Unia Młodych skarży starachowicką policję do Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o mszę z udziałem Jarosława Kaczyńskiego

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum
Forum Unia Młodych złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich skargę na działania Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Chodzi o głośną sprawę mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej w lutym tego roku, podczas której, zdaniem działaczy Unii, doszło do złamania obostrzeń sanitarnych. Policja do tej pory nie rozpatrzyła skargi.

Przypomnijmy, że w styczniu w jednym ze starachowickich kościołów, odprawiono mszę w intencji Jadwigi Kaczyńskiej, z udziałem wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym jej syna, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Uczestnikom nabożeństwa zarzucono, że nie zachowali należytych odstępów. Skargę do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Starachowicach, złożyła w związku z tym organizacja Unia Młodych. Inspektorzy sanepidu, po kilku tygodniach badania sprawy stwierdzili, że owszem, nie wszystkie zasady zostały zachowane, ale nie zdecydowali się na ukaranie kogokolwiek. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach Ewa Dróżdż, wyjaśniała wówczas, że doszło do złamania obostrzeń, ale przepisy prawa administracyjnego nie przewidują możliwości nałożenia kary administracyjnej. Postępowanie administracyjne zostało więc umorzone.

- Unia Młodych zdecydowała się, wobec przesłanek znajdujących się w decyzji, czyli potwierdzenia złamania obostrzeń lecz niemożności nałożenia mandatów przez sanepid w związku z nieposiadaniem odpowiednich kompetencji, zawiadomić policję w Starachowicach o wykroczeniu, do którego doszło podczas mszy świętej w intencji zmarłej Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach- informuje Patryk Stępień, przewodniczący Unii Młodych.- Przez 40 dni nie udało nam się uzyskać żadnej informacji od policji w Starachowicach. Nie wiemy czy pismo zostało przyjęte, czy były jakieś braki formalne, czy zostało wszczęte dochodzenie, czy sprawa została umorzona. Od połowy marca kilkanaście razy próbowaliśmy dodzwonić się do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Byliśmy odsyłani od sekretariatu do wydziału prewencji. Wszystkie osoby, które z nami rozmawiały kierowały nas do kogoś innego. Wysłaliśmy też maila, który również został bez odpowiedzi.

Działacze Unii Młodych wysłali we wtorek, 6 kwietnia skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z nienależytym wykonywaniem zadań, naruszeniem interesu skarżącego i przewlekłym załatwianiem sprawy.
Czytamy w niej, że: „Forum Unia Młodych podjęła następujące formy kontaktu z pracownikami KPP w Starachowicach: w połowie marca 2021 roku (bliżej nieokreślona data) – 3 kontakty telefoniczne z pracownikami KPP w Starachowicach (sekretariat, wydział prewencji) celem otrzymania stosownych informacji - niemniej osoby nie były w stanie udzielić informacji i kierowały do innych jednostek organizacyjnych; 31 marca 2021 roku – 6 kontaktów telefonicznych z pracownikami KPP w Starachowicach (z czego odebrane zostały 2 – sekretariat oraz wydział prewencji) – niemniej osoby nie były
w stanie udzielić informacji i kierowały do innych jednostek organizacyjnych; 31 marca 2021 roku – wobec niemożności skontaktowania się z żadnym z odpowiednich pracowników, wystosowano wiadomość e-mail z prośbą o przekazanie kontaktu do pracownika KPP w Starachowicach zajmującego się w/w zawiadomieniem”.

O ustosunkowanie się do tych zarzutów, poprosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Starachowicach.
- 1 marca 2021 roku do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach wpłynęło zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia wykroczenia- informuje sierżant sztabowy Paweł Kusiak, oficer prasowy starachowickiej komendy policji.- Z jego treści wynikało, że 16 stycznia 2021 r. podczas mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, wskazane przez zawiadamiającego osoby miały dopuścić się złamania przepisów sanitarnych. W sprawie o wykroczenie prowadzone były czynności, które zostały zakończone w ustawowym terminie. Po wnikliwej analizie opisanej sytuacji i zgromadzonych materiałów, a także ówcześnie obowiązujących przepisów ustalono, że nie doszło do popełnienia wykroczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawiadamiający w tej sprawie zostaną powiadomieni o sposobie jej zakończenia- dodaje Paweł Kusiak.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie