Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetne ryby wpuszczono do rzek w regionie świętokrzyskim. Kosztowna akcja wędkarzy

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Świętokrzyscy wędkarze dbają o górskie rzeki, zarybiając je szlachetnymi gatunkami ryb.
Świętokrzyscy wędkarze dbają o górskie rzeki, zarybiając je szlachetnymi gatunkami ryb.
Zakończyła się tegoroczna akcja zarybień rzek górskich w regionie świętokrzyskim. Do 11 łowisk wędkarze wpuścili około 160 tysięcy młodych pstrągów i lipieni. Kosztowały około 150 tysięcy złotych.

Wędkarze zarybiali świętokrzyskie rzeki

Pstrągi i lipienie od lat nazywane są rybami szlachetnymi. Nie bez powodu – są wyjątkowo piękne, a ich łowienie uchodzi za „wyższą szkołę jazdy”. W Polsce naturalnie występuje jeden gatunek pstrąga – potokowy. Część populacji jeśli ma możliwość, spływa do Bałtyku i przybiera formę nazywaną trocią. W naszych wodach można spotkać jeszcze pochodzące z Ameryki Północnej pstrągi tęczowe (to te dostępne w sklepach) i źródlane. Zarówno „potokowce” jak i lipienie mogą żyć jedynie w czystych, dobrze natlenionych wodach, a tych w Polsce jest niewiele.

W województwie świętokrzyskim te ryby można spotkać w 11 niewielkich rzekach; Świślinie, Pokrzywiance, Kamiennej, Żarnówce, Kamionce, Belniance, Warkoczu, Wiernej, Hutce, Czarnej Staszowskiej, Nidzicy i Mierzawie, uznawanej za jedno z najlepszych łowisk pstrągów w kraju.

Dlaczego trzeba zarybiać?

Każdego roku kielecki okręg Polskiego Związku Wędkarskiego zarybia je narybkiem pstrąga i lipienia. Właśnie zakończyła się akcja. - Wpuściliśmy około 140 tysięcy młodych pstrągów potokowych i 20 tysięcy lipieni. Cena jednej sztuki to 90 groszy w przypadku potokowca i 1,50 złotego za lipienia. A mówimy o rybkach mierzących od 5 do 10 centymetrów długości. Zarybień od PZW wymagają umowy dzierżawy wód i… konieczność, bo duża część rzek jest zniszczona przez działalność człowieka, w efekcie której zniszczono naturalne tarliska. - Narybek pochodzi z ośrodka zarybieniowego w Krzelowie. Wpuszczanie do wody młodych egzemplarzy ma sens, bo ryby zanim dorosną, zdziczeją. Duże sztuki z hodowli człowieka kojarzą z karmieniem i byłyby błyskawicznie odłowione – tłumaczy Michał Bień, ichtiolog i dyrektor biura Zarządu Okręgu PZW w Kielcach.

Jak szybko rosną ryby?

Według naukowca w optymalnych warunkach do dorosłości ma szansę dożyć około 50 procent narybku. Jeśli w wodzie żyje dużo drapieżników, wskaźnik będzie mniejszy. Co ciekawe, ryby w różnych rzekach rosną w różnym tempie. - To zależy głównie od żyzności środowiska, w którym będą dorastały. W ciekach dorzecza Nidy – Mierzawie, Wiernej czy Belniance po roku pstrągi powinny mieć już po 30 centymetrów długości. Ryby z dorzecza Kamiennej – Żarnówki czy Kamionki będą mierzyły po około 20 centymetrów – wyjaśnia Michał Bień.

Zarybiać zgodnie ze sztuką

Odpowiednie zarybianie wymaga niemało wysiłku. Narybek transportowany jest w workach wypełnionych wodą i wtłoczonym tlenem. Na miejscu odbierają je wędkarze i roznoszą po rzekach, wypuszczając w jednym miejscu najwyżej po kilkanaście sztuk. Ta metoda daje największe szanse młodym rybom na przetrwanie i dorośnięcie. Zwykle po dwóch latach potokowce dorosną do wymiaru ochronnego, który wynosi w świętokrzyskim 35 centymetrów. Wędkarze wprowadzili liczne ograniczenia w połowie ryb szlachetnych. Można je łowić tylko na sztuczne przynęty, od lutego do września. Lipieni zabierać w ogóle nie wolno, a pstrągi, które osiągną długość pół metra znów zostają objęte ochroną.

Najlepiej naturalnie

Michał Bień nie ma wątpliwości, że zarybienia to sposób na wspomaganie populacji ryb. Najlepszy efekt przynosi naturalne tarło. Od dwóch lat PZW wraz z WWF i Wodami Polskimi odbudowuje tarliska w górskich rzekach regionu. Powstały już w Mierzawie, Mozgawie, Kamionce, Hutce, Belniance i Wiernej. - Badania wskazują, że budowa tarliska „zwraca się” już po trzech latach. Dlatego kładziemy nacisk na tę część naszej działalności – podkreśla ichtiolog.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie