Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Dwikozy upamiętniono zamordowanych przez Niemców. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W kościele w Górach Wysokich uroczystą mszą świętą za zmarłych upamiętniono  83. rocznicę wymordowania ponad 100 mieszkańców ziemi sandomierskiej podczas II wojny światowej.
W kościele w Górach Wysokich uroczystą mszą świętą za zmarłych upamiętniono 83. rocznicę wymordowania ponad 100 mieszkańców ziemi sandomierskiej podczas II wojny światowej. Klaudia Tajs
W gminie Dwikozy upamiętniono 83. rocznicę wymordowania ponad 100 mieszkańców ziemi sandomierskiej podczas II wojny światowej.

W gminie Dwikozy, upamiętniono zamordowanych przez Niemców

W kościele w Górach Wysokich uroczystą mszą świętą za zmarłych upamiętniono 83. rocznicę wymordowania ponad 100 mieszkańców ziemi sandomierskiej podczas II wojny światowej.

Po nabożeństwie odprawionym przez księdza Sławomira Świstaka, Zdzisław Stępień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dwikozach przedstawił rys historyczny wydarzeń. O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Garbowie oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Aktywni Dla Słupczy" w Słupczy, które wspólnie z uczniami zaprezentowały krótkie montaże słowno - muzyczne.

W wydarzeniu udział wzięli: poseł na Sejm RP Marek Kwitek, Paweł Niedźwiedź - wicestarosta Sandomierski, przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego Tomasz Huk, wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek, poczty sztandarowe, przedstawiciele wojska oraz uczniowie szkół z terenu gminy.

Po mszy uczestnicy obchodów przekazali kwiaty pracownikom gminnym, którzy dostarczą wieńce na mogiłę pomordowanych. Osobiście przed pomnikiem kwiaty złożyli Paweł Niedźwiedź, wicestarosta sandomierski oraz Tomasz Huk przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego.

W czerwcu 1940 roku Niemcy rozpoczęli kolejną falę aresztowań w Sandomierzu i w całym powiecie, tak że w sandomierskim Zamku, gdzie Niemcy urządzili więzienie znajdowało się wtedy około 300 osób. Rankiem 17 czerwca 1940 roku wywołano 117 więźniów, w większości ludzi młodych, załadowano ich na samochody i wywieziono do lasu w Górach Wysokich i tam rozstrzelano.

Wyroki śmierci wydało gestapo za przynależność do patriotycznych organizacji konspiracyjnych a egzekucji dokonał niemiecki, specjalny oddział żandarmerii. Zwłoki zamordowanych zakopano na miejscu egzekucji, w dwóch dużych grobach, które następnie zrównano z ziemią i zamaskowano. Każdy grób miał około 5 metrów długości i 2 metry szerokości, tak, że mogło być w nim pogrzebanych około 40 osób.

W marcu 1944 roku przybył na miejsce egzekucji niemiecki specjalny oddział i zwłoki zostały wykopane i spalone. Niemcy zacierali w ten sposób miejsce swojej zbrodni.

Nie wiemy na pewno ile osób zostało rozstrzelanych, z więzienia w zamku w Sandomierzu wywieziono 116 bądź 117 osób, w zdecydowanej większości nie znamy też nazwisk rozstrzelanych Polaków.

Mieszkańcy pamiętają o dokonanej przez Niemców zbrodni na Polakach, przekazują swoją wiedzę młodemu pokoleniu, tym bardziej, że pomordowanymi byli również mieszkańcy okolicznych wsi. O mogiły dbają władze gminy Dwikozy, leśnicy, mieszkańcy i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górach Wysokich.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie