MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice nauki

Marzena Lipka
Studenci uczelni nie tylko kieleckich, opowiadali o różnych naukowych ciekawostkach na dwudniowej XVI Sesji Studenckich Kół Naukowych.
Studenci uczelni nie tylko kieleckich, opowiadali o różnych naukowych ciekawostkach na dwudniowej XVI Sesji Studenckich Kół Naukowych.
Dlaczego tyjemy? Jakie są najdziwniejsze pomyłki natury? Jak działa paracetamol? Czy kosmetyki mają same zalety?
Studencka Sesja Kól Naukowych

Studencka Sesja Kół Naukowych

Studenci opowiadali o tych i wielu innych ciekawostkach na dwudniowej XVI Sesji Studenckich Kół Naukowych. Na imprezę przyjechali reprezentanci nie tylko kół kieleckich. Swoje referaty wygłosili studenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Rolniczej w Krakowie, Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej w Łodzi. Wystąpili również dwaj uczniowie liceum. Mimo młodego wieku, zaprezentowali referaty na wysokim poziomie. Wypadli lepiej niż niektórzy studenci.

Wykład o tym, co wpływa na naszą tuszę i jak niwelować nieprawidłowości wagi, przygotowały Justyna Koptas, Agnieszka Jabłońska i Aneta Kołton. Dziewczyny z SKN "Genetyków i Biochemii" Akademii Świętokrzyskiej, pracowały nad referatem około miesiąca. Przedstawiły bardziej naukowe podejście do tematu odchudzania i otyłości, dziś bardzo oklepanego. - Zdecydowałyśmy się wystąpić ponieważ chcemy rozwijać działalność naszego koła naukowego. Poza tym jesteśmy na piątym roku i była to dla nas ostatnia szansa na udział w sesji - mówią zgodnie dziewczyny.
Kasia Kowalczyk ze Studenckiego Koła Naukowego "Fizjologów Kręgowców" opowiedziała o pomyłkach natury. - Wzięłam pod uwagę różne mutacje zwierząt, które wynikają z nieprawidłowego rozwoju ciąż bliźniaczych. Studenci posłuchali o dwugłowych wężach, żółwiach, człowieku - słoniu i o innych anomaliach rozwojowych. Większość interesuje się takimi ciekawostkami, a ja taką powierzchowną wiedzę troszkę pogłębiłam - opowiada studentka.

Małgosia Chmielowiec i Justyna Kudelska, reprezentujące SKN "Kalcyt", przestrzegały przed nadmiernym stosowaniem paracetamolu. Wyjaśniły jak ten lek działa i jak można go zażywać. Dziewczyny przyłożyły się do pracy i zrobiły ankietę wśród studentów AŚ, by ocenić jak popularny jest wśród nich paracetamol. - Przygotowywałyśmy się od listopada. Trochę się denerwowałam, głos mi drżał, ale ogólnie wypadło nieźle. To moje pierwsze wystąpienie na sesji, za rok też coś przygotuję - relacjonuje Gosia.
SKN "Kalcyt" reprezentowały też Paulina Figiel i Lucyna Czyż. Studentki opowiedziały jakie kosmetyki są najmniej szkodliwe i jakich wypadałoby używać. Podały nawet przepis na "znakomity" krem na zimę robiony w latach 60 - tych. Wtedy kobiety przygotowywały go z pięciu dekagramów smalcu i pięciu gram oleju kamforowego. - Jestem tu po raz trzeci, znów pewnie czegoś zabrakło w referacie, ale jestem zadowolona. Już wiem co przygotuję na przyszłą sesję: przebadam kosmetyki samodzielnie - mówi Paulina.

Znakomicie wypadli dwaj licealiści. Pierwszoklasista, Piotrek Dróżdż przygotował referat o kwazarach. Wyjaśnił co to jest. Kto nie wie, a chciałby wiedzieć, niech żałuje, że nie słuchał. Wyjaśnił, że są to quasi - gwiazdy w najprostszym tłumaczeniu z języka fizyki na polski. Jego starszy kolega - Tomek Rejczek opowiedział o działaniu pamięci. Przytoczył przykłady ludzi, którzy mieli genialną pamięć, jak na przykład Mehmed Ali Halici z Ankary, który zapamiętał 6 666 wersów Koranu i wyrecytował to w ciągu sześciu godzin. Obydwaj chłopcy uczą się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.

Wymienione wyżej tematy to kropla w morzu całej sesji. Oprócz Sekcji Matematyczno - przyrodniczej, referaty były prezentowane w Sekcji Humanistyczno - Społecznej.
Trudno wybrać te bardziej ważne, jedynie może troszkę bardziej ciekawe.

Jury, w skład którego weszli dr Janusz Krywult z Instytutu Fizyki AŚ, dr Joanna Karczewska z Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego oraz mgr Krzysztof Zawada z Instytutu Geografii, miało nie lada orzech do zgryzienia. Oceniało studentów według określonych kryteriów. Wzięli pod uwagę czas wystąpienia, sposób prezentacji, prace teoretyczne, oryginalne i walor popularyzatorski.
- Wystąpienia był bardzo zróżnicowane, ale większość starała się o zachowanie pewnego poziomu prezentacji. Studenci wykazują różne zainteresowania. Ważne, że coś ich pasjonuje. To otworzy im drogę naukową albo zawodową - mówi dr Karczewska.

Kogo XVI Sesja Studenckich Kół Naukowych ominęła może żałować. Ciekawostki i informacje potrzebne nam na co dzień, studenci przekazywali w bardzo prosty sposób, językiem "do ludzi". Wszelkie niedociągnięcia od razu wyjaśniali. Warto było przyjść i posłuchać. Następna sesja za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie