Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Bałtów nowe stawki podatków niewiele wyższe

/TeZ/
Radni niemal jednogłośnie przyjęli nowe stawki podatków i opłat za ścieki na terenie gminy Bałtów.
Radni niemal jednogłośnie przyjęli nowe stawki podatków i opłat za ścieki na terenie gminy Bałtów. Zbigniew Tyczyński
Radni gminy Bałtów byli niemal zgodni, że podatki jeśli już trzeba podnieść, to w minimalnym wymiarze, by w ciężkich czasach nie obciążać zanadto mieszkańców.

Poziom najważniejszego z punktu widzenia charakteru gminy podatku rolnego ustalono na poziomie 32 złotych, co oznacza wzrost o 20 procent, ale poprzednia stawka ustalona była siedem lat temu. Także obecny jej wymiar to nie jest nawet połowa tego, czego mogłaby domagać się gmina. - Ustawa pozwalała nam na 74 złote, ale naszym obowiązkiem jest myśleć przede wszystkim o mieszkańcach - przyznał wójt Andrzej Jabłoński.

- Ziemia na terenie naszej gminy jest taka, jaka jest i rolnicy nie mieliby z czego płacić - dodał w imieniu najbardziej licznego klubu radny Jerzy Gierczak.

Także poziom podatku od środków transportu został w zasadzie skorygowany do ustawowo wymaganego. Więcej dyskusji wywołał projekt uchwały dotyczącej cen za odprowadzane ścieki. - Ustalamy je na poziomie stanów średnich niskich - tłumaczył obrazowo wójt Andrzej Jabłoński, przytaczając ceny z gmin ościennych. Pytania radnych dotyczyły jednak nie tyle ceny, co samej zasady obliczania ilości ścieków dopływających do oczyszczalni. - Odnotowane zostały weekendy, w których do oczyszczalni dopływało po 100 metrów sześciennych ścieków na dobę, a jej przepustowość to 200 metrów, czy w szczycie ruchu turystycznego nie należy obawiać się przeciążenia - pytał radny Gierczak.

- Oczyszczalnia może bez problemów pracować przy przeciążeniu do poziomu 250 metrów, a do tego Jura Park i otaczające kompleksy dysponują szambami, które mogą na pewien czas przejąć część nieczystości, pewną bezwładność ma także sama sieć - tłumaczył na tyle przekonywująco szczegóły funkcjonowania oczyszczalni wójt Andrzej Jabłoński, że radni jednogłośnie przychylili się do proponowanej stawki 3,50 złotego za metr sześcienny od gospodarstw indywidualnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie