Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 730. rocznicy lokacji Sandomierza

Małgorzata Płaza
Burmistrz Marek Bronkowski ze sztandarem Sandomierza. Widnieje na nim nowy herb miasta.
Burmistrz Marek Bronkowski ze sztandarem Sandomierza. Widnieje na nim nowy herb miasta. Małgorzata Płaza
Przekazanie burmistrzowi Markowi Bronkowskiemu sztandaru miasta było kulminacyjnym punktem obchodów 730. rocznicy lokacji Sandomierza. Uroczystości były również okazją do zaprezentowania nowego herbu grodu.

Sztandar został przekazany w sobotę na Rynku Starego Miasta. Wręczyła go burmistrzowi Sandomierza Maria Szydłowska, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej w drzewiec wbite zostały pamiątkowe gwoździe.
Sztandar został poświęcony w bazylice katedralnej przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.
Na sztandarze widnieje nowy herb Sandomierza, przedstawiający orła w koronie. Ustalenie kształtu tego znaku było poprzedzone badaniami naukowymi i analizami źródeł zawierających informacje o symbolice miasta.
– Opracowany współcześnie herb nawiązuje do najstarszej pieczęci reprezentującej miasto, sprawionej w czasach Zygmunta Augusta. Jest więc przypomnieniem złotego wieku dla Polski i dla miasta - podkreślił doktor habilitowany Henryk Seroka, autor koncepcji historyczno-heraldycznej.

W pracach nad opracowaniem herbu uczestniczył także sandomierski historyk doktor habilitowany Tomisław Giergiel.
Burmistrz Bronkowski zaznacza, że symbol stanowi nobilitację dla miasta.
- Herb przedstawiający orła w koronie jednoznacznie kojarzy się z herbem państwa. Sandomierz należy do nielicznych miast, takich jak na przykład Gniezno, które mogą posługiwać się takim szczególnym symbolem miejskim – powiedział burmistrz.
Podczas uroczystości na Starym Mieście Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawiła inscenizację nadania lokacji przez Leszka Czarnego w 1286 roku. Książę wjechał na Rynek konno wraz z małżonką Gryfiną Halicką oraz rycerzami. Widowisko oglądali sandomierzanie i turyści.
Przed południem odbyło się uroczyste spotkanie w Zamku Królewskim.O wyjątkowej roli Sandomierza w dziejach Polski mówił profesor Henryk Samsonowicz.

- Sandomierz to nie tylko nazwa. Sandomierz zawsze był związany z dziejami Polski, jej kulturą i cywilizacją. Sandomierz był i jest ośrodkiem, którego dzieje i kultura stanowią bardzo ważne karty w naszym dorobku. Dlatego nie sposób mówić o dziejach Polski, nie uwzględniając roli Sandomierza – stwierdził profesor.

Historyk przypomniał, że Sandomierz był jedną ze stolic państwa piastowskiego - „sedes regni pricipales”, jak się wyraził, „pełnił rolę bramy, przez którą przechodzili ludzie z różnych stron świata, przynosząc swoje obyczaje”.
Dokument lokacyjny z 1286 roku, nadany niedługo po niszczycielskich najazdach mongolskich, był ogromnie ważny dla rozwoju miasta.

- Leszek Czarny lokował Sandomierz na prawie niemieckim. Świadkami nadania przywileju byli najważniejsi ówcześni dygnitarze dworu krakowskiego – powiedział profesor Samsonowicz.
Wśród przywilejów szczególnie istotne było nadanie Sandomierzowi prawa bicia własnej monety i używania jej w całej dzielnicy.

- Przez Sandomierz, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, przechodziły wzorce sztuki realizowane w rozmaitych krajach - we Włoszech, państwie Franków, Grecji i Bizancjum. Sandomierz stawał się wtedy jednym z najważniejszych ośrodków handlu polskiego – mówił mediewista.

Gratulacje z okazji rocznicy złożyli na ręce Marka Bronkowskiego między innymi prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski i wiceprezydent Gniezna – Michał Powałowski oraz eurodeputowany Bogdan Wenta.
Podczas uroczystości w Zamku Królewskim honorowe obywatelstwo Sandomierza otrzymali doktor Janusz Kamocki i profesor Andrzej Schinzel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie