MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” - wyjątkowa plenerowa wystawa multimedialna w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami.
Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Klaudia Tajs
Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” to wyjątkowa wystawa, jaką od piątku można oglądać na dziedzińcu Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Wystawę plenerową przygotowało i przywiozło do Sandomierza Muzeum Historii Polski z okazji obchodów Roku Kościuszki. W 2017 roku wystawa pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego była pokazywana w Warszawie.

Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć między innymi animacje bitew, w których czynny udział brał Tadeusz Kościuszko, prezentację znaków pieniężnych z podobiznami Naczelnika, fotografie pomników i portretów jemu poświęconych. Na wystawie są również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku. Można posłuchać muzyki przez niego skomponowanej. Uwagę zwiedzających przykuwa ponad trzymetrowa rzeźba – głowa Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko naczelnik jakiego nie znamy
Jest to wystawa plenerowa, instalacja polegająca na planszach, multimediach i spektakularnej głowie Tadeusza Kościuszki. Ekspozycja przybliża życiorys Kościuszki, ale w sposób niebanalny. - Nie opisujemy wszystkiego, bo wszystkiego nie da się opisać, bo jest to wystawa uliczna skierowana do każdego - wyjaśnia Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski. - Życiorys został podzielony na kilka wątków tematycznych. Typu młodość, walka o wolność Ameryki, dowódca, naczelnik, pamięć i opinie o Kościuszce.

Organizator wystawy zwraca uwagę na animację kilku bitew Tadeusza Kościuszki. - Nikt do tej pory nie zaaniomował walk Tadeusza Kościuszki - zdradza organizator - Zrobiliśmy to w sposób atrakcyjny, ponieważ zamiast linii wojska, symbolicznych żołnierzy są klocki Lego, udające wojska pruskie, rosyjskie czy też polskie.

Na ekspozycji jest także karuzela z portretami Tadeusza Kościuszki. Wizerunki naczelnika pochodzą z autentycznych obrazów i wstawiono je w przestrzeń multimedialną na wystawie. Możemy tam zobaczyć kilkadziesiąt portretów wyjętych z autentycznej przestrzeni obrazowych i wstawionych w specjalną przestrzeń multimedialną.
Tadeusz Kościuszko to postać książkowa, która ma wiele zagadek. Co kryje życiorys Tadeusza Kościuszki? Dzięki wystawie zwiedzający dowiedzą się, że naczelnik także projektował ogrody. Tadeusz Kościuszko zajmował się także tokarstwem. Rysował, malował. Był człowiekiem wielu talentów i mało kto wie, że także komponował, co słychać zwiedzając wystawę.

Warto zobaczyć, ponieważ...
Ekspozycja jest wyjątkowa. Dlaczego warto ją obejrzeć. O tym mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski. - W ubiegłym roku mieliśmy 200-lecie okrągłej rocznicy śmierci Kościuszki. Traktujemy tę wystawę, w tym roku szczególnym, roku odzyskania niepodległości, jako wigilię. Tadeusz Kościuszko uosabia walkę o wolność Rzeczpospolitej, niestety nieudaną. A więc rozbiory. A tu mamy rozbiory, które kończą się w 1918 roku. Przez cały XIX wiek Kościuszko jest najważniejszym bohaterem.

Kilka słów o wystawie...

Tadeusz Kościuszko
Ekspozycja „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe życie. Zaprezentowane zostaną ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.

Wystawa na wyjeździe
Ekspozycja po raz pierwszy pokazywana jest poza Warszawą. Została przygotowana w wersji polsko-angielskiej. Na dziedzińcu Muzeum Okręgowym w Sandomierzu skierowana jest do mieszkańców i turystów. Można ją oglądać na pewno do połowy sierpnia.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Historii Polski w Warszawie, współorganizatorem Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie