Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj - wypalenie zawodowe prowadzi do depresji

oprac. /LB/
Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami.
Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami. archiwum
Syndrom wypalenia zawodowego to poważny społeczny problem. Powoduje spadek efektywności u pracowników. Może nawet doprowadzić do depresji. Jak zatem można mu zapobiec?

Objawy wypalenia zawodowego dosięgają pracowników na całym świecie. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że wypalenie zawodowe lub depresja związane z wykonywaną pracą zawodową dotyczą co najmniej 10 proc. Amerykanów i Europejczyków.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? 40 proc. Polaków pracuje ponad 50 godzin tygodniowo. Do tego pracują na drugim etacie, biorą dorywcze zajęcia. Badania Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami pokazują, że 20 proc. menedżerów HR i dyrektorów personalnych nie ma czasu na życie prywatne. W domu pracuje dwóch na trzech. Według badań, przeprowadzonych przez Harvard Business Review Polska, 40 proc. polskich menedżerów osobiście odczuło negatywne skutki psychiczne i fizyczne wykonywanego zawodu. Do wypalenia zawodowego przyznało się tylko 2 proc., ale już co trzeci zatrudniony przyznał, że może osiągnąć ten stan w najbliższej przyszłości.

Skąd bierze się u nas wypalenie zawodowe? - Na skutek wielu czynników, często o złożonym charakterze, pracownicy tracą dawną motywację i zaangażowanie. Zamiast satysfakcji z pracy pojawia się złość i inne negatywne emocje - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami. - Pracownik musi zastanowić się, co przynosi mu satysfakcję w życiu zawodowym i prywatnym - dodaje Aneta Grzyb-Hejduk. Prezentacja Akademii PARP "Zadowoleni pracują lepiej" pokazuje, że zadowolenie z pracy zależy nie tylko od firmy, ale również od samego pracownika. Podkreśla również znaczenie dopasowania kwalifikacji
do stanowiska.

Warto rozwijać swoje zainteresowania, starając się łączyć je z pracą zawodową. Skuteczne sposoby zapobiegające wypaleniu zawodowemu to wypoczynek, sport, troska o zdrowie. Trzeb umieć zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie