Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zapowiada koleją kwestę przed nekropoliami. Szuka wolontariuszy

Kazimierz CUCH
Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zakończyło renowację nagrobka Juliana Rossy, starachowickiego bohatera walk i działań o niepodległość Polski. Zapowiada kolejną kwestę przed starachowickimi nekropoliami. Prowadzi konsultacje społeczne, szuka wolontariuszy.

Grób Juliana Rossy jest na cmentarzu przy ul. Zgodnej w Starachowicach. Został odnowiony tuż przed świętem zmarłych 1 listopada. Towarzystwo wystosowało dwa apele do mieszkańców Starachowic, o konsultacje społeczne i wolontariuszy. Przytaczamy pełną treść tych apeli.

Konsultacje społeczne

Nagrobek Juliana Rossy przed renowacją
Nagrobek Juliana Rossy przed renowacją Kazimierz Cuch

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic od pięciu lat organizuje 1 listopada kwesty na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na starachowickich cmentarzach. Z otrzymanych datków, co roku odnawiamy jeden zabytkowy nagrobek. W tym roku prosimy starachowiczan o pomoc we wskazaniu tych nagrobków, które powinny Waszym zdaniem zostać odnowione, w najbliższym czasie. Poszukujemy nagrobków w złym stanie technicznym, którymi już nikt się nie opiekuje, a które posiadają walory estetyczne lub historyczne. Wszystkie zgłoszenia nagrodzimy publikacjami historycznymi na temat naszego miasta. Kontakt telefoniczny w tej sprawie: 668-040-298.

Potrzebni wolontariusze

Nagrobek Juliana Rossy po odnowieniu
Nagrobek Juliana Rossy po odnowieniu Kazimierz Cuch

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz Sekcja Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizują 1 listopada kwestę na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na starachowickich cmentarzach. Dzięki ofiarności starachowiczan już od 5 lat odnawiamy zabytkowe nagrobki. Za datki z kwesty 2017 roku odnowiliśmy nagrobek legionisty i peowiaka Juliana Rossy na cmentarzu przy ulicy Zgodnej. Kwesta na sześciu starachowickich cmentarzach jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. Dlatego poszukujemy wrażliwych na dziedzictwo miasta wolontariuszy, którzy zachcą wraz z nami kwestować 1 listopada. Kontakt do nas: 668-040-298.

Życiorys bohatera z nagrobka

Julian Rossa urodził się w 1896 roku, w Starachowicach. We wrześniu 1914 roku wstąpił, jako ochotnik do Legionów Polskich. Walczył w szeregach 5. i 6. Pułku Piechoty Legionów. W bitwie pod Konarami został ranny. Za wybitne męstwo i czyny bojowe dokonane podczas służby w 6. Pułku Piechoty Legionów, został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po kryzysie przysięgowym (odmowa złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec) został internowany w obozie w Szczypiornie, z którego po kilku miesiącach uciekł. Wstąpił w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej. Po powrocie do Starachowic zorganizował placówkę Polskiej Organizacji Wojskowej na Wanacji (wówczas osobnej miejscowości, dziś osiedla Starachowic), której został komendantem. 1 listopada 1918 roku uczestniczył ze swoimi podkomendnymi w wyzwoleniu Starachowic spod władzy zaborców. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Po wojnie był pracownikiem Zakładów Starachowickich. Zmarł w 1957 roku. Jest pochowany na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zgodnej w Starachowicach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE:FLESZ: Planujesz zmianę opon. Kiedy najlepiej to zrobić?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie