

O tym, że się szkoła zmienia można mówić wówczas, gdy uczący się tam uczniowie zaczynają wygrywać olimpiady przedmiotowe, a nie po pomalowaniu murów z obklejeniem styropianem.

W szpitalu też wymieniano dobre płytki na nowe i malowano ściany.

G
Gość
W dniu 16.08.2018 o 11:46, Gość napisał:

O tym, że się szkoła zmienia można mówić wówczas, gdy uczący się tam uczniowie zaczynają wygrywać olimpiady przedmiotowe, a nie po pomalowaniu murów z obklejeniem styropianem.

Ale ktoś tam do zdjęcia się ustawił ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3