Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tama dla ptasiej grypy w powiecie pińczowskim

Agata Chrobot
Maty dezynfekcyjne pojawiły się na czterech drochach w powiecie pińczowskim. Strażacy i Powiatowy Zarząd Dróg w Pińczowie apelują: kierwowco zwolnij do 5 kilometrów na godzinę przy przejeździe przez maty dezynfekujące.
Maty dezynfekcyjne pojawiły się na czterech drochach w powiecie pińczowskim. Strażacy i Powiatowy Zarząd Dróg w Pińczowie apelują: kierwowco zwolnij do 5 kilometrów na godzinę przy przejeździe przez maty dezynfekujące. Agata Chrobot
Groźny wirus w gminie Pińczów. Apelujemy: kierowco zwolnij, hodowco zachowaj ostrożność

Wirus ptasiej grypy pojawił się w miejscowości Zagorzyce w gminie Pińczów. Starostwo dowiedziało się o tym 28 grudnia. Drób hodowany na farmie w Zagorzycach natychmiast zutylizowano.

- Powiat będzie musiał wydać co najmniej 70 tysięcy złotych na to, by zawiadomić mieszkańców o zagrożeniu tym wirusem. To między innymi przygotowanie i zamontowanie na terenie powiatu tablic ostrzegających o H5N8, a także zakup mat dezynfekcyjnych. Jesteśmy zaskoczeni i bardzo zmartwieni takimi wiadomościami. Wiedzieliśmy, że na terenie gmin z województwa małopolskiego, między innymi Pałecznica i Książ Wielki, doszło do wykrycia przypadków ptasiej grypy, ale liczyliśmy, że jej wirus do nas nie dotrze. Niestety, stało się inaczej. Teraz musimy zrobić wszystko, by ostrzec naszych mieszkańców i nie dopuścić do odkrycia kolejnych ognisk ptasiej grypy na naszym terenie - poinformował nas starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

I rzeczywiście natychmiast podjęto kroki zmierzające do skutecznego zwalczenia ptasiej grypy - w wielu miejscach przy drogach stoją znaki informujące: „Obszar zapowietrzony”, „Uwaga! Ptasia grypa”. Następnym krokiem było rozłożenie na czterech odcinkach dróg mat dezynfekcyjne, które mają zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się plagi ptasiej grypy. - Maty dezynfekcyjne zakupiliśmy i przywieźliśmy błyskawicznie. Są nasączone specjalnym roztworem, który ma zapobiegać roznoszeniu wirusa na kołach pojazdów. Powiatowy Zarząd Dróg współpracując ze strażakami z komendy Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie zajął się zamontowaniem ich na czterech odcinkach dróg powiatowych. Były rozłożone już 30 grudnia, w późniejszych dniach musieliśmy je dokładnie przytwierdzić do asfaltu - powiedział nam Tadeusz Bochniak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pińczowie.

Maty dezynfekcyjne zostały rozłożone na drogach powiatowych, przebiegających przez strefę zapowietrzoną w promieniu 3 kilometrów od miejsca wykrycia ogniska choroby, czyli od Zagorzyc. Pojawiły się na drogach powiatowych w: Wojsławicach (gmina Złota), Młodzawach Małych i Nowej Wsi (gmina Pińczów) i Sypowie (gmina Działoszyce) . - Dojazdy do mat zostały oznakowane, w tym wskazano ograniczenia prędkości. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy przejazdach przez maty, w tym ograniczenie prędkości przejazdu do 5 kilometrów na godzinę - apeluje oficer prasowy Paweł Obważanek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Konsekwencje pojawienia się ptasiej grypy już dały o sobie znać. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kielcach nie pozwolił na organizację Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych oraz Międzynarodowych Targów Gołębi, które od 13 do 15 stycznia miały odbyć się w Kielcach. To decyzja Ministra Rolnictwa związana właśnie z pojawieniem się ptasiej grypy.- Przygotowania do targów trwały niemal dwa lata i zaangażowały sztaby wielu ludzi w szeregach organizatora, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz Targów Kielce - mówi Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce. - Niestety, nie wszystkie aspekty organizowania tak dużej wystawy da się przewidzieć.

Z tych samych powodów nie odbędzie się w Targach Kielce także planowana na 28-29 stycznia 2017 roku Krajowa Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.

Zaznaczamy, że wirus nie mutuje, więc nie jest niebezpieczny dla człowieka - choć na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach znajduje się plakat ostrzegający, że grypa może być też niebezpieczna dla ludzi. Apelujemy zatem, aby każdy, kto hoduje drób, zapobiegawczo stosował odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umył ręce wodą z mydłem.

Hodowcy proszeni są także o nie wypuszczanie drobiu na wybieg, należy pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane. Kolejnymi środkami ostrożności jest zabezpieczenie paszy przed dostępem do niej zwierząt dzikich i nie karmienie zwierząt hodowlanych na zewnątrz budynku, w którym jest utrzymywany. Niezbędne jest też stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków hodowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie